eva_11
26.08.16,15:27
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako riešiť problém so susedovými holubmi,, ktoré nám ničia majetok, konkrétne strechu na dome aj na altánku, so susedmi sa nedá dohodnúť tak ako mám ďalej postupovať?
Ing. Ľubomír Janoška
26.08.16,14:41
Neviem, či pomôže, ale odkedy sa k nám nasťahovali poštolky, holuby sa nepriblížia. A poštolkám sa dá výjsť v ústrety peknou búdkou.
misoft
26.08.16,16:12
Niekedy pomôže i toto:
http://www.predomyazahrady.sk/fotky7529/fotos/_vyrn_4034-mensi.jpg
maketa dravca + k tomu z netu si stiahnuť jeho hlas a v nepravidelných časových úsekoch púšťať.
Tie holubie potvory sa budú potom oblúkom vyhýbať nebezpečnej zóne.
arizona
26.08.16,16:17
Holub nie je zviera, ktoremu sa da rozkazat, kde si ma sadnut. Takze sused si tiez neporadi.
Ale mozes si dat vycistit obcas nejakej specializovanej firme strechu od jeho milacikov a poslat mu fakturu na preplatenie...on zodpoveda za skody, ktore jeho zvierata sposobia.
buchač
26.08.16,16:18
By ma zaujímalo, ako riešiš hniezda s lastovičkami ????
afrikánka
26.08.16,17:52
máš možnosť sa rozhodnúť, ktorú radu použiješ. Po mojom váhaní ti však ponúknem ešte jednu - pozvať sokoliara, nech dravca vypustí, ale to bude zrejme "konečná". Je takmer isté, že holuby sa rozpŕchnu a nikdy viac neukážu...Je na tebe, čo vyberieš, ale mysli na susedské vzťahy...!!!
afrikánka
26.08.16,18:01
aby sme nemuseli riešiť zhodiť, či nezhodiť lastovičie hniezdo, môžeme predísť montážou L s popreťahovanými lankami, čo sa umiestňuje tesne pod strechu v miestach, kde sa lastovičky pokúšajú hniezdo vystavať
marleau
26.08.16,18:18
No a je tu aj možnosť strieľať ich.
misoft
26.08.16,19:01
To by nebol dobrý nápad. Ak ich chová - teda chovné holuby - bolo by to brané ako poškodzovanie cudzieho majetku.
buchač
26.08.16,19:02
Dobre, tak inak...nakoľko som sa nepresne vyjadril, ale aj tak sa dalo predpokladať z mojej otázky niečo viac.

Lastovičky (a aj iné vtáky) si postavia hniezdo hocikde. U mňa na chalupe si hniezda nerobia v tých priestoroch domov. Robia si ich v úbočí, v dutinách skál a podobne...ako to robia bežne aj vo svojej druhej domovine - Afrike.

Tým chcem povedať to, že aj keď vtáctvo hniezdni úplne inde, tak zo vzduchu počas letu šmaria tú svoju "nálož".

Sused môže urobiť všeliaké voliéry, kde budú holuby bežne. No ak majú (a oni aj musia) lietať, tak nik a nič im nezabráni, aby nešpinili kade tade.
Veď nie jedno mesto má s holubmi problém, lebo kadia po tých historických pamiatkach.

Strieľanie síce pomôže...no jeden by si brutálne koledoval o nejaký prúser, hraničiaci s nie jedným §§§...
afrikánka
26.08.16,19:19
snažila som sa dohodiť i radu, ako proti lastovičkám pod strechou, tak ďaleko som nefantazírovala, že, čo ak poletia nad domom.... v tom prípade by sa to týkalo i vrabcov, sýkoriek atď....niekedy je ťažko niekomu porozumieť v jeho konšpiračných myšlienkach
Ing. Ľubomír Janoška
28.08.16,13:41
afrikánka
28.08.16,14:43
odkaz pre mínuskovača....a o čo ti ide? Normálne používaný zákrok....buď chováš holuby, alebo si jednoducho protivný sused.... alebo ti ide len o strhnutie bodu