jana991
05.11.04,18:41
poradte ako zúčtovať :

03.07.2004 - VPP - zaplatená záloha dodávateľovi auta (nie leasingovej spoločnosti), na leasingovej zmluve uvedené ako zvýšená splátka vopred + DPH
(314/211)
03.07.2004 - faktúra od leasingovej spoločnosti s hodnotou 0,- uvedené, že suma bola uhradená zálohovo, rozpísané DPH (?/?)

27.07.2004 - faktúra od dodávateľa auto, kde je ako odberateľ uvedená leasingová spoločnosť, aj naša spoločnosť. Cena faktúry je znížená o zálohu.
- je táto faktúra pre nás dôležitá alebo až splátkový kalendár

31.07.2004 -splátkový kalendár - faktúra pre DPH

zaujíma ma hlavne, čo s faktúrkami.
Účtujem leasing 1x a nerada by som niečo pokašlala, najviac ma mätie, tá faktúra, kde sú dvaja odberatelia. Či ju účtujeme aj my.
accad
05.11.04,19:32
Nájomca odpisuje majetok finančného leasingu počas doby trvania leasingu ako majetok, ktorý je vo vlastníctve. Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100% obstarávacej ceny zistenej u prenajímateľa a na to slúži faktúra vystavená dodávateľom predmetu leasingu na leasingovú spoločnosť.
Zálohu na predmet leasingu ste poskytli dodávateľovi a ten je povinný k prijatému preddavku vystaviť daňový doklad. Túto zálohu podľa mňa účtujete ako vopred zaplatenú časť obstarávacej ceny MD-474, D-221.
Podľa splátkového kalendára účtujete sumu istiny a úroku na MD-474, D-221, prípadne havarijné a povinne zmluvné poistenie, ak je súčasťou splátkového kalendára.
Finančný výnos = úroky nájomcu účtujete podľa splátkového kalendára 562/474 a na konci roka ich daňovo časovo rozlíšite rovnomerne na počet mesiacov trvania leasingu v danom roku.
mudroš
06.11.04,16:22
Pozor! NR schválila novelu zákona o dani z príjmov! Ak ho prezident podpíše, sú tam veci, ktoré sa týkajú aj roku 2004. Jedna z nich je finančný prenájon (lízing). Preto je zbytočné posudzovať lízing podľa starého znenia zákona.

Keď bude zákon publikovaný v zbierke a vyjde metodický pokyn k účtovaniu lízingu, napíšem dlhší príspevok o tom, čo sa mení.