Oliverka
26.08.16,10:19
Prosím o názor.
V našej spoločnosti pracujú zamestnanci kratšie úväzky, zvyčajne majú hlavný pracovný pomer niekde inde. Ak sú na PN, môžu si samozrejme uplatniť PN-ku aj u nás, ale zvyčajne to nerobia. Uplatnia si ju len pri hlavnom pracovnom pomere u iného zamestnávateľa. Nám len oznámia, že sú PN a počas tej doby u nás nepracujú. Jednoducho u nás neodpracujú plný fond prac. času za daný mesiac, zaplatí sa im len odpracovaný čas (sú platení za odpracovanú hodinu). Sociálna poisťovňa sa potom opýta, či nás počas danej doby pracoval, ja napíšem, že nie a vec je vybavená.
ALE: Známa z inej firmy má podobné typy pracovníkov. Oni však trvajú na tom, že zamestnanec si musí vypýtať od lekára Pn-ku aj v druhom pracovnom pomere a musí si ju uplatniť aj u nich. Lebo im to robí problém v softvéri, vraj by im museli dávať neplatené voľno, odhlasovať zo SP a pod. Podotýkam, že obe firmy majú rovnaké pracovné zmluvy aj sotvér.
Aký je váš názor? Podľa mňa nemôže nikto nútiť zamestnanca, aby si uplatnil PN zo všetkých pracovných pomerov. Je to jeho právo, ale nie povinnosť.
Ďakujem.
ivka70
26.08.16,08:22
Ak pracuju na TP, musi im zamestnavatel pridelit pracu podla pracovnej zmluvy, teda podla tyzdenneho pracovneho casu im pracu riadne pridelovat.
Nemozete si ak ozamestnavatel len tak povedat, ze tieto hodiny neprisli, tak im ich nevykazememe a nezapltime (ako to mozete urobit pri dohode).

Takze postup znemeho vo firme je urcite korektny, ten vas by pri kontrole mohol narazit, pretoze ak nepracuju, bud ide o prekazku v praci na strane zamestynanca (co je aj PN) alebo o prekazku vp raci na stane zamestnavatela (platenu priemernou mzdou) alebo o neplatene volno (a teda ich odhlasujete z SP, ZP. Ale vykazat aj tie hodiny, kedy boli na PN, ktoru vam nepredlozili, nejako musite. Inak nedodrziavate pracovnu zmluvu, kedze ide o TPP.
Ak vam zamestnanec PN nepredlozi, bud nech podpise neplatene volno alebo mu date absenciu, alebo bude cerpat dovolenku, ale tyzdenny pracovny cas vykazat nejako musite. Vy takto nedodrziavate dohodnuty fond pracovneho casu.

Ako priklad, kedy vam to zhavaruje: zamestnaec pojde na dlhodobu PN, dlhsiu ako 100 dni, ako mu vykazete niekolko mesiacov v mzdach a ako mu budete pocitat narok na dovolenku?
Tweety
26.08.16,08:31
Ich hodiny takto nie sú nijako ospravedlnené, tento váš postup nie je správny.
Oliverka
26.08.16,08:36
Ak zamestnanec ide na dlhodobú PN, samozrejme, si ju uplatní aj u nás.
Tweety
26.08.16,08:39
je jedno, či je dlhodová alebo krátkodobá, ten váš postup aj tak nie je správny
ivka70
26.08.16,08:41
To bol len priklad, co keby isiel na viac kratkodobych PN a tie by za rok prekrocili 100 dni? .... jednoducho vas postup je nespravny, pri TPP nesmiete nevykazovat cas. To nie je dohoda.
Oliverka
26.08.16,08:43
Hm, ale zamestnávateľovi to neprekáža, pretože ak nepracuje tento pracovník, pracuje iný, ktorému sa odpracovaný čas zaplatí. Zamestnávateľovi je jedno, komu to zaplatí. Podľa mňa sa bavíme o právnom probléme. Pracovná zmluva je právny akt medzi 2 stranami. Ak jedna strana netrvá na dodržaní nejakej podmienky (počet hodín), žiadna absencia nie je. Zamestnávateľ dostáva na stôl dochádzku na daný mesiac, kde je uvedené, koľko hodín v danom mesiaci ten ktorý odpracoval a to sa mu preplatí. Zamestnávateľ nenariaďuje, kto má kedy pracovať, to si rozhodujú samotní zamestnanci.
Tweety
26.08.16,09:02
Nie je podstatné, či mu prekáža alebo nie, je povinný dodržiavať zákony, ZP, zákon o náhrade príjmu počas DPN....
ivka70
26.08.16,09:56
Ale stale maju tyzdenny pracvny cas, ako zaklad v zmluve - a ten MUSI byt dodrzany.
