pafendorf
02.09.16,19:34
Ahojte poradaci,
Chcem sa vas opytat, nedavno som dokoncil terasu resp. rozsiril som balkon, drevo bolo impregnovane a je na nej dvojita vrstva farby , kazdy kto pride rozprava ze je dobre to zastresit lebo bude nato prsat, snezit a zacne to hnit co vy nato ? ja myslim ze to musi vydrzat min. 10 rokov bez zasahu ... ale obraciam sa na expertov ;)
ODPOVED PRE ...................
A, mas skusenosti ? mal som jednu fosnu hodenu na zemi hnila tam desat rokov ... nebola ani natreta..keby som ti................................................ ....... :D
B, 3-4 roky ?? a co sa potom stane ??
C, neboj ladi to s hojdackou je ktora je vedla,
D, dokopy som sa nic nedozvedel...na pokeci by som dostal fundovanejsiu odpoved ... tvoje odpovede su hodne pokecu..ale kedze si tu predpokladam ..ze ta ta terasa prezije teba
Terezia13
02.09.16,18:05
asi by som sa ani nebála, že to vplyvom dažďa a snehu začne hniť, ale najprv by som riešila, ako je terasa vyspádovaná, či bude voda na terase stáť, alebo ako je riešený odtok vody, aby nevlhli steny, ak to riešené nie je, tak by som to zastrešila
buchač
02.09.16,18:13
Nie som expert...
Dám svoj názor, možno nie každý bude súhlasiť.

Sorry...ALE také nedotiahnuté (nechcem povedať, že nepekné)...pripadá mi to, ako niečo na stračej nohe.
Vysoké a malé...

Osobne by som ten terasový balkón potiahol celkom do pravej strany. Opticky by to vyzeralo úplne inak aj napriek skosenej streche. Pod ten najmenší priestor (pod skosenou strechou) by sa dalo v pohode dať nejaký kvet...šak 1/2 by dačo vydumala. ;)
Samozrejme aj zastrešil práve kvôli poveternostným vplyvom.
afrikánka
02.09.16,19:07
Ani ja nie som expert, ale pri pohľade na rozšírenie balkónu je to nešťastné riešenie od začiatku. Takéto dodatočné zvätšovanie balkónu je pomerne náročné. Mali sa preraziť obvodové múry, nové nosné železá, armovanie.....Nechcem zarmútiť, ale hranol vpredu opretý o múr začne hniť ako prvý....Zastrešením čiastočne predĺžite životnosť, hoci si to neviem ani predstaviť pri danej veľkosti balkóna a skosenej streche. Ale ako ste sám podotkol, zopár rokov vydrží.....
Oliwa
02.09.16,19:13
Tých 10 rokov Ti to vydrží... ale určite nie v takomto stave a bez zásahu.
Drevo môže byť impregnované a neviemkoľkokrát natreté, len či bolo aj dobre vysušené. To ešte len uvidíš o rok, o dva, či sa nezačne krútiť a praskať, lebo pracovať bude určite... je to totiž drevo... a v exteriéri... a nechránené...
Dost záleží aj na tom, ako máš tú balkón-terasu orientovanú - či je trebárs na juhu "v závetrí", alebo na severe, kde na ňu od jesene do jari bude šľahať dážď či sneh. Dúfam, že nebývaš niekde na Kysuciach, kde zvyknú napadnúť aj 3 m snehu... To aby mal niekto stále službu s lopatou...
Neviem, aký účel má tá teraska plniť - či je určená na sušiak na prádlo, kočík alebo ako vyhliadka... Mne sa to javí ako dosť nešťastné riešenie. Ja by som ju bola radšej "položila" na zem z niektorej časti domu, zväčšila a rozhodne zastrešila... Ale to som ja... a veľmi dobre viem, o čom hovorím, keďže tiež sme terasu riešili.
Nebudem Ti kaziť radosť, keď si do toho už investoval peniaze, prácu i čas, ale evidentne je dosť ľudí, ktorí by to riešili inak... Aj keď chápem, že ste chceli spojiť príjemné s užitočným - zväčšiť pôvodný minibalkónik a lepšie prestrešiť schody. Zatepľovať dom sa v blízkej ani ďalekej budúcnosti zrejme nechystáte...
Teraz je to drevo pjekné, ale... Sused má takto opracované drevo na dverách a posuvnej bráne... Práve tento týždeň ju celú zbrúsil... a 10 rokov určite nemala...
Good luck!
marleau
02.09.16,19:44
Otázka je, či: je drevo suché, lepené, popraskané, či je farba kvalitná, neudávate nič z toho. Napíšte, z čoho to je a ja vám poviem, čo vás čaká.
misomiso
02.09.16,20:09
Su obrovske rozdiely v trvalnivosti dreva na dazdi, co sa tyka ihlictaneho, tak vydrz je u jedle aj smreku mizerna, borovica je na tom podstatne lepsie a cerveny smrek je samozrejme najlepsi. Natierat v podstate nema zmysel, lebo ako prve zacnu hnit spoje a stycne plochy. Tie nikdy uz dodatocne nijako nenatries, ani neobnovis povodny nater.

