Aldan
22.08.16,14:16
sme platcovia DPH, uplatňujeme si za PHM 80% do nákladov a nevedieme knihu jázd. na kontrole o DPH žiadali knihu jázd, lebo je to vraj povinnosť.
ako chceme vraj preukázať spotrebovanú PHM aj ked uplatnujeme 80%. ako je to potom musím viesť knihu jázd alebo nie?
Tweety
22.08.16,12:40
Dôvod uplatnenia 80%? Ak z dôvodu, že je používané aj súkromne, potom majú pravdu, knihu treba viesť.
rexogazda
22.08.16,15:40
"TETY" z daňového úradu to neustále skúšajú.

zákon o dani z príjmov
§19 odst.2, l bod 3
vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

takže žiadna kniha jázd !!!
zk24
22.08.16,17:23
Ked je to len kvoli tomu ze nechcete vies evidenciu, tak podla mna moze byt 80% ale aj tie musia byt preukazane. A to tym ze pocet najazdenych kilometrov musi sediet k nakupenemu palivu a spotrebe vozidla. Zapisujem pocet km na pocitadle na zaciatku roka a na konci roka. A ten pocet kilometrov musi sediet na mnozstvo nakupeneho paliva podla spotreby v technicaku. Malo by to stacit. To ze vediem 80% neznamena ze bez akejkolvek kontroly, to by si clovek mohol davat cudzie bloky do nakladov.
JankaO
22.08.16,17:27
Ohľadom DPH, nároku na odpočet a preukazovania nároku na odpočet pri PHM, je treba pozrieť sa na § 49/5 ZoDPH:...ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b)
avalik
22.08.16,17:37
24b) § 19 ods. 2 písm. l) tretí bod zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 60/2009 Z. z.

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
jakubzemko
23.08.16,21:34
Ak si odrátavate 100 % DPH musíte vedieť preukázať, že používate motorové vozidlo výhradne na podnikanie. To sa dá dokázať knihou jázd. Ak si odrátavate len 80 % DPH nemusíte dokazovať nič knihou jázd. Aj keď je pravda, že v zákone je napísané do výšky 80 % a nie vo výške 80 %. Čiže čiste teoreticky ak by sme chceli byť veľmi poctivy tak ak využívame auto len na 50 % na podnikanie mali by sme odrátať len 50 %. Knihu jázd však nemusíte viesť. Tú od vás požadujú predpokladám kvôli tej DPH a nie kvôli dani z príjmov. Plus samozrejme počet najazdených kilometrov musí byť primeraný spotrebe.
Aldan
27.08.16,14:16
pýtala som sa metodičky na DPH na danovom úrade, jasne povedala že netreba viesť knihu jázd . zákon o dani z príjmov
§19 odst.2, l bod 3- toto bolo vyložené v zákone a platí aj pre DPH. Nechápala prečo to požadujú pri kontrole DPH, k tomu ešte z jej danového úradu.
jakubzemko
29.08.16,14:44
V prípade ak by ste si odpočítavali 100% DPH tak by ste ju viesť museli inak nie. Ak si krátite 80% DPH tak ju viesť nemusíte. Je to napísané jasne v zákone o DPH. Ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa zákona o dani z príjmov a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu. To znamená, že ak si chcem krátiť DPH o viac ako do výšky 80% musím preukazovať, na koľko percent sa vozidlo využíva na podnikanie. A to sa dá len knihou jázd alebo satelitným systémom. Aspoň teda nič iné ma nenapadá. Ak ste si ale krátili DPH vo výške paušálnych výdavkov tak je to v poriadku a nemusíte mať knihu jázd. To čo bolo vyložené v zákone o dani z príjmov je v poriadku dokým si nenárokujete odpočet DPH vo výške napr. 100%.
Matej Zrubec
26.09.16,17:51
Ja by som sa chcel spýtať, mám tu pár nejasností. Som živnostník prvý rok, nie som platca DPH. 10/2015 som si kúpil staršie auto na sukromnu osobu (mňa) nie na IČO. Auto používam na súkromne účely ale aj na podnikanie. tento rok 2016 by som chcel si uplatniť 80%z PHM (bločky mám)+ nahradu 0,183€/km len nie je mi jasné že ja som nikde na začiatku roka 2016 neprihlasoval auto na žiadny úrad kde by mali pojem o mojich kilometroch , že napr. v januari 2016 malo nabehané 200 000 km a na konci roka bude mat 220 000 km.... ako budú vedieť kolko kilometrov som reálne prešiel za rok ked som to nikde nenahlasoval ? viem že potom v januari zaplatim cestnu daň a možem si uplatnit PHM 80% + cestnu nahradu 0,183€/km . Otazka zostava ako zistia kolko km som presiel za rok za ktoré si môžem uplatniť bločky za PHM ? či to bolo 20 000 km alebo 40 000 km ? toto mi nie je jasné, a neukameňujte ma keďže sa ešte len v tom začínam orientovať a som nový, v prípade chyby ma opravte nech viem ako to je . Ďakujem za odpovede :)