Ging29
22.08.16,22:15
Dobrý deň,
súd určil, že som vlastníkom pozemku, na ktorom je studňa. Môj sused je na ňu napojený. Môžem ho kedykoľvek odpojiť bez upozornenia? Alebo treba dodržať nejaký postup?
Ďakujem
misoft
22.08.16,20:19
Podieľal sa na vybudovaní studne? Platí ti za to niečo? Ak si budoval studňu len ty - je len tvoja.
arizona
23.08.16,03:43
Sud neurcil ziaden postup? Na co pouziva sused studnu? Aj v domacnosti,alebo len na obcasne pouzitie napr. v zahrade? Nepises blizsie podrobnosti...
Spolupodielal sa sused na vyvrtani studne,ci napojeni? Ak ano, tak ma v tvojej studni aj "svoj majetok", takze ak by si ho odpojil bez upozornenia, tak ta moze napadnut, ze si mu sposobil skody na jeho majetku.

Preto by bolo vhodnejsie,aby si mu planovane odpojenie pisomne oznamil a urcil nejaky cas,aby sa odpojil sam a aby si zabezpecil vodu z ineho zdroja.
Ging29
23.08.16,17:02
nie, nie
misoft
23.08.16,18:11
Tak mu jednoducho oznám, aby si svoju rúru z TVOJEJ studne dal preč.
Pozemok je tvoj, studňa je tvoja, on nemá mať na tvojom pozemku a v tvojej studni žiadny svoj majetok, nemá čo naň chodiť. Napíš mu to listom a doporučene - výzva na odstránenie pripojenia k vodnému zdroju s upozornením, že to na jeho náklady odstrániš ty, ak on to neurobí.
Mária27
23.08.16,20:59
Je tá studňa zapísaná ako stavba? Kedysi sa to nezapisovalo.
Ak by bol vlastníkom stavby, môže dosiahuť vecné bremeno, dokonca ho mohol vydržať. O vecnom bremene môže rozhodnúť aj súd - ak by sa inak nedal zadovážiť zdroj vody.