Mne na jednej pregole zo smreku zacali po par rokoch rast huby. Celkovy kolaps som odvratil iba penetraciou vyjazdenym motorovym olejom, potom to este vydrzalo dlhe roky. Lenze tym to asi nechces natierat, je to hnus, smrdi to a este aj po piatich rokoch sa od toho uspinis. Najlepsie je pouzit aspon borovicu.

Strechu si tam neviem velmi predstavit, aj tak by ti to neudrzala celkom v suchu. Dazd aj sneh pada hlavne vtedy, ked aj fuka vietor...

Ked uz je debata o tej estetike tak Buchac ma pravdu v tom, ze dlhsia terasa by vyzerala lepsie. Ale inak tieto drevene pristavby sa mi pacia, do buducna sa budu dat stavat v podstate iba taketo balkony. Za par rokov bude norma iba na pasivne domy a toto je jedine riesenie, ktore neochladzuje dom. Ziadna zelezobetonova platna sa neda tepelne oddelit od konstrukcie domu a funguje ako radiator/chladic. Navyse, drevo sice podieha skaze, ale pohlad na olupujuce sa kachlicky a opadavajuci brizolit na tradicnych balkonoch tiez nie je nic moc.
misoft
02.09.16,20:17
Čítajúc príspevky iných, zhodnotenie fotografie a teraz môj názor (laický):
A) Tento spôsob "rozšírenia" balkóna na terasu - neštandardný, nelogický - tvorené z dvoch materiálov. Nebude to mať dlhú životnosť.
B) Ochrana dreva - môže byť akákoľvek "dokonalá" - nikdy nebude dokonalá. Tejto "terase" odhadujem 3-4 roky a drevo bude už napadnuté.
C) Štýl tej terasy - neladí to vôbec so stavbou - je to ako vidličkou do oka - jednoducho: je to paškvil! Veď dokonca ani farby neladia - dvere a okná hnede a toto je nejaký mix červenej, hnedej a kankalinovej :D.
D) I keď sa to zastreší, záruka nejakej väčšej ochrany nie je zaručená.

Ale podľa nicku - máš ambície - až sa bude hľadať v súťaži o najškaredší dom - možno postúpi do ďalšieho kola. :D:D:D
Oliwa
02.09.16,20:30
Misoft, až tak si nemusel... mne to síce tiež pripomína skôr lastovičie hniezdo ako terasu, ale zase... nie každý je Cyril Talapka... Mnohí nehnuteľnosť len zdedia, dostanú, priženia sa, užívajú... a snažia sa ju v rámci svojich možností zdokonaliť.
To máš ako s plastickými operáciami - nie každá znamená automaticky zlepšenie vizáže...
misoft
02.09.16,20:41
Talapka, Talapka - nie je to ten, čo má tú kamennú ohavu na pozemkoch železnice? Tak to je ešte väčší magor.
marleau
03.09.16,05:15
čo tu hodnotíte výzor, mnohým hnijú pergoly rok po montáži a tu idú dávať rozumy do čoho nevidia....
buchač
03.09.16,06:02
Šak nedávaj otázky, ale daj názor hneď.

Povedzme, že ako materiál bol použitý jatoba, technologický postup dodržaný a povrchová úprava promeraná.

Ako bude znieť odpoveď ?
pafendorf
03.09.16,06:19
A, mas skusenosti ? mal som jednu fosnu hodenu na zemi hnila tam desat rokov ... nebola ani natreta..keby som ti je*ol s nou po hlave tak lezis tam namiesto tej dosky :D :D :D
B, 3-4 roky ?? a co sa potom stane ??
C, neboj ladi to s hojdackou je ktora je vedla,
D, dokopy som sa nic nedozvedel...na pokeci by som dostal fundovanejsiu odpoved ... tvoje odpovede su hodne pokecu..ale kedze si tu predpokladam ..ze ta ta terasa prezije teba :D :D :D
buchač
03.09.16,07:06
Hm....ako tak sledujem...???

