petraklimko
22.08.16,14:51
Bývam v nehnuteľnosti 10 rokov, pred rokom a pol sa menili susedia a postupne nastali problémy hlavne so susedou. Všetko jej prekáža, ohovára ma, že ju sledujem, pričom je to naopak. Slovne ma napáda na spoločnom dvore, obviňuje ma aj z toho čo som neurobila.
Ako sa proti tomu dá brániť v medziach zákona?
Je to všetko kvôli tomu, že si uvedomila že v spoločnom dvore nie je také súkromie ako by si predstavovala že bude mať v dome, plus mi závidí prácu a že som na tom finančne lepšie ako ona. Plus má ešte nejaké problémy so synom a aj v rodine s majetkom a všetko si to vyvršuje na mne, zato, že mám lepšie obdobie ako ona.
Chobot
22.08.16,13:58
Pokiaľ svojim konaním neprekročí hranice zákona (napr. nebezpečné vyhrážanie podľa § 360 Tr. zákona, ublíženie na zdraví a pod.), tak je to len o susedskom spolunažívaní a vzťahoch. To, že sa neznášate a nadávate si, nebude nikto riešiť. Ani polícia, ani súd.

Nevšímaj si ju, ignoruj jej slovné útoky. Práve to, že sa brániš ju podnecuje v jej konaní. To ju asi baví, že teba to vytáča.
buchač
22.08.16,14:16
Na zákony sa vybodni, určitým jednotlivcom ani zákaz nepomôže.

Ono sa občas oplatí urobiť práve ten opak. Nie obranu samotnú, ale útok.
Nie, nemyslím to doslovne...skôr takú provokáciu - provokatívne reči, chválenie sa, atď ...podľa okolností.
Jej pindanie, ktoré samozrejme príde, je potrebné totálne ignorovať...maximálne utrúsiť nejakú vhodnú poznámku na prečistenie susedkyných žlčovodov...:rolleyes:

P.S.:
Jednému susedovi som túto liečbu aplikoval...ak mal blbé poznámky, hneď som mu nasadil medikament v náležitom "podaní lieku" (čítaj poddžub)...;)
birs1
22.08.16,18:20
Mne dosť pomohlo, keď som ju začal ignorovať, napriek tomu si nedokáže odpustiť nejakú poznámku keď ma vidí. Je možné, že ak si prestane všímať teba, tak si nájde inú obeť. Myslím, že neexistuje normálny spôsob ako sa dopracovať k pokoju. Môžeš ju oznámiť na polícií v prípade, že niečo spraví. Bude z toho priestupok aj v prípade, že na teba nakričí cez plot. Najlepšie je mať svedkov. Potom môže dostať pokutu do 33€ alebo len napomenutie. Tiež sa môže stať, že si začne vymýšľať na teba, a potom budete sedieť na priestupkovom oddelení každý deň.
V mojom prípade je to ešte horšie, pretože jej rodiny, hlavne manžela, sa každý bojí. Všetci z nich šíria klamstvá, ohovárajú a zo seba robia svätcov, normálne som sa čudoval čo všetko sa o mne v dedine hovorí... A väčšina ľudí im uverí bez toho, aby si dali námahu popremýšľať, či je to naozaj pravda. Len niektorí, vedia, že sú plní nenávisti a pomstia sa za každú maličkosť, a tí mi nič nedosvedčia, lebo sa ich boja.
petraklimko
22.08.16,18:48
No ja a moja rodina sme jej najbližšie, preto jej najviac prekážame. Jej prekáža všetko, napríklad aj malá susedova dcéra ak je von a pritom nie je hlučná, len neustále rozpráva, tak ide dnu naštvaná, lebo jej to prekáža, jej prekáža všetko, akurát iný nie sú tak blízko nej a tak nepovie nič akurát v sebe drží hnev a potom vybuchne na mne alebo mojej rodine a robí napriek, aby bol kľud, to by sme vôbec nemohli pomaly ani dýchať a ani sa ukazovať von.

Ignoráciu som skúšala, ale nemám pocit že zaberá. :/
alaya1
22.08.16,18:55
Najlepsia obrana na ludi jej typu a na vsetkych chudobnych duchom je ignoracia. Aj ked to bude tazke, treba sa snazit ju vytlacat z povedomia.

Ignoracia je na dlhe obdobie, kym si to druha strana uvedomi a mozno ani nikdy nie.. Najskor ju to bude este viac hecovat.



