Velettka
27.06.06,08:45
Prosím Vás mám na Vás prosbu ... svokor chce odísť do predčasného dôchodku do konca júla a potrebujem poradiť .. nechce aby o tom vedel zamestnávateľ, pretože by ho hneď prepustil .... na sociálnej poisťovni mu vyrátali, že môže ísť do predčasného dôchodku a že zamestnávateľovi to hlásiť nemusí ...
Ale ako mzdová účtovníčka viem, že takéto veci sa zamestnávateľovi hlásiť musia, pretože s toho vychádzajú ďalšie náležitosti, ako menšie odvody do soc. poiťovne .. nezdaniteľná čiastka na daňovníka ... a pod. Stretli ste sa s takým prípadom už? .... Mohol by to urobiť bez toho aby to nahlásil zamestnávateľovi?
Vopred ďakujem za odpovede ...
4326
27.06.06,07:02
Práve teraz som čítala, že sa to nemusí nahlasovať. Nezdaniteľná časť mu už nebude patriť od budúceho roka a to by už mal oznámiť zamestnávateľovi, lebo ináč by mal neoprávnene uplatňovaný odpočet na daňovníka.
So zamestnávateľom sa dá dohodnúť, treba ísť a opýtať sa ho a vysvetliť, že za starobného dôchodcu platí nižšie odvody.
Chobot
27.06.06,07:22
Prosím Vás mám na Vás prosbu ... svokor chce odísť do predčasného dôchodku do konca júla a potrebujem poradiť .. nechce aby o tom vedel zamestnávateľ, pretože by ho hneď prepustil .... na sociálnej poisťovni mu vyrátali, že môže ísť do predčasného dôchodku a že zamestnávateľovi to hlásiť nemusí ...
Ale ako mzdová účtovníčka viem, že takéto veci sa zamestnávateľovi hlásiť musia, pretože s toho vychádzajú ďalšie náležitosti, ako menšie odvody do soc. poiťovne .. nezdaniteľná čiastka na daňovníka ... a pod. Stretli ste sa s takým prípadom už? .... Mohol by to urobiť bez toho aby to nahlásil zamestnávateľovi?
Vopred ďakujem za odpovede ...

Svokor tiež pred mesiacom požiadal o predčasný dôchodok. Zamestnávateľ sa to dovtípi, lebo potrebuje od zamestnávateľa potvrdenie o zúčtovaní vyplatenej mzdy do termínu, ku ktorému by žiadal o predčasný dôchodok. To musí okrem iných dokladov predložiť v soc. poisťovni a aj na základe toho mu vymerajú dôchodok.

Nechápem, prečo by mal mať zamestnávateľ niečo proti tomu, aby požiadal o predčasný dôchodok. Ak chce naďalej pracovať, tak vo vzťahu k zamestnávateľovi sa nič neznemí - okrem toho, že od dátumu vymerania dôchodku nemusí zamestnávateľ odvádzať za neho určité odvody a že od budúceho roku si nemôže uplatniť nezdaniteľný základ. Môj svokor tiež dostal výmer a naďalej pracuje (hoci uvažuje, že dá výpoveď, má už dosť práce - dôchodok má dokonca rovnaký ako terajší mesačný plat s nadčasmi).
Velettka
27.06.06,07:41
Ďakujem za príspevky ... ja viem, že pre zamestnávateľa je to lepšie, pretože bude za neho platiť menej na odvodoch ... proste sa bojí, že mu dá výpoved .. lebo prepúšťajú u nich dosť často - on tam robí už asi 30 rokov .. a má strach, že si zamestnávateľ povie, že načo mu je dôchodca .. :o( ... chce aby som mu poradila, čo má robiť .. a ja fakt neviem, čo by bolo lpešie ... poradím mu nech požiada ... a zamestnávateľ na to tak či tak príde a ak mu dá výpoveď, tak budem tá "zlá" .. :o(
Chobot
27.06.06,07:58
Ďakujem za príspevky ... ja viem, že pre zamestnávateľa je to lepšie, pretože bude za neho platiť menej na odvodoch ... proste sa bojí, že mu dá výpoved .. lebo prepúšťajú u nich dosť často - on tam robí už asi 30 rokov .. a má strach, že si zamestnávateľ povie, že načo mu je dôchodca .. :o( ... chce aby som mu poradila, čo má robiť .. a ja fakt neviem, čo by bolo lpešie ... poradím mu nech požiada ... a zamestnávateľ na to tak či tak príde a ak mu dá výpoveď, tak budem tá "zlá" .. :o(

Povedz mu, že štatút dôchodcu nemôže pred zamestnávateľom utajiť. Raz ak bude dôchodca, tak to zamestnávateľovi musí oznámiť. A nech sa on rozhodne, či o ten dôchodok požiada s rizikom straty zamestnania alebo zostane pracovať bez predčasného dôchodku. Nechaj rozhodnutie na neho, nepraberaj nijakú zodpovednosť za jeho rozhodnutia, lebo naozaj Ty budeš nakoniec tá zlá.

