petronela01
29.08.16,13:35
Dobrý deň, potrebovala by som zistiť, či môžem vykonávať zodpovednú vedúcu v prevádzke - penzión, na ktorú má voľnú živnosť môj otec, ak som evidovaná na úrade práce. Mám ukončenú hotelovú školu.Ďakujem
ivka70
29.08.16,11:43
Najlepsie by ti odpovedali na UP.
V podstate mozes, otec s tebou musi uzavriet pracovny pomer a treba to vypocitat na taky kratky uvazok, aby si nepresiahla povolenych 148 eur/ mesacne prijem pri zabezpeceni minimalnej mzdy. Kazdy mesiac budes na UP dokladovat prijem a pred zaciatkom zmluvy oznamis, ze si ju uzavrela.
petronela01
29.08.16,12:45
Ďakujem za odpoveď, dočítala som sa, že ak sme v príbuzenskom vzťahu otec dcéra, manžel manželka, tak zmluva medzi nami byť nemusí.Mne sa jedná o to, že živnosť na penzión si otvorím ja, ale až po 6 mesiacoch, aby som mohla dostať príspevok z ÚP pre szčo. Ak by uzavrel so mnou pracovnú zmluvu, tak by ma z evidencie vyradili. Preto potrebujem zistiť, či do toho času, môžem vykonávať zodpovednú vedúcu ja.
ivka70
29.08.16,16:28
Nevyradili by ta, ak by zmluva bola urobena tak, ze nezarobis viac ako 148 eur mesacne.
Ty ako dcera mozes vypomahat otcovi bezplatne, ak mas ine dochodkove poistenie. Ty ho ale nemas / na UP/ , nemozes teda vypomahat.
A zodpovedny veduci musi byt zamestnany na TPP.
veronikasad
29.08.16,16:41
Pozri § 11 odst. 1 Zákona o živ.podnikaní


Prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovedného zástupcu
§ 11

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.

V uvedenom § je ale odkaz na Zákon o nelegálnom zamestnávaní

28aa) § 2a zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 125/2006 Z. z.

tak ako píše ivka 70, bez dôchodkového poistenia túto činnosť vykonávať nemôže