fortunka
25.08.16,09:38
Pre kotnrolu by som si chcela overit, ako postupovat v pripade faktury vystavenej v 2010 DPH 19% a dobropis k nej na zaciatku 2012 (skutocne sme zistili cez vsetky mozne kontroly, ze k dodoaniu nedoslo, ale stalo sa nam aj to ze nam "neplatic" tovar vratil po roku), kde by mala byt podla mna tiez 19% sadzba ale vystavilo sa 20%, nakolko software "nebral" inu sadzbu... Ako to ma byt spravne?? Keby som napr. teraz o par rokov vystavovala dobropis k takejto fakture.
KloferHladny
25.08.16,08:35
1. Ak skutočne nebolo dodané, potom je nutné opraviť DPH za príslušné zdaňovacie obdobie (dodatočné DPH)
2. Ak bol tovar vrátený, potom v období kedy došlo k vráteniu vystaviť dobropis ale sadzba DPH musí byť pôvodná (19%) - § 25 odst 7 Zákona 222/2004 o DPH
3. Ak to software nechce "brať" - vymeniť software :)
fortunka
25.08.16,09:20
1. predokladam ze teraz v 8/2016 nemozem opravit 12/2010 ? NEbolo by to zvlastne ? :))) Necham to asi tak... je to jedna faktura a DPH rozdiel par eur.. :/
2. Co ak sa zistilo, ze tovar predany dajme tomu v 2013 bol vrateni niekedy v priebehu dalsieho napr. pol roka, ale zisti sa to neskoro, pri vymahani pohaldavky... a zamestnanci to proste "zabudli" nahrat aj do systemu, vydobropisovat? Mozem ten dobropis urobit teraz? lebo teraz sa na to prislo? ja si viem podla stavu inventur vypatrat ci som mala tovar navyse, vacsinou ked sa nema "co hladat" totiz inventuru berieme ako hotovu vec, neskuma sa kde sa to zobralo.
KloferHladny
26.08.16,05:02
sama si si odpovedala. Neriešiš skutočnosť ale snažíš sa riešiť "dá sa ?, keď, možno, alebo ...
Takto to nikdy nevyriešiš
Napríklad niektzo je zodpovedný za pohľadávky a odpis pohľadávky sa dá zosobniť ... ale to je už iná téma
fortunka
26.08.16,13:50
no ano... ja momentalne riesim stare pohladavky, tie nad 4 roky su odpisane cize s nimi nic. Ale mam tu take, ktore som prisla na to ze vobec neboli dodane, nie je k tom u doklad a dokonca nasla som v inventurach aj tovar. Dobropis by som vedela urobit. Ale neviem ci by to bolo spravne a netuzim opravovat 2-4 mesacne DPHcky v kadejakych rokoch dozadu... :/ Ti dlznici co vratili tovar, dostali dobropis normalne, to uz som vybavila.
KloferHladny
26.08.16,14:30
takže si to už vyriešila ...