gabusss
22.08.16,12:57
Dobrý deň. Prosím Vás, platí u slovenského zamestnávateľa priepustka od lekára z ČR? (ide o darovanie krvi). Ďakujem.
ivka70
22.08.16,11:03
Zaujimava otazka. Skusila vy som sa obratit na pravnika.

Moj nazor je, ze pokial nejde o obcana CR, ktory tam ma trvale bydlisko, tak by asi nemala platit.
Ved slovensky zamestnavatel predsa nebude platit vseobecny zaujem inej krajiny, pokial teda nejde o rodnu krajinu darcu.

Doplnam: pokial nepojde o zneuzitie systemu (a peciatky znameho v CR), tak by sa mu mala priepustka uznat, aj ked nepojde o obcana CR.
Chobot
22.08.16,11:53
Vo všeobecnosti možno povedať, že áno. ZP nerozlišuje, či ide o návštevu zdravotnéckeho zariadenia na SK alebo za hranicami. Akákoľvek návševa lekára je ospravedlnená.

To isté by sa dalo povedať o darovaní krvi. V § 136 a 137 ZP nie je uvedené bližšie, čo je to všeobecný záujem. Je tam len, že všeobecným záujmom je aj darovanie krvi.

Takže by som mu to uznal. Predpokladám, že sa nejedná o zamestnanca s pracoviskom v BA, ktorý bol darovať krv v Brne....
karka
23.08.16,11:41
Myslím, že je jedno či daruje krv Slovákovi alebo občanovi CR...môžu dať Tvoju darovanú krv na SVK trebárs turistovi černochovi .... myslíš , že sa to má skúmať? Už to, že daruje niekto krv si zaslúži, aby mu to ospravedlnil zamestnávateľ.
ivka70
23.08.16,12:10
V podstate mas pravdu, ale ak pojde niekto z Kosic darovat krv do Brna, tak to nebude ani tak darovanie, ale skor ucelove zneuzitie peciatky niekoho znameho.
karka
23.08.16,12:16
Pokiaľ skutočne krv daruje..... Na voľno má nárok jeden deň. Či ju daruje v KE či v Brne.
Oliwa
23.08.16,12:29
Bol na to špeciálny dôvod, že krv musela byť darovaná práve v ČR? Priepustku dáva zamestnávateľ /ten prepúšťa zo zamestnania/ a lekár ju len potvrdzuje. Ak išlo o plánované darcovstvo, alebo výnimočnú situáciu. Ak nie, zaváňa to špekuláciou...
Čo chce dosiahnuť darca? Mzdu za prekážku v práci alebo ospravedlniť absenciu?
Najlepšie by bolo - spýtať sa zamestnávateľa... Alebo sa pýtaš ako mzdárka, ktorej zamestnanec takúto priepustku predložil a nevieš, či ju uznať?

Zákonník práce: Povinnosti zamestnancov pri prekážkach v práci

Prekážku v práci a jej predpokladanú dobu trvania je zamestnanec povinný zamestnávateľovi oznámiť a preukázať. Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna, inak je povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážkach bez zbytočného odkladu.

Príslušné zariadenia, ktoré zamestnanec navštívil, sú povinné zamestnancovi vydať potvrdenie o existencii prekážky v práci a jej trvaní.
Oliwa
23.08.16,13:16
Nepredpokladám, že pri schvaľovaní ZP bolo myslené na darcovstvo krvi aj za hranicami Slovenska - v rámci ČR, EÚ, či nebodaj ešte ďalej...
To by potom mohlo vyzerať ad absurdum - takto: jeden deň dovolenky v zahraničí ušetrím tým, že tam pôjdem darovať krv, miestny lekár mi "dá priepustku" a zamestnávateľ mi to musí uznať... Lebo veď - všeobecný záujem...
karka
24.08.16,09:18
Neviem kde miestny lekár berie krv.... teda darovanú. A teda ja chodím darovať a ľahko sa preukážeš zápisom v preukaze darcu....