Ak ich chce zamestnavat zamestnavatel tak ,aby prisli, kedy chcu, tak nemoze uzavriet s nimi TPP.
Katy a R
26.08.16,10:22
Je na zamestnancovi, že či si požiada aj o dávku v prípade DPN, alebo nie. Nemusí. Ale samozrejme v dochádzke to zdôvodniť treba (doklad) . Pri dohode, kde sa pracuje "na zavolanie" to problém nie je.
Ale napíšem ti z vlastnej skúsenosti - tiež som si neuplatnila z druhého poistenia - išlo o dohodu. nechcelo sa mi behať s papiermi, dávka bola fakt maličká. Ale malo to nevýhodu (neskôr) - keď som si potom žiadala dávku v nezamestnanosti - táto doba potom nebola "vylučiteľná" - a dávka v N bola nižšia, ako keby som si vtedy bola uplatnila aj DPN aj z tej dohody.
Ja by som poradila - nech si uplatnia z každého poistenia! :) a ak ide o riadny PP s kratším úväzkom, tak tam by som neváhala ...
zlatka.b
26.08.16,10:22
Tu je problém, ktorý vzniká často v praxi. Potrebujem zamestnanca, aby pracoval nepravidelne, podľa potreby, nie kedy chce on, ale podľa prevádzkových potrieb. Na dohodu o pracovnej činnosti môže max 10 hodín týždenne, čo je málo. Dohoda o vykonaní práce je na konkrétnu prácu max 350 hodín, čo nevyhovuje kvôli opakovanému výkone tej istej práce. TPP - pracovná zmluva na skrátený úväzok zasa musí obsahovať presne týždenný pracovný čas, ktorý musia obidve strany dodržiavať. Akú zmluvu však podpísať, keď obom stranám nevyhovuje ani jedna alternatíva ? Chcem zamestnanca, na viac ako 10 hodín týždenne ale nie na presne rovnaký pracovný čas každý týždeň. Mne to vyhovuje sa zo zamestnancom dohodnúť na rôznom čase pri hodinovej mzde, jemu to tiež vyhovuje, len zákon nám neposkytuje možnosť takúto zmluvu uzavrieť.
ivka70
26.08.16,11:48
Nemas pravdu, dohodnut sa mozu na roznej organizacii pracovneho casu, len musia mysliet na vsetky dosledky a nasledky, ktore k TP patria a ktore zamestnancovi nalezia. A tie usporiadat tiez.
Len sposob, aky popisuje zadavatelka, nie je ten, ktory je v sulade so zakonom.
Oliverka
26.08.16,20:11
Dievčatá, možno máte pravdu, neviem. Stále vidím problém v tom, že zamestnanec NIE je povinný uplatniť si PN z každého poistenia, ja mu to nemôžem dať príkazom, keď mu to žiaden zákon neprikazuje.
Na druhej strane prekážky na strane zamestnanca NIE sú taxatívne vymenované v ZP. Par. 141 ods. 3 uvádza, že "zamestnávateľ MôŽE zamestnancovi poskytnúť voľno z iných dôvodov s náhradou mzdy alebo bez". Ak zamestnávateľ neprítomnosť ospravedlnil, tak čo? Zamestnanec ako subjekt je preukázateľne PN, využil svoje právo uplatniť si náhradu len z iného poistenia, zamestnávateľ mu to ospravedlnil - pretože je len na ňom, či to ospravedlní alebo nie.
Väčšinou tu píšete, že postup v druhej firme je korektný, ale ja naozaj vidím problém v právnej rovine, nie v tom, čo ja ako firma následne vykážem.
Skúsim túto dilemu posunúť na vyššie miesta. V každom prípade ďakujem za všetky názory, vážim si ich.
Katy a R
26.08.16,20:22
ale samozrejme, že si nemusí uplatniť DPN - ak nechce. Môže si dať dovolenku, alebo nejako inak sa ospravedlniť.. aj neplatené voľno prinajhoršom
Ale ja by som tým zamestnancom poradila - aby si uplatnili. aby neboli škodní (viď aj môj príklad). viem, že zamestnávateľovi to vyhovuje - nemusí platiť náhradu mzdy;). Ak pracuje pri dohode len občas - keď sa dohodne - tak nie je problém s ospravedlnením (ke´d aj celý mesiac nebude robiť) - lenže ty píšeš o PP)
a pozor aj na dodržiavanie LR ;)
ivka70
27.08.16,06:40
Uplatnit DPN si nemusi, dokonca existuje moznost v jednej praci byt PN a v druhej pracovat - ak to PN umoznuje (napr. pri praci z domu), problem je inde, ze vy nezakonne nevykazete tym pracovnikom vobec nic v dnich, kedy im na zaklade ustneho oznamenia o PN nepridelujete pracu. To je velky problem zamestnavatela, nie zamestnancov.