Michaelka3
30.08.16,13:34
Kúpila som potravinový tovar, ktorý som chcela ďalej predávať, ale zistila som, že mi chýbajú ešte nejaké papiere.. Rozhodla som sa, že sa zameriam na nepotravinové produkty a tie nakúpené chcem minúť na vlastnú spotrebu, keďže ich nemôžem ďalej predávať.. Ako to zaznamenať v daňovej evidencií (preukázateľné výdavky, neplatca DPH)? Ďakujem veľmi pekne
jakubzemko
30.08.16,14:56
ako zníženie výdavkov na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a súčasne zníženie zásob v evidencii zásob.
Michaelka3
30.08.16,16:13
vďaka. a čo sa týka dokladu? mám prijaté faktúry za ten tovar, ktoré som uhradila, takže by som to potrebovala nejako vyrovnať.. nemôžem to len tak odpísať zo zásob.. alebo tie faktúry aj s úhradami jednoducho neuvediem v evidencií?
jakubzemko
30.08.16,17:32
Trochu nechápem čo sa pýtate :D Ak ste ich už zaúčtovali tie faktúry (ako výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov) a rozhodnete sa tovar využiť na osobnú potrebu to sa účtuje ako zníženie výdavkov na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v druhovom členení zásoby a súčasne zníženie zásob v knihe zásob. Ak ste to ešte nezaúčtovali a platili ste z podnikateľského účtu môžete to zaúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane z príjmov v druhovom členení osobná potreba. Prijatá faktúra sa zaúčtuje v knihe záväzkov a jej úhrada sa zaúčtuje ako zníženie záväzku v knihe záväzkov a súčasne ako výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udrźanie príjmov v druhovom členení zásoby
Michaelka3
30.08.16,17:39
Nechápeme sa asi preto,lebo ja nevediem účtovníctvo, ale daňovú evidenciu :) V účtovníctve by to bolo jednoduchšie zaúčtovať, ale pri daňovej evidencií sa sledujú najmä príjmy a výdavky - nakúpený tovar mám vo výdavkoch (čiže mi zníži výšku dane z príjmu) a aj keď znížim stav zásob, stále mi bude z toho chýbať nejaký príjem (respektíve doklad, kam tovar "zmizol") Neviem či sa chápeme už :)
jakubzemko
30.08.16,17:45
A aký je medzi tým rozdiel? Daňová evidencia sa môže viesť rovnakým spôsobom ako jednoduché účtovníctvo :D. Takže takto ako som povedal. Ak ste si v daňovej evidencii zaznamenali úhradu faktúry za tovar ako výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov a následne zaznamenáte zníženie výdavkov na dosiahnutie zabetpečenie a udrźanie príjmov tak je vplyv na základ dane z príjmov nulový. Doklad kam tovar zmizol? Vyhotovýte si interný doklad, že tovar bol spotrebovaný na osobnú potrebu :D Alebo ak ste úhradu faktúry vo svojej evidencii nezaznamenali tak to jenoducho bude výdavok neovplyvňujúci základ dane z príjmov v druhovom členení osobná potreba resp. ak evidujete len daňové príjmy a len daňové výdavky tak to teda v tomto prípade nezaznamenáte nakoľko neevidujtete nedaňové výdavky. To je na vás.