marcela07
24.08.16,15:28
Dobrý deň, s manželom máme jedno dieťa a chcela by som sa opýtať, ci je nejakým spôsobom možné, aby sa raz naše dieťa nemuselo súdiť s manželovým nemanželským dieťatom o majetok. Zo študovania po internete mi je už zrejmé, že každé mužovo biologické dieťa, aj keď ho nikdy nevidel, by malo nárok na rovnaký podiel z mužovho majetku ako naše spoločné dieťa. Takisto mi je zrejmé, že vydediť by ho mohol spísaním záveti a aj to iba za špecifických podmienok, čo by bola asi dosť obťiažna vec. Manžel je vlastníkom niekoľkých nehnuteľností a moja otázka znie, či je možné túto situáciu vyriešiť prepísaním týchto nehnuteľností na naše dieťa t.j. darovacou zmluvou? Za odpoveď vopred ďakujem.
willma
24.08.16,13:33
jedine tým posledným spôsobom, ale prečo ideš trestať dieťa, ktoré za nič nemôže?
Katy a R
24.08.16,13:35
Každé manželovo dieťa má zo zákona rovnaký nárok v prípade jeho úmrtia.
Manžel si za svojho života môže robiť so svojím majetkom to, čo on uzná za vhodné.
doplním: samozrejme, je dobré usporiadať statky tak, aby sa predišlo sporom.
len tá formulácia "zbaviť dieťa práva ... " je trošku nešťastná
misomiso
24.08.16,13:38
Termin "macocha" uz dnes najdeme takmer iba v rozpravkach, ale ako vidno, macochy nevymizli, a to ani z Porady.

Otazka znie, preco teba trapi, ze manzelovo dieta ma po nom dedit. Ak ho nikdy nevidel, tak mu asi neodovzdaval nalezity diel lasky a starostlivosti, preto aspon spravodlivy podiel na dedicstve by to mohol aspon ciastocne vykompenzovat v jeho svedmi - snad.

A teraz k veci - ano, manzel moze cely jeho majetok previest na vase spolocne dieta. Otazka znie, ci manzela k tomu dokopes, ci manzel skutocne pozna vase dieta co sa tyka charakteru, pretoze ak nebude vediet dostatocne presne naplanovat casovy harmonogram toho darovania a svojej smrti, tak moze mat za urcitych okolnosti problem.
Katy a R
24.08.16,13:40
len aby sa nestalo - že bude ďalšie dieťa a ďalšia rovnako uvažujúca partnerka ;)
ivka70
24.08.16,13:45
Kazde dieta ma narok na dedicstvo po svojom rodicovi, bez ohladu na to, ci sa narodilo v manzelstve alebo mimo neho.
Preco toto vzdy riesia manzelky a nie otcovi, netusim.

Ano,darovanim na dieta by nebolo co dedit, cize b nededil nikto.
ALE: preco by to tvoj manzel robil. Vie predpokladat, ako sa k nemu zachova v starobe to vase spolocne dieta?
Ved tym darovanim majetku by bol nanho plne odkazany a nikde by nemal zarucene ani to, ze v dome, v ktorom cely zivot zil, bude moct aj dozit, ze ho vlastne vlastne dieta z neho nevystve.
Soňa K
24.08.16,13:55
Presne, bude ďalšia rodina a ďalšie vydedenie. Ber si príklad z Kollára, ten si aj zap.chá, aj sa stará.
Oliwa
24.08.16,13:56
Keby len partnerka... ale čo ak nebodaj - manželka...
Kollár nemá rodinu... on má - hárem... A stále ho rozširuje o ďalšie tanečnice...
Katy a R
24.08.16,14:00
správny multiotecko totok rieši sám ;) postará sa o všetky detičky:) - aby nemuseli partnerky riešiť ...
Oliwa
24.08.16,14:10
Si nechcem predstaviť dedičské raz po ňom... Notár a oproti nemu všetkých tých vypchatých káčerov Donaldov... :D A ktovie, možno ani žiadne nebude...
marcela07
24.08.16,14:11
Vdaka za odpovede. Nie som ani macocha, ani manzela do nicoho netlacim. Ide mu hlavne o nase spolocne dieta a je to na jeho ziadost, ze som sem tuto otazku polozila. Co sa tyka tej strechy nad hlavou, samozrejme, ze manzel by si na seba nechal napisany byt, v ktorom zije, predmetne boli ine nehnutelnosti. Este raz vdaka.
misoft
24.08.16,14:54
Otázka znie - tie nehnuteľnosti sa získali počas vášho manželstva? Lebo ak nie - v tom prípade by som sa prikláňal k názoru, že z jeho majetku chceš väčší kus koláča - teda skoro celý koláč....
buchač
24.08.16,15:20
Katy a R ......
len tá formulácia "zbaviť dieťa práva ... " je trošku nešťastná
Hm...nadviažem na Katy.

