Robo26
21.08.16,23:01
Dobrý deň. Ako je to s dedičským konaním v nasledujúcom prípade: S manželkou a s našimi spoločnými deťmi žijeme v tejto chvíli v spoločnej domácnosti, avšak s manželkou nie citovo. Vlastne ona žije svoj život a ja tiež. Po úmrtí mojej mamky sme dedili po 1/3 môj otec, moja sestra a ja. Rok a pol pred jej smrťou moja manželka opustila mňa a deti, žila inde. O mamu som sa staral ja, otec a naše deti. Manželka nebola s mojou mamou v kontakte, čiže pred jej smrťou sa o ňu jednak nestarala, a ani neprispievala žiadnymi financiami, to ale nie je predmetom mojej otázky. Otázka znie: V prípade mojej smrti bude moja v tejto chvíli právoplatná manželka dediť majetok, ktorý moji rodičia nadobudli ešte pred mojim sobášom? Chápem, že majetok nadobudnutý nami počas manželstva bude pripadať jej a našim deťom. Totižto v tejto chvíli považujem za nerevelantné, aby dedila majetok po mojich rodičoch. Deti samozrejme do tejto kategórie nezaraďujem, im z mojej strany majetok prajem. Prípadne poraďte, ako to mám riešiť, som laik. A ako to bude v prípade rozvodu? K nám sa vrátila asi dva mesiace po maminej smrti. Konflikt ale medzi nimi nebol. Ďakujem
arizona
22.08.16,01:30
Manzelka nie je dedicom tvojich rodicov.

Ale ak tvoji rodicia zomru a ty nieco zdedis po nich, tak sa to stava tvojim majetkom. Ak nasledne zomries ty, tak manzelka dedi /spou s detmi/ po tebe. Takze takto "naokolo" by sa manzelka mohla dostat k majetku,co zostal po tvojich rodicoch.
Ale ak chces tomu predist,mozes napisat zavet,kde urcis, kto po tebe bude dedit. Manzelka nie je neopomenutelny dedic.

Daj si do googlu " dedenie zo zakona". alebo "dedicske skupiny,tam mas vysvetlene, kto po kom dedi.
branislavp
22.08.16,06:18
Robo, Ty si vlastníkom 1/3 dedičstva po Tvojej matke. V tejto chvíli zo zákona manželka by mala nárok na dedenie aj deti, ak by došlo k dedeniu. Záleží iba na Tebe, ako ošetríš, aby manželka bola z tohto Tvojho majetku vylúčená. Už aj teraz môžeš si napísať závet Tvoju vôľu podľa zákona, komu budeš chcieť Tvoj majetok , ktorý patrí iba Tebe v 1/3 dať. Založ si to do Tvojich písomností, alebo dáš do úschovy k notárovi, ale za to sa platí poplatok.
V prípade rozvodu si podelíte to, čo ste nadobudli obaja počas manželstva, tento majetok po Tvojej matke nepripadá do úvahy.
V prípade, ak to nebude ošetrené, dedí zo zákona po manželovi manželka a deti.

A možno sa Váš vzťah dá do poriadku a budeš uvažovať inak. Nech sa darí.
Robo26
22.08.16,07:00
Ďakujem za seriózne vysvetlenie.
Robo26
22.08.16,07:02
Ďakujem a bližšie vysvetlenie preštudujem.