Doplnil si otázku ohľadom odpovede pre misofta.
Takže moje skúsenosti :

A. Ja mám aké - také...v prostredí mojej chalupy by fošna voľne šmarená na zemi prežila tak 2-3 roky
B. Potom bude musieť znova natierať, lebo poveternostné vplyvy proste nepustia ! Aj kvalitný náter je potrebné obnovovať pravidelne.
C. Terasobalkón ladí s hojačkou ? Nuž sorry, to je asi také ladenie, ako keby som prirovnal farbu mojich slipov so spoločenskou róbou manželky...;)
D. Keď si sa nič nedozvedel, tak prečo nejdeš nazad na Pokec ?

Mimochodom...prečo si odstránil foto ????????
afrikánka
03.09.16,11:07
Buchač....neber osobne.....ale starí Poraďáci, ktorí vedia i dobre poradiť, v prípade nedostatku vhodných otázok zameraných na ich vedomosti (teraz nemyslím ironicky), schytajú absťák a následne sa vrhnú na čokoľvek a v amoku vyprodukujú somariny.....
marleau
03.09.16,12:09
Vyser si oko!
Ingrid Ondruskova
03.09.16,13:07
My práve teraz toto riešime...budujeme drevenú terasku cca 2,5 x 2,5m, pred chvíľou som donatierala lakom...no uvidíme, uvidíme...ale moc sa teším lebo to bude vyzerať fasa dobre....plánujeme samozrejme lexanové prestrešenie, aby to vydržalo tých 10 rokov!!!!
marleau
04.09.16,04:50
Na vonkajšie použitie je výborná farba Johnstones, tá je určená priamo na použitie, kde je drevo namáhané vonkajšími poveternostnými vplyvmi ako dážď, sneh, mráz alebo slnko. Je to tá z tých drahších, ale musím uznať, že je kvalitná, po skúsenostiach ju môžem len odporučiť. Robil som altán, ku ktorému som po dvoch rokoch dorábal zábradlie (keď už konečne majiteľ vedel aké chce) a farebný alebo kvalitatívny rozdiel bol nie že takmer ale úplne nulový. Samozrejme drevo som mal predtým suché (dokonca každé lepené), teda pred náterom tam neboli praskliny, ktoré farbou nezakryjete a do ktorých vniká vlhosť a najmä v zime keď mrzne tam robí šarapatu. Dúfam, že som odpoveďou uspokojil všetkých, aj tých, čo napriek tomu, že sú na Porade, odkazujú všetko na gúúúúgl.
marleau
04.09.16,04:52
Pretože ste mu všetci kritizovali výzor, ktorý jemu nevadil a nebol predmetom otázky, ale nemali ste nikto snahu mu odpovedať. Mojou SPAMovou snahou bolo aspoň zistiť bližšie informácie......Toľko k veľkým poraďákom........
marleau
04.09.16,04:55
Aké bolo drevo? Suché, mokré? Aká farba je použitá? Koľko je tam náterov? Sú tam praskliny? Žiadne drevo nevydrží veky vonku, to si treba zapamätať. Toto 10 rokov vydrží isto, ale aké to bude potom, či to nebude treba vymeniť odpoviem, keď mi odpíšete na moje SPAMové otázky.
afrikánka
04.09.16,05:46
patendorf "pomstiteľ"-to si odstránil a myslím , že je momentálne najdôležitejšie slovíčko pre teba. Tiež si v amoku, čo chápem, ale čo si očakával na tvoje zadanie s priloženým foto? Kto ti vlastne mal poradiť a čo ti mal poradiť????? Žiadať o radu si mal vtedy, keď si chcel balkón-terasu zrealizovať. Mohol si i na Poradu, aj s priloženým foto, vtedy si mal ešte šancu dostať odpoveď, ktorá by ti bola nápomocná a bezplatná. Zrejme si mladý, usilovný, pracovitý a v tom i pokračuj. Teraz sa vydýchaj, upokoj, týmto hnevom najviac uškodíš iba sebe. Nakoniec sa zamysli, koľkokrát si v minulosti na Porade položil otázky a dostal odpovede, ktoré zrejme boli užitočné, nakoľko si vždy poďakoval.
marleau
04.09.16,06:35
Ja som nič nezadával a nič neodstraňoval.
afrikánka
04.09.16,06:59
marleau, môj koment nie je adresovaný tebe, ale zadavateľovi otázky "Zastrešiť terasu, alebo nie ", s nickom "patendorf-ambiciózny človiečik", neskôr pomstiteľ, ktorý v posledných hodinách vyzuruje, nick zmazáva a následne mení, v čom ho chápem......