kvetinkaaa
22.08.16,09:50
Chcela by som sa opýtať ako je to na Slovensku s takým prípadom ako som ja ... Ukončila som štúdium na VŠ a nemám zamestnanie ... medzitým som však otehotnela a som v treťom mesiaci tehotenstva. Vzhľadom na komplikácie mi však lekár ani neodporučil zamestnať sa.

Chcela by som sa opýtať či pre mňa existuje nejaká možnosť PN ?
( aj keď dávku nedostanem, keďže som nikdy neplatila nemocenské, lebo som nikdy na tento typ zmluvy nepracovala ).
Prípadne na čo by som mohla mať nárok ?
Posledná otázka je, či keďže sa chystám zaevidovať na úrad práce medzi uchádzačov o zamestnanie, preto aby som si nemusela platiť odvody do sociálnej poisťovne sama, ako to bude v praxi vyzerať v mojom prípade ?
Môžem mať PN aj bez dávky ?
Ak nemôžem mať na základe môjho statusu PN, budem sa musieť chodiť hlásiť na úrad práce napriek tomu že vzhľadom na rizikové tehotenstvo mi lekár neodporučil pracovať ? ( Aký by to malo zmysel ?)
Do nástupu na klasickú materskú by mi ostávali cca vyše 4 mesiace ... do nástupu na rodičovskú dovolenku cca vyše 5 mesiacov.

Ďakujem
ivka70
22.08.16,07:56
Nemocenske davky su urcene ako pises pri PN - prace neschopnosti.
Ty ale ziadnu pracu nevykonavas (nemas zamestnanie) nie si teda prace neschopna.

Ak by si bol zamestnana aspon den, v ramci zamestnania by ti narok na nemocenske vznikol.
Kedze si ale nebola zamestnana ani predtym a pocas studia si nemala nemocenske poistenie (nepredpokladam, ze si si platila dobrovolne), narok na nemocenske davky ti nevznika ani keby si sa poistila dobrovolne.

Evidencia na UP prebieha tak isto ako u inym zaujemcov.
Po evidovani sa mozes dat vypisat na PN (specialnu pre evidovanych nezamestnanych), narok na nemocenske ti nevznikne, ale bude ospravedlnena od aktivit UP. Zmysel to ma, lebo potrebujes mat zdravotne poistnie, kedze uz od dna statnic nie si poistenocom statu a ak sa nezaevidujes, budes si ZP musiet platit sama (alebo bez ZP vsetky liecebne ukony v zdravotnickych zariadeniach - okrem zivotzachranujucich).

Nevznikne ti ani narok na materske - to je tiez platene z nemocenskeho poistenia ,len na rodicovsky prispevok ad mesiaca, v ktorom sa tvoje dieta narodi.
kvetinkaaa
22.08.16,08:20
... toto mi nebolo jasné ako je to s tou evidenciou ... preto, že keďže sa ma lekár chystá vypísať, nechápala som ako môžem byť PN keď som nebola zamestnaná a že teda či tam budem "zbytočne chodiť" dokladať vlastný záujem zamestnať sa keď to vlastne ani nieje v záujme zdravotného stavu, len kvôli tomu aby evidencia bola v poriadku a zo zákona som bola krytá ... to že existuje "špeciálna PN" pre takéto prípady ako ja som nevedela ... vďaka ...