mirka134
02.09.16,13:39
Dobrý deň,
chcela by som som Vás poprosiť či by ste mi vedeli poradiť ak je žena na rodičovskej dovolenke (ja stále zamestnaná), na materskej bola od 11/2014 do 4/2015 mala vyššiu materskú zo zamestnania.
Teraz čaká druhé bábätko, z čoho sa jej bude vyratávať druhá materská a či môže ísť na PN. Poprípade by mohla rodičovský preložiť na manžela alebo by on šiel na materskú. Neviem rozmýšľam, že na PN asi nemôže ísť keďže je na rodičovskej dovolenke radšej sa spýtam aby som jej nepovedala hlúposť.
2. Bola by tu možnosť, aby zostala doma na rodičovskej dovolenke z práce a šiel by manžel na materské len ona by si odhlásila rodičovský príspevok. Potom by šla rovno na materskú?

ďakujem veľmi pekne za rady a pomoc
veronikasad
02.09.16,12:48
Odkedy trvá pracovný pomer? Čo znamená - mala vyššiu materskú zo zamestnania ?
veronikasad
02.09.16,12:49
Počas rod.dovolenky má prerušené nem.poistenie, nárok na nemocenské v prípade PN nevnika
mirka134
02.09.16,12:51
Pracovny pomer ma od 2014 roku
veronikasad
02.09.16,12:56
Materská jej bola vypočítaná zo súčasného zamestnania? Manžel spĺňa podmienky pre vznik nároku na materské (270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch)?
Kedy nastupuje na druhú materskú ?
mirka134
03.09.16,12:04
Ano materskú ma zo súčasného zamestnania len sa nechcela unahliť s pn alebo podobne, aby niečo nestratila k ďalšej materskej z toho istého prijmu . Bábätko čaká v 3/2017. manžel je szčo a on plati odvody z minima.
mirka134
06.09.16,06:38
A keby nastúpila do práce napr. na 1 deň a potom by šla na PN. a manžel by išiel na materskú (otcovskú)? Alebo tým by si pokazila VZ na ďalšiu materskú?
2. Alebo môže zostať na rodičovskej dovolenke a manžel môže využiť materskú? a potom keď bude mať termín manželka tak pôjde na materskú ona?
ďakujem ti veľmi pekne
fortunka
06.09.16,07:01
Ona je teraz na rodicovskej, potom pojde na matersku. Otec moze ist na matersku do 3 rokov dietata tiez, cize ak chce, moze byt na materskej este aj s prvym dietatom... a ona vie ist do prace. Cize rodicovksa sa zrusi, otec ostane na matersekej s prvym dietatom pol roka, a ona potom nastupi z prace na druhu matersku :) Ak im to vyda... co sa tyka sum a poctov, co je lepsie a co horsie a z akeho obdobia sa co rata, to neviem bohuzial.
mirka134
06.09.16,07:03
ďakujem len ona sa bojí, že ak pôjde do práce už nebude mať taký vysoký príjem a a nebude mať nárok na vyššiu materskú