ci je nejakým spôsobom možné, aby sa raz naše dieťa nemuselo súdiť s manželovým nemanželským dieťatom o majetok.
Je síce možné riešenie tejto situácie, no má tiež vedľajšie následky. :cool:
Nešťastnou náhodou sa prihodí smrťáčik tomu hajzlovi nemanželskému ;) a máš pokoj a Tvoj sladučký miláčik zdedí všetko (keď ešte vôbec bude mať čo)...
...aj v ťurme budeš mať pokoj takých 20 rokov...:D
---------------------
Mimochodom Marcela...preštuduj si si aj tie state ohľadom dedičstva, kde sa spomína niečo v tom význame, že sa dedia nie iba plusy ale aj mínusy.
Takže Tvoj miláčik môže v kľude zdediť aj ocinkove dlhy...ale vtedy by to už bolo fajn, ak by sa ľavobočko spolupodieľaľ.
Odpovedať nemusíš.
bjuty smis
24.08.16,18:42
možné ??

to je samozrejmé...budú dediť zo zákona rovnako....

ale nebud smutná...aj to tretie, čo bude mať s dalšou bude dediť rovnako....
branislavp
24.08.16,23:48
Dopraj aj manželovmu nemanželskému dieťaťu to, čo mu patrí. Ono sa nepýtalo na svet. Lepšie sa Ti bude dariť v živote, ak si vygumuješ z hlavy tú zlú myšlienku "snahu niekoho zbaviť práva na to, čo mu patrí". Predsa je to dieťa manželovo a nevlastný súrodenec Tvojho dieťaťa. Pouvažuj nad Tvojimi konšpiráciami.
branislavp
24.08.16,23:54
misoft, napísal si to veľmi opatrne.
marleau
25.08.16,01:26
a nie je to jedno? predmet otázky je iný
Mila123
25.08.16,04:22
OMG....ak by to manželské dieťa potrebovalo napr. štep kostnej drene a možný jediný darca by bolo to zavrhované nemanželské dieťa????? chcela by som vidieť reakciu všetkých a hlavne teba ako macochy....(prepáč)
taiko
25.08.16,05:07
Najprv sa musime opytat, preco chces zbavit manzelovo nemanzelske dieta prava na dedicstvo. Bol nejakym sposobom podvedeny a ono dieta bolo pocate proti jeho voli pri komplote, pripravenom jeho vypocitavou matkou ?
misoft
25.08.16,05:23
@branislavp - musel som, pretože, keby som to napísal tak, ako som chcel, niektoré osoby by tu začali chrliť oheň a síru....
Mila123
25.08.16,05:25
aj keby to tak bolo.......viď B. Becker ako prišiel k dcére....je to jeho dieťa a nemal sa dať zviesť....za sex sa platí či už alimentmi, starostlivosťou alebo peniazmi.....
kopretinka
25.08.16,06:54
poviem to takto surovo-zbaviť práva ho môžeš jedine tak,že ho zabiješ.
BXLmiami
25.08.16,07:13
Veľmi smutné,Marcela 07-tak vlastne sa pýta manžel?Otázka znie ako?Splodil som dieťa,nestarám sa,nechcem sa starať a nechcem aby po mne dedilo dieťa,ktoré je moje?To s kým žiješ?
fortunka
25.08.16,07:56
BXL.. no s normalnym modernym clovekom.. kazda ex a kazde momentalen nepreferovane dieta, s ktorym sa treba delit o manzelov majetok, je navyse, hlavne pre nove partnerky/manzelky...
afrikánka
25.08.16,08:35
misoft, škoda, že nepíšeš čo chceš.....tuná by to sedelo
buchač
25.08.16,09:32
kopretinka (Dnes 09:54) poviem to takto surovo-zbaviť práva ho môžeš jedine tak,že ho zabiješ.
=================
Dovolím si upriamiť pozornosť na môj príspevok, kde som sa o tom zmienil.
--------------------------
Za ďalšie...je vhodná aj otázka, o aké veľké deti sa jedná. Nie je podľa mňa jedno, či ide o 10-ročného ľavobočka alebo už trochu staršieho.
Lebo všetko sa môže prihodiť, aj to, že nebude proste čo dediť.

