Ging29
30.08.16,18:04
Ak mám v Rakúsku nahlásený prechodný pobyt a začnem tam pracovať tak, zamestnávateľ za mňa bude platiť poistenie, takže sa mám odhlásiť z povinného platenia zdravotného poistenia na Slovensku? Alebo ide o dve rozdielne poistenia? Čo mám robiť?
Ďakujem.
zanetth
30.08.16,16:34
Ísť do zdravotnej poisťovne aj s pracovnou zmluvou a oznámiť, že pracuješ/budeš pracovať v zahraničí, k príslušnému dátumu Ťa odhlásia zo ZP tu na SK.
pepina19
05.09.16,18:43
musíš ísť aj na sociálnu poisťovňu tiež s pracovnou zmluvou ak je v nemčine tak si ju daj preložiť do slovenčiny, ak nemáš pretože v rakúsku im to nevyplýva zo zákona nech ti dá zamestnávateľ len potvrdenie že si tam zamestnaný od kedy a v akej profesii a oni ti na základe toho vystavia formulár musia ťa evidovať aj tam.
arizona
05.09.16,19:18
To mas overene info? Ja som sa s tym este nestretla, ze by bola povinnost ist sa odhlasovat aj na SP. A este aj s prelozenou zmluvou???
zk24
05.09.16,19:26
Podľa mna k odhláseniu zo ZP potrebuješ formulár A1 vystavený rakuskou sociálkou. Nebude stačiť len pracovná zmluva od zamestnávateľa. My sme museli predkladať A1.

mimotemy
Mimo témy: To bol ešte taký slušný for, lebo u nas ešte stale poznali len formular E101 a nechceli nam A1 uznať, aj ked v EU legislatíve bol už A1 spomínaný. Tak som im nadiktovala tel.číslo na rakusku sociálku, nech si to vydiskutuju. Ked pani videla rakuske telefónne číslo, zrazu jej A1 stačil :)
zk24
05.09.16,19:29
My sme odhlasovali zo SP ked sme mali zamestnanca, ktorý mal zamestnanie aj v rakusku aj v slovensku súčasne, a kedze poistený mas byť len v jednej krajine EU, tak sme do SP predložili A1 formulár a my ako slovesnký zamestnávateľ sme sa museli prihlasiť do rakuskych poistovní, nejake WGKK a podľa rakuskych zakonov platiť odvody zo slovenskej mzdy do rakuskej poisťovne.

Ale ak nejde o subeh poisteni v AT aj SK, tak nevidim dôvod prečo sa musi odhlasovať, kedze pravdepodobne prihlaseny ani nebol, ak si platil sam ZP trebars iba.
arizona
05.09.16,19:34
Ked pracuje,ci podnika v oboch krajinach,to je nieco ine. Ale ak nie, tak netreba. Asi by mal ging29 doplnit informacie,aby sme vedeli presnejsie
pepina19
06.09.16,10:21
áno, známy bol SZČO na Slovensku prerušil živnosť a odišiel do Rakúska a sociálka na Slovensku to takto od neho žiadala.