zuzkaga
22.08.16,15:01
Známa chce predčasne ukončiť poberanie rodičovského príspevku nakoľko sa jej vyskytla práca. Manžel by chcel odísť na materskú. Ak by zamestnávateľ súhlasil, môže počas poberania materskej pracovať u toho istého zamestnávateľa na nejakú dohodu, na 2-3dni v týždni? A keby dieťa medzi tým nastúpilo do materskej škôlky (pred dovŕšeným 3 rokov) môže manžel naďalej čerpať materskú alebo nie?
Ak sa nemýlim tak rodičovský príspevok sa dá čerpať aj vtedy ak dieťa nastúpi do škôlky ale platí to aj pri materskej? Viete mi niekto poradiť??
Ďakujem za každú odpoveď.
fortunka
22.08.16,13:58
Asi si miesate pojmy... Pobera rodicovsku (do 3 rokov)? Pobera matersku ( do cca 6 mes.)? Podla kontextu rodicovsku, pocas poberanua rodicovskeho moze rodic pracovat a na prispevok to nema vplyv. Ani to ze dieta navstevuje skolku.
zuzkaga
23.08.16,06:47
Myslím, že si pojmy nemiešam. Žena je na materskej pred a po narodení dieťaťa(cca do 6 mes.), ale manžel môže ísť na materskú kedykoľvek do troch rokov dieťaťa. Moja otázka znie: Ak manžel nastúpi začiatkom roka na materskú, potom dieťa zoberú od marca do škôlky, bude manžel aj naďalej poberať materskú do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa(čo bude v máji)? A môže popri tom aj pracovať na dohodu? Ako píšete pri poberaní rodičovského príspevku sa to dá, ale platí to aj pri poberaní materskej?
Katy a R
23.08.16,07:02
Môže - dôležitá je absencia príjmu z toho istého poistenia, z ktorého bude mať materské .
jemu vznikne iné poistenie (ak bude napr dohoda o PČ??)
http://www.socpoist.sk/poradna-zarobkova-cinnost-popri-poberani-materskeho?prm2=60657
fortunka
23.08.16,08:09
Ahaaa, pardon :
Ak je muž zamestnaný, v súlade s § 30 zákona o sociálnom poistení nesmie mať v období nároku na materské príjem, ktorý by dal považovať za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení. Prihliada sa iba na príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si zamestnanec uplatnil nárok na materské, čiže iný príjem mať môže.
Inak pekne je to rozpisane tu: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/peniaze-pre-rodicov/chceme-obidvaja-poberat-materske-ako-na-to/
fortunka
23.08.16,08:14
Ale nic som nenasla o navsteve skolky popri materskom..
zuzkaga
23.08.16,11:44
Ďakujem Vám aj tak:). Asi bude najlepšie zájsť na sociálnu poisťovňu a spýtať sa priamo tam.