mimotemy moja neboha teta mala spolocny dvor s inou nehnutelnostou. Do konca zivota sa natahovali, nedokazala tiez prehltnut narazky, opatovala a nakoniec dost mlada odisla. neoplati sa kvoli frustrovanemu cloveku oberat sa o svoje zdravie,.
petraklimko
22.08.16,19:18
Ja tu nežijem odjakživa, kedy sme mali chalupu a potom sem aj prišli bývať, vtedy to bolo ok, dlhé roky tí istí susedia poznali sme sa a ked aj bol nejaké menšie problémy, vydiskutovali sa a žilo sa nadalej v pohode.
7 rokov dozadu sa menili susedia, podobne ako teraz, prvý rok až dva bol kľud, potom 2 roky boli veľké problémy a posledné 2 roky sme žili vedľa seba hoci úplne bez nejakých vzťahov, ale v kľude. Teraz je to podobné, po roku a pol nastali veľké konflikty-ako cez kopirák.
Odchod možný momentálne nie je kvôli práci, tu blízko sa nenájde nič vhodné načo by sme mali aj po predaji tohto domu a inde sa nedá ísť kvôli práci najbližšie 4 roky Z dlhodobého hľadiska odchod plánujeme o tie 4 roky, lebo fakt sa takto nedá žiť, spoločný dvor robí človeku len problémy a hlavne v dnešnej dobe, ked sú ľudia takí akí sú
alaya1
22.08.16,19:20
je to aj o sebadiscipline. No, ak mate takych susedov, neverim, ze dom skoro predate.
birs1
22.08.16,19:33
Myslím, že treba byt viac trpezlivý (čo sa týka ignorovania), no nemusí to pomôcť. Napíšte na obecný úrad (ten len zriedkavo dokáže pomôcť), a potom sa obráťte na políciu. Dokonca u nás sa suseda začala posmievať mojej malej dcére, cielene na ňu čakala, kedy sa objaví na dvore, tak sme to ohlásili na polícii a dcéra musela vypovedať v prítomnosti psychológa. Hoci to došlo až tak ďaleko nič sa nevyriešilo... Ak nič iné nepomôže, obráťte sa na políciu, oni to posunú na priestupkové oddelenie (priestupok proti občianskemu spolunažívaniu). Na priestupkovom sa svojej susedy môžete zoči - voči spýtať prečo to robí (ak nechcete vypovedať zvlášť, bez nej). Moju susedu návšteva priestupkového vie uzemniť aj na 2 týždne, len škoda, že tam musím chodiť aj ja. Je to strata strata času. Niektorí ľudia sa nikdy nezmenia, my trpíme už 23 rokov.
petraklimko
22.08.16,19:42
Obecný úrad sa skúšal, u nás je to tak asi ako skoro všade, že sa snažia nezaťažovať tým, odpísali, že to nie je v ich kompetencii, že ak to bude pokračovať, mám sa obrátiť na okresný úrad-odbor priestupkov alebo na súd.
birs1
22.08.16,19:59
Skúste niečo vymyslieť... chodte na priestupkové, potom ju doma postrašte zákonmi a ako to môže skončiť (v tomto prípade len napomenutím alebo malou pokutou) a keď jej príde predvolanie, bude musieť vypovedať (ak sa nedostaví vypovedať bez ospravedlnenia dostane pokutu). A nakoniec keď vypovie dostane napomenutie (možno pokutu do 33€) Ak nemá s týmto skúsenosti môže to na ňu zapôsobiť, ale nemusí. Viem, že závisť dokáže prerásť v nenávisť, a tú už (skoro) nič nezahojí.
birs1
22.08.16,20:03
Na druhej strane môžete sa dohodnúť a rozdeliť si pozemok - zrušiť spoluvlastníctvo (ak to bude vo vašom prípade možné) a postaviť poriadny plot.
petraklimko
22.08.16,20:45
Rozdeliť sa to nedá tak, aby sme sa nestretávali a nechodili si cez pozemky. Obdivujem Vás, že to už znášate 23 rokov, ja som mala vtedy dosť tie 2 roky a teraz to trvá zatiaľ tiež len pár mesiacov a mám už dosť. Najsmutnejšie na tom je, že hlupáci, čo vedia len závidieť a robiť napriek sa v tom vyžívajú a slušní ľudia trpia a fakt nik človeku nepomôže, inštitúcie dávajú od toho ruky preč, prípadne to riešia len napomenutím alebo smiešnou pokutou, hoci sa správanie stále opakuje
korela
22.08.16,20:49
petraklimko, netreba hádzať všetkých ľudí do jednej skupiny, nehádzať to na dobu. Vždy boli aj budú nejaké doby. Nie sme o nič lepší ani horší ako generácie pred nami. Ani jedna si nie ste vedomá vzniku týchto dnešných vzťahov. Rovnako ako si ľudia nevedia vysvetliť vzájomné sympatie a nesympatie. Oni jednoducho sú.
Na radu začať bojovať so susedkou by som osobne rýchlo zabudla. Možno to platí pre mužov.
Nie je to riešenie. Ak si po jej slovných útokoch slabá a vyšťavená, buď si istá, že ťa pekne zakaždým scucne z tvojej životnej energie. Už iba tým, že na ňu myslíš, ste vzájomne previazané. Ako ti bolo poradené, preťať vzájomné osobné aj myšlienkové kontakty na minimum. Pri stretnutiach nedať najavo žiadny pocit, jednoducho neutrál, vymedz jej hranice. Striktne. Ak získaš nadhľad nad situáciou, máš vyhraté.
Pri prvej príležitosti odísť, škoda každého dňa.
Nikde však nie je napísané, že ústup ťažkostí a zmierenie nemôže v budúcnosti nastať. Hlavne rob, to čo cítiš ty. Že ste sa ocitli v tejto situácii nebude náhoda.