moniq81
26.06.06,19:14
Čaute poraďáci,

zase ma máta zrážková daň. Dnes som bola na daňovom úrade a už ma úplne domotali. Prosím, ako to má byť správne???

Zamestnanec, pracuje na základe prac. zmluvy na polovičný úväzok, jeho mesačná mzda je polovica min. mzdy 3540,- Sk, neuplatňuje daňový bonus a nepodpísal vyhlásenie. Ide o zrážkovú alebo preddavkovú daň? Začiatkom roka mi pracovníkčka daň. úradu povedala, že je to zrážková a dnes mi iná povedala, že ide o preddavkovú, lebo to nie je dohodár. Ako je to správne??? Dajú mi to písomne na daňovom riaditeľstve? Mám už tých úradníkov akurát dosť!!! Nech sa dohodnú, čo hovoria!!!

Ďakujem za všetky rady a postrehy.

Neviem či osprostievam ja alebo nami platení úradníci.
evina
26.06.06,17:46
Čaute poraďáci,

zase ma máta zrážková daň. Dnes som bola na daňovom úrade a už ma úplne domotali. Prosím, ako to má byť správne???

Zamestnanec, pracuje na základe prac. zmluvy na polovičný úväzok, jeho mesačná mzda je polovica min. mzdy 3540,- Sk, neuplatňuje daňový bonus a nepodpísal vyhlásenie. Ide o zrážkovú alebo preddavkovú daň? Začiatkom roka mi pracovníkčka daň. úradu povedala, že je to zrážková a dnes mi iná povedala, že ide o preddavkovú, lebo to nie je dohodár. Ako je to správne??? Dajú mi to písomne na daňovom riaditeľstve? Mám už tých úradníkov akurát dosť!!! Nech sa dohodnú, čo hovoria!!!

Ďakujem za všetky rady a postrehy.

Neviem či osprostievam ja alebo nami platení úradníci.
Paragraf 43 ods. j. určuje pre rozhodnutie, či ide o zrážkovú daň výšku príjmu zo závislej činnosti. Odvoláva sa pritom na § 5 odst. 1. ktorý zahŕňa aj pracovný vzťah aj obdobný pracovný vzťah.
Záver: Pre určenie zrážkovej dane je rozhodujúca výška príjmu, nie druh pracovného pomeru.
§43
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.

§5
1/ Príjmami zo závislej činnosti sú a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia,
tomare
27.06.06,07:26
Čaute poraďáci,

zase ma máta zrážková daň. Dnes som bola na daňovom úrade a už ma úplne domotali. Prosím, ako to má byť správne???

Zamestnanec, pracuje na základe prac. zmluvy na polovičný úväzok, jeho mesačná mzda je polovica min. mzdy 3540,- Sk, neuplatňuje daňový bonus a nepodpísal vyhlásenie. Ide o zrážkovú alebo preddavkovú daň? Začiatkom roka mi pracovníkčka daň. úradu povedala, že je to zrážková a dnes mi iná povedala, že ide o preddavkovú, lebo to nie je dohodár. Ako je to správne??? Dajú mi to písomne na daňovom riaditeľstve? Mám už tých úradníkov akurát dosť!!! Nech sa dohodnú, čo hovoria!!!

Ďakujem za všetky rady a postrehy.

Neviem či osprostievam ja alebo nami platení úradníci.


S takýmto výkladom som sa tiež stretla na Daňovom úrade. Kontrolorka sa rozohňovala nad tým, že je to nezmysel aby zamestnanec, teda nie dohodár mal zrážkovú daň........ :D
Bolo to v máji, možno nestihli prečítať zákon alebo čo ......
Magma
04.07.06,14:44
....nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk....

Ak má konateľ odmenu vo výške 5000,- Sk tak ešte to je zrážková daň, áno?
evina
04.07.06,14:55
....nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk....

Ak má konateľ odmenu vo výške 5000,- Sk tak ešte to je zrážková daň, áno?
Áno 5 000,- SK rovná sa zrážková daň
5 001,- SK rovná sa preddavková daň
Tweety
04.07.06,14:57
....nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk....

Ak má konateľ odmenu vo výške 5000,- Sk tak ešte to je zrážková daň, áno?
§43'Zákona o dani z príjmov

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 adaňový bonus podľa § 33.
Bea Š.
11.07.06,11:07
Mám dohodára vedeného na úrade práce. Za min. mesiac zarobil u mňa 1920 Sk. Ak u mňa podpíše vyhlásenie neplatí zrážkovú daň ?
Tweety
11.07.06,11:08
Mám dohodára vedeného na úrade práce. Za min. mesiac zarobil u mňa 1920 Sk. Ak u mňa podpíše vyhlásenie neplatí zrážkovú daň ?Ak podpíše, tak jeho daň( hoci mu nevyjde) by bola preddavková.
katkaj
11.07.06,11:09
Mám dohodára vedeného na úrade práce. Za min. mesiac zarobil u mňa 1920 Sk. Ak u mňa podpíše vyhlásenie neplatí zrážkovú daň ?

Pri podpísanom vyhlásení je vždy preddavková daň
Bea Š.
11.07.06,11:11
Čiže štvrťročný prehľad na DÚ sa vypisuje aj keď je nulový?
Denda
11.07.06,11:13
Čiže štvrťročný prehľad na DÚ sa vypisuje aj keď je nulový?
Áno vypisuje, pretože vyplácate príjem zo závislej činnosti.