halali
22.08.16,12:38
Dobrý deň,
prosím Vás chcela by som sa poradiť. Pracujem v štátnej službe v 2. platovej triede, kde moja mzda je hlboko pod minimálnou mzdou určenou v SR. Niekde som počula, že z niektorého zákona vyplýva, že by nám zamestnávateľ mal dorovnávať mzdu do výšky minimálnej mzdy. Napríklad je mám základný plat 380 €, ako si viem odkontrolovať, že mi bol plat dorovnaný ak mám na toto dorovnanie nárok? Keď som sa pýtala u nás na personálnom, tak mi bolo povedané, že to sa nám automaticky dorovnáva, len ja to akosi nejdem na výplatnej páske nikde zistiť a mám pocit, že ma zavádzajú. Alebo sa ešte niečo započítava k základému platu a ak až po tom započítaní je nižší ako minimálna mzda, tak až potom sa dorovnáva?
Ďakujem
ivka70
22.08.16,10:40
Staci si pozriet hrubu mzdy, ta musi byt aspon taka ako je minimalna mzda pre dany stupen narocnosti prace.

Na vyplatnej paske teda musis mat mesacnu mzdu - tych 380 eur a k tomu nejaky doplatok do minimalnej mzdy (asi 15 eur) a spolu hrubu mzdu 405 eur.
- ak pracujes v prvom stupni narocnosti prace na plny uvazok a odpracujes cely mesiac.
halali
22.08.16,11:02
tak teda to platí, že hrubá mzda musí byť nižšia ako minimálna mzda, aby bolo možné urobiť dorovnávku?
ivka70
22.08.16,11:05
Minimalna mzda sa sleduje v hrubej mzde, nie na zakladnej mzde ci platovej triede. ta moze byt nizsia, ale musia byt k tomu dalsie doplatky ci osobne ohodnotenie.
halali
22.08.16,11:27
takže ešte raz ako tomu dobre rozumiem ak si budem chcieť nárokovať na dorovnanie, musím počítať základný plat + napr.osobné, a ak až táto výsledná suma by bola nižšia ako minimálna mzda, vtedy si môžem uplatniť dorovnanie
ivka70
22.08.16,11:31
Ano. A pokial vam mzdy spracovavaju v nejakom SW, tak to dorovnanie pripocita SW sam, ak zisti nesplnenie podmienok.