O predčasný dôchodok bude môcť požiadať aj po 1.8.2006. Jediný rozdiel bude v tom, že si nebude môcť požiadať o zníženie krátenia dôchodku, ak nebol nezamestnaný v priebehu posledných 7 rokov.
Velettka
27.06.06,08:42
O predčasný dôchodok bude môcť požiadať aj po 1.8.2006. Jediný rozdiel bude v tom, že si nebude môcť požiadať o zníženie krátenia dôchodku, ak nebol nezamestnaný v priebehu posledných 7 rokov.

...však práve o toto mu vraj ide .... Ok, nechám to určite na neho, ja som mu povedala, aké su jeho povinnosti ... a ostatok nech už urobí ako sce, vsak má svoj rozum ...

Ďík za príspevky ... pekný deň
Chobot
27.06.06,09:15
...však práve o toto mu vraj ide .... Ok, nechám to určite na neho, ja som mu povedala, aké su jeho povinnosti ... a ostatok nech už urobí ako sce, vsak má svoj rozum ...

Ďík za príspevky ... pekný deň

Tak to má aj tak jedno, lebo na to, aby o to zníženie mohol požiadať, by musel ukončiť pracovný pomer, zaevidovať sa na úrade práce a zriecť sa nároku na podporu v nezamestnanosti. Potom by si mohol uplatniť tých 6% redukcie zníženia.

Pokiaľ pracuje a požiada o predčasný dôchodok, tak mu bez milosti strhnú za každý mesiac, čo mu chýba do riadneho dôchodku, 0,5%.

Niektorí, ktorí majú dobré vzťahy so zamestnávateľom to tak robia, že do doby, kým im nevymerajú dôchodok, tak prerušia PP. Po vymeraní znovu nastúpia do práce k tomu istému zamestnávateľovi. Takto získajú o 6% vyšší dôchodok.

Takže sme vyriešili dilemu toho Tvojho známeho.
Velettka
27.06.06,09:23
Chobot .. ďakujem .. :-)
4326
27.06.06,09:30
Toto ma zaujíma : musí nastúpiť do zamestnania až po vymeraní dôchodku? Nedá sa to urobiť tak, že preruší PP nahlási sa na UP a trebárs po 4 dňoch sa znova zamestná?
Chobot
27.06.06,10:01
Toto ma zaujíma : musí nastúpiť do zamestnania až po vymeraní dôchodku? Nedá sa to urobiť tak, že preruší PP nahlási sa na UP a trebárs po 4 dňoch sa znova zamestná?

Zo skúsenosti viem, že vymeranie netrvá dlho. Svokrovi došiel výmer poštou behom troch týždňov od podania žiadosti.

V podstate by mohol aj tak, ako píšeš, lebo zákon hovorí, že:

"(9) Poistencovi, ktorý ku dňu, od ktorého požiadal o priznanie predčasného starobného dôchodku, spĺňa podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti, na ktorú by mal nárok ako evidovaný uchádzač o zamestnanie, tento nárok si neuplatní, a ku dňu, od ktorého požiadal o priznanie predčasného starobného dôchodku, bol poistený v nezamestnanosti sedem rokov nepretržite, sa obdobie, za ktoré sa znižuje suma predčasného starobného dôchodku podľa odseku 1, skráti o dvojnásobok obdobia, počas ktorého by mal nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti."

Zákonodarca rátal so situáciou, že žiadateľ bude skutočne bez práce. To prerušenie PP a opätovné zamestnanie je vlastne obchádzanie zákona, resp. využitie medzery, ktorú zákon ponúka.

Problém vidím len v tom, že ak niečo nebude mať v poriadku a žiadosť mu náhodou zamietnu a bude musieť predložiť žiadosť ešte raz, tak zase bude musieť prerušiť PP. Veď ten mesiac nie je tak dlhá doba, snáď to doma vydrži nič nerobiť - to je ako 4 týždňová dovolenka.
4326
27.06.06,10:34
Ako si potom ale uplatním, že nechcem poberať dávku v nezamestnanosti?
Lebo ak chcem získať 6% redukcie, tak si nemôžem uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti, ale musím byť nahlásená na úrade práce.
Z toho mi vyplýva, že je lepšie sa zamestnáť pred vymeraním dôchodku.
Chobot
27.06.06,11:09
Ako si potom ale uplatním, že nechcem poberať dávku v nezamestnanosti?
Lebo ak chcem získať 6% redukcie, tak si nemôžem uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti, ale musím byť nahlásená na úrade práce.
Z toho mi vyplýva, že je lepšie sa zamestnáť pred vymeraním dôchodku.

