pencil
03.09.16,15:01
Je nejaká "stopka" v prípade nebankoviek?Mám veľké obavy,kedže rodičia si takto požičiavajú peniaze..obaja penzisti-ved oni im dajú-kedže sa nezaujímajú o príjem atd!!No ani netuším ako sa už zadlžili...rodičia nevlastnia nehnuteľnosť-dom daroval otec mne.Naozaj nebankovky budú požičiavať peniaze koľko si kto popýta??A je úplne jedno v akom veku??Dakujem za každú radu.
Chobot
03.09.16,18:56
Už máš otvorenú jednu diskusiu na túto tému. Táto otázka je len zopakovaná, preto tému uzatváram. Kto chce prispieť, nech prispeje do tejto témy:

http://www.porada.sk/t288450-budem-automaticky-dedit-dlhy-po-smrti-rodicoch.html

Dodatok po znovuotvorení:

Existuje aj druhá diskusia, vraj táto je na inú otázku.

Tak skúsim na otázku odpovedať.

Nie, neexistuje stopka na úvery. Možno banky majú nejaký mechanizmus, že pozerajú v úverovom registri informácie o žiadateľovi. Žiadateľ taktiež musí predložiť potvrdenie o príjme a stav súčasných úverov.

Či to ale platí aj pre nebankovky neviem. Skôr si myslím, že tie požičiajú, pokiaľ majú úver nejako zabezpečený, alebo aspoň majú vidinu zisku. Takže pokiaľ samotná nebankovka nezacíti nebezpečenstvo nesplatenia úveru, tak požičia komukoľvek a koľko koľvek. Nikto nebude chrániť spotrebiteľa, ak si chce zobrať úvery. Do tohto vzťahu nebankovka - spotrebiteľ nebude nikto kafrať. Ak si napožičiavajú, tak to musia splatiť.

Ty nemáš možnosť im v tom zabrániť. Sú svojprávni, aj keď nerozumní. Nikto ich nebude chrániť.

K darovanému domu ti už napísali v druhej téme.
Chobot
03.09.16,20:48
Zadávateľ vyslovene žiadal tému otvoriť, tak mu ju otváram.
branislavp
04.09.16,06:09
Žiadna stopka, rodičia sú svojprávní. nemôžeš im zakazovať brať pôžičky., nemáš ani nárok vedieť o ich financiách, či dlhoch. Jedine im opatrne dohovoriť, ak niečo zle robia a narábajú s peniazmi nezodpovedne. A to aj celá rodina im môže dohovoriť.
Alebo, ich zbaviť svojprávnosti, ak je na to opodstatnený dôvod. Ale asi ťažko, ke´ˇd dokážu ísť na úrad, podpísať zmluvy a brať pôžičky., peniaze počítať....
Bohužiaľ.
Nechcem Ťa strašiť ale existuje zákon, keď rodičia by neboli schopní sa o seba postarať, tak Vám súrodencom zostanú na krku, všetko by ste museli financovať. Aj vtedy, ak by ste ich dali do zariadenia pre starých a nevládnych. A je to finančne náročné. Toto im treba vysvetliť a ak to nepochopia, tak ustavične pripomínať, opatrne, sú to rodