martuľa
29.08.16,09:47
Zamestnanec nám sms oznámil, že nepríde do práce a že ide k lekárovi. Počkali sme tri dni, či donesie PN-ku, ale nič. Pretože sme mali podozrenie, že to zneužíva, vykonali sme u neho kontrolu, kde samozrejme nebol doma, rod. príslušníci oznámili, že chodí na injekcie. Neozval sa celý deň až neskoro večer poslal znova sms, že donesie potvrdenie od lekára. Po týždni doniesol priepustky- podotýkam priepustky s vypísaným dátumom, pečiatkou lekára na 4 dni po sebe a ten istý lekár. Nie je tam uvedená ani hod. ani popis,či platí celý deň. Ako správne postupovať? Nemal mu lekár vystaviť hneď PN-ku, uznať vôbec takéto priepustky, kde je iba pečiatka a podpis lekára? Dokonca na dva dni je iný podpis lekára a iné písmo......
sosak
29.08.16,08:33
avalik
29.08.16,08:35
Ak bol u lekara, nemohol byt doma. Vyziadat si doplnenie casu na priepustky.
Pripadne si overit u lekara nutnost celodennych vysetreni - predpokladam, ze telefonicky vam to z dovodu ochrany osobnych udajov lekar neoznami - mozno na pisomnu ziadost odpovie ... uz sa tu podobne pripady riesili, pouzi vyhladavac.
martuľa
29.08.16,08:39
prepáč, pred tým ako som zadala otázku som si aj pozrela témy, ale konkrétnu odpoveď som na moju otázku nenašla....
Katy a R
29.08.16,09:14
K tomuto : "...konkrétnu odpoveď som na moju otázku nenašla..."
Zákonník práce to takto definuje :
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

takže ak to bol nevyhnutne potrebný čas?? (alebo ak sa nechcete s ním naťahovať) - tak mu to uznajte. Ak nie - vyžiadať doplnenie - ako napísala avalik. a podľa toho uznať počet hodín .
martuľa
29.08.16,09:38
Dajme tomu, že bol u toho lekára a dajme tomu, že chodil ráno aj na tie injekcie. Môže mať na toto každý deň tú spomínanú priepustku - ten istý lekár, nemal teda mať vypísanú PN od prvého dňa.kedy mu lekár oznámil, že bude chodiť na injekcie? Lebo v práci nebol totiž týždeň...
veronikasad
29.08.16,09:42
ak bol neschopný výkonu práce, mal mu lekár vystaviť PN-ku. Ak chodil len na injekcie, môže mať priepustku každý deň s vyznačením doby strávenej na ošetrení alebo vyšetrení v zdr.zariadení. Zostávajúci čas si zamestnanec nadpracuje, alebo čerpá dovolenku alebo nepl. volno.

Problém nevyriešiš na Porade, ak zamestnanec zneužíva čerpanie volna a priepustky mu uznať nechcete, komunikuj písomne ako zamestnávatel s lekárom, ktorý priepustku vystavil.
bubkoch
29.08.16,09:57
na druhej strane, ma zo zakona narok na 7 dni ... zarataj mu 4x cely den paragraf a hotovo. ostavaju mu uz len 3 dni ... z-tela fakt nemusi zaujimat ako z-nec tych 7 dni vyuzil, ma 7 dni a ci ich vyuzije naozaj alebo naoko, stale moze len tych 7 dni, nie viac ... vyuziva to kazdy ...
ostavaju koncom roka este nejake paragrafy ? idem k zubarovi na preventivku co trva pol hodiny a hned mam cely den vybaveny ...
martuľa
29.08.16,10:01
viem na čo myslíš... v prípade, že zamestnanec nastúpil iba v 06/2016 tak alikvotná časť z nároku 7 dní t.j. 1,75 za 3 mesiace?
ivka70
29.08.16,10:06
Tak sa narok nepocita, ma narok minimalne na 2/3 zo 7 dni zaokruhlene na cele dni hore - cize minimalne na 5 dni, lebo PP zacal v priebehu roka, ak by aj skoncil, nema to vplyv na narok

(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.
Katy a R
29.08.16,10:10
to ako počítaš? - pozri ZP! veď minimálny nárok je 3 dni (ak by PP trval krátko)
faro1
29.08.16,10:25
martuľa (Dnes 12:01) viem na čo myslíš... v prípade, že zamestnanec nastúpil iba v 06/2016
----------------------------------------------------------------------
Mimo témy : Ak začal zamestnanec takto " fungovať" v novom zamestnaní, tak by som ako majiteľ firmy ani neuvažoval nad pokračovaním v pracovnom pomere a v skúšobnej dobe by som sa s ním rozlúčil, nech ide kade ľahšie. Je totiž riadne orazený spôsobom komunikácie zo svojim zamestnávateľom.
veronikasad
29.08.16,10:37
súhlasím
avalik
29.08.16,10:51
tiez suhlasim
martuľa
29.08.16,10:52
trafili ste a práve preto to tu riešim....
avalik
29.08.16,10:55
len si tuto skutocnost mohla dat hned do otazky
martuľa
29.08.16,11:18
máš pravdu. ale predsa názory skúsenejších pomôžu....ďakujem
bubkoch
29.08.16,13:45
suhlasim s nazorom ze ked takto vydrbava so zamestnavatelom uz v skusobnej dobe, vyrazte ho hned
martuľa
29.08.16,15:57
mám pochopenie, ak je človek úprimný a dá sa dohodnúť vždy,ale jediné čo neznesiem je klamstvo a úmyselné odrbávanie.....