shmoulinka
27.08.16,13:29
Ahojte,
uvazujeme o rozbehnuti podnikania. Manzel dal vypoved zo sucasnej prace, po 6mes. na Urade prace by sme chceli zalozit sro. Ja budem este 2 roky na rodicovskej dovolenke, som i v TPP, kde sa zrejme neplanujem vratit.
Manzel nesplna osobitne podmienky, kedze by slo o viazanu zivnost, ja ich splnam, cize ak to spravne chapem, nemusi uz ziadneho zastupcu menovat...

Aka je pls. podla vas optimalna varianta i z pohladu odvodov a dani:
1. manzel jediny spolocnik (a spravca vkladu) a ja jediny konatel bez nároku na odmenu a bez statusu zamestnanca?
2. manzel jediny spolocnik a zaroven i konatel, ja druhy konatel, obaja bez nároku na odmenu a bez statusu zamestnanca. Cize manzel by musel platiť zdravotné odvody ako samoplatiteľ a za mna este pocas trvania RD netreba nic?

dakujem za rady :)
sroservis
06.09.16,20:28
Dobrý deň,

ak chcete ohlasovať viazanú živnosť pre s.r.o,, pričom zodpovedným zástupcom budete vy (manželka) musíte byť buď spoločníkom (s.r.o.) alebo zamestnancom s.r.o. (Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.

Ak sa nechcete v spoločnosti zamestnať (čo je asi vo vašej pozícii zbytočné), mali by ste sa stať aj Vy spoločníkom. Konateľstvo oboch alebo jedného z Vás (bez nároku na odmenu) je už na rozhodnutí o potrebe vzájomného zastupovania, resp. rozdelenia úloh v podnikaní.



Pekný deň.
shmoulinka
07.09.16,05:16
dakujem za input :)