Ono aj to prepísanie-darovanie nie je len tak...právoplatný dedič sa môže domáhať svojho práva na súde a ten by kľudne mohol rozhodnúť v prospech nevlastného decka.

By ma aj zaujímalo, či podarený fotrík len šmaril semeno alebo sa aj finančne interesoval/suje v tých alimentoch.
----------------------------
Jedno ma irituje na takýchto "problémových" otázkach.
Jedinec ešte žije, na druhý svet sa nepoberá...no aj tak už teraz uvažuje v tých pesimistických rovinách a pomaly už závet píše.
Ono je to síce aj pochopiteľné...ale na druhej strane to fakt nechápem.
romana147
25.08.16,10:19
BXL
Netušíš, aké boli vzťahy : bývalá/dieťa/on
ako sa rozišli
psychicky
moráílne
finančne !
Ale hlavne, že tebeje to jasné aj bez toho.
avalik
25.08.16,15:02
romana147, nech boli a su otcove vztahy s matkou jeho dietata akekolvek, tu ide predsa o jeho dieta ... kolko rokov ma to dieta?
Oliwa
25.08.16,16:04
Veď to len z čírej lásky... k majetku.
Keby išlo o jednu-jedinú strechu nad hlavou, ktorú si manželia krvopotne nadobudli a vlastnoručne postavili, to by sa dalo pochopiť... ale tuto otecko vlastní hneď niekoľko nehnuteľností a furt je niekomu málo...
Oliwa
25.08.16,16:13
Nijako. Veď už v zadaní témy sama uznávaš, že dieťa na dedičstvo právo má... Len hľadáš spôsob, ako ho oň pripraviť.
Teš sa, že Tvoje dieťa otca nielen má, ale ho aj pozná, vychováva ho, stará sa oň a zrejme nestráda... ako mnohé nemanželské deti...
mareko
25.08.16,16:13
BXLmiami ... palec hore. Pán bol asi znásilnený, súložil asi proti svojej vôli :(. Zadávateľka píše "Manžel je vlastníkom niekoľkých nehnuteľností" ... takže sa nejedná o niekoho bez financií, o to je to smutnejšie :(.
korela
25.08.16,21:21
romana147, ak bol vôbec čas v tomto prípade na nejaký rozchod. Ale máš pravdu v tom, že môže ísť o množstvo alternatív vzťahov, zákon ich nerozoznáva, zaujíma ho iba výstup. Namiesto aby kameňovali manžela, obviňuje sa manželka.
Ja som tento prípad vo svojom manželstve nezažila, ani v rodine, ale vidím, čo sa okolo mňa deje. Pokladám manželstvo za posvätný zväzok, pretože kde niet dôvery, niet rodiny. Z môjho pohľadu je iba na ženách, v akom stave sú rodiny. Keby ženy ženám nerobili zle a nevstupovali im do rodín, nebolo by toľko útrap všetkých zúčastnených. Nie je žiadny problém si vytipovať dobrý finančný alebo genetický materiál (najlepšie dva v jednom) a ísť si tvrdo za cieľom.
V takýchto prípadoch sa naozaj nedá hovoriť o žiadnej morálke, o vzťahu tobôž, láske vonkoncom. Vychovať dieťa za finančnej podpory (alimentov) otca áno, ale nemať dosah na dedičstvo v každom prípade. Som si vedomá toho, čo píšem.
lujza.j
26.08.16,10:26
Mozne dedenie sa straca osvojenim decka.....novym tatom....