Veď to celý čas hovorím, že môžeš aj tak aj tak.

S tou dávkou v nezamestnanosti sa to robí tak, že sa ide na ÚP, zaeviduje sa a zároveň povie, že nechce poberať dávku (tú aj tak nevypláca ÚP ,ale SP). ÚP vydá nejakú bumážku, že si evidovaná a nepoberáš podporu a s tým ideš žiadať o predčasný dôchodok.

Ak sa zamestnáš pred vymeraním dôchodku, tak rozdiel bude akurát v tom, že sa skôr odhlásiš z evidencie na ÚP a dostaneš plat odo dňa, kedy sa zamestnáš. Inak dôchodok Ti doplatia spätne odo dňa, ku ktorému dôchodok žiadaš.
sea
03.07.06,13:53
Tiež ma to zaujíma lebo k 1.7.2006 si požiadal kolega o rozviazanie pracovného pomeru a bol sa dnes zaevidovať na ÚP - kázali mu prísť 17.7.2006 pre rozhodnutie (asi) - po akej dobe ho môžeme zamestnať a v akom druhu pracovného pomeru aspoň do doby kým mu dôchodok nevyrátajú a nepriznajú a nepošlú ? Ďakujem za všetky odpovede !
KEJKA
03.07.06,17:46
Tiež ma to zaujíma lebo k 1.7.2006 si požiadal kolega o rozviazanie pracovného pomeru a bol sa dnes zaevidovať na ÚP - kázali mu prísť 17.7.2006 pre rozhodnutie (asi) - po akej dobe ho môžeme zamestnať a v akom druhu pracovného pomeru aspoň do doby kým mu dôchodok nevyrátajú a nepriznajú a nepošlú ? Ďakujem za všetky odpovede !
na UP ho zaevidujú hned. Taká doba na rozhodnutie mi pripadá divná.,
Zamestnať ho môžete hned, ked bude mat podané na SP to rozhodnutie z UP a podpíše vzdanie sa podpory v nezamestnanosti.
SOME
03.07.06,18:43
Aj môj kolega sa rozhodol, ísť do predčasného starobného dôchodku,
k 30.6.2006 sme s ním rozviazali prac. pomer dohodou, prihlásil sa na úrade práce, s tým že za 2 týždne nastúpi späť do našej firmy, "že nič sa nedeje, nebude robiť žiadne problémy, iba je to teraz nejaké výhodné". Ale ako to tu čítam, všetky tie príspevky, neviem či nám nezabudol povedať o "odchodnom" ktoré sme asi povinní vyplatiť. Tak prosím o potvrdenie,
ak 30.6.2006 je ukončenie PP, kedy požiadal o PSD to neviem, tlačivá som mu vyplnila, sme mu povinní vyplatiť to odchodné? Lebo ak to poviem konateľovi, ten nebude mať asi radosť.Ďakujem za odpoveď.
Melnick
03.07.06,18:47
Stačí si zodpovedať jednu otázku. Nezaslúži si človek po celoživotnej práci odmenu?:) :) :) A viac k tomu nemám čo dodať.;)
SOME
03.07.06,18:53
Len tam boli iné problémy, o ktorých nemôžem hovoriť, a práve je na zváženie, či ho zobrať späť. A výpoveď nám oznámil 30.6.2006.
KEJKA
03.07.06,19:06
na odchodné má nárpok zo zákona pri prvom odchode do dôchodku - aj do PSD.
Ivana Š
03.07.06,19:09
na UP ho zaevidujú hned. Taká doba na rozhodnutie mi pripadá divná.,
Zamestnať ho môžete hned, ked bude mat podané na SP to rozhodnutie z UP a podpíše vzdanie sa podpory v nezamestnanosti.


Evidovaný ako uchádzač o zamestnanie je od dňa, kedy sa prihlásil na úrade práce. Tá divná doba na rozhodnutie - aj mne to rozhodnutie dali do rúk až o dva týždne, keď som sa bola prvýkrát podpísať - o dva týždne
Dátum odkedy som evidovaná je na rozhodnutí ten, kedy som sa prihlásila.

Ak na SP musíte mať v ruke rozhodnutie, jedine počkať do toho dátumu, kedy ho normálne vydajú, alebo posúriť, aby ho vydali skôr, alebo vypýtať potvrdenie, že sa prihlásil na ÚP ako uchádzač o zamestnenie (len neviem či by to stačilo)
Melnick
04.07.06,11:27
mimotemy Pre Kejku : Kejka dúfam,že zatiaľ to je bez problémov ;) /mám na mysli Tvoj podpis/:D :D :D aby si to neprehnala.;) ;) ;)