Januš
27.06.06,06:58
V roku 2005 bola založená S.R.O. nevykonávala žiadnu činnosť iba sa založila, činnosť začali vykonávať v roku 2006. Teraz mi priniesli doklady zo založenia a sú to za kolky, notár, poplatky z roku 2005. Ako to urobiť aby sa mi to dostalo do účtovníctva. Potrebujem mať vklad 200 000,- na PS. Na daňovom úrade im povedali, že za rok 2005 nemusia podať daňové priznanie, keďže nevykonávajú činnosť. A že to majú zaúčtovať reálne v roku 2005 a potom PS roku 2006 im budú pasovať. Ale podľa mňa to nejde tak jednoducho, lebo mne predsa vznikne strata nie? Jedna nemenovaná firma mi poradila, že tie doklady mám spočítať a zaúčtovať v roku 2006 , ale ako nedaňový výdavok a tým že budem mať PS úplne v poriadku a aj celé účtovníctvo, mne to príde divné.
Za radu vopred ďakujem.
plavčík
27.06.06,05:17
Síce nie som naj-odborník, ale môj názor je, že sa malo v r. 2005 účtovať o založení s.r.o., podať DP DzP za rok 2005 / budeš v strate, lebo náklady budú a výnosy nie/ a tým pádom by si mala počiatočná stavy roku 2006 zhodné z konečnými stavmi r. 2005 na ktorých by si mala naúčtované založenie spoločnosti.
dumap
27.06.06,05:34
Neviem ako Ti mohli na DU povedať, že netreba za r.2005 podávať DP. Veď predsa spoločnosť začína účtovať od svojho vzniku podľa §4 zákona o účtovníctve t.j. základné imanie, zriaďovacie náklady, fondy podľa spoločneskej zmluvy. Všetko by sa to prejavilo v súvahe a príp. vo výkaze ziskov a strát. Na DU treba podať aj prázdne DP spolu s výkazmi, ktoré ale prázdne určite nebudú, lebo tam bude aspoň základné imanie aj v aktívach sa prejaví, aj v pasívach. Odporučila by som aj keď po termíne spracovať DP za r. 2005 a odovzdať na DÚ príp. s nejakým listom. So správcom dane sa dá iste dohodnúť, keď mu vysvetlíš situáciu. Lepšie odovzdať neskôr ako vôbec. Pokuta Vás zrejme neminie.
Milan Benka
27.06.06,05:35
Za rok 2005 bola určite strata, takže ak budete účtovať o založení v r. 2005, nulové DP by určite nebude.
ingi
27.06.06,06:46
V roku 2005 bola založená S.R.O. nevykonávala žiadnu činnosť iba sa založila, činnosť začali vykonávať v roku 2006.

Na daňovom úrade im povedali, že za rok 2005 nemusia podať daňové priznanie, keďže nevykonávajú činnosť. A že to majú zaúčtovať reálne v roku 2005 a potom PS roku 2006 im budú pasovať.

Podľa zadania otázky bola s.r.o. v r. 2005 iba založená, bolo by vhodné upresniť, či v roku 2005 bola táto spoločnosť aj zapísaná do obchodného registra z dôvodu, že je rozdiel medzi pojmami založenie a vznik spoločnosti.
Najpodstatnejšia skutočnosť pri riešení zadanej otázky je, že s.r.o. začína účtovať (zostavuje otváraciu súvahu) ku dňu svojho vzniku.

V zmysle § 57 Obch. Z. sa spoločnosť zakladá spoločenskou zmluvou podpísanou všetkými zakladateľmi.

V zmysle § 62 spoločnosť vzniká dňom zápisu do OR (pričom návrh na zápis do OR je nutné podať do 90 dní od jej založenia).

Z uvedeného teda vyplýva, že ak spoločnosť vznikla až v roku 2006, nie je povinná podávať DP za rok 2005.
bredikova
27.06.06,06:55
Ja som mala obdobý prípad. Firma zapísaná v OR 31.12.2005. Neviem ako sa im to podarilo, ale spravila so danové priznanie a tiež bolo stratové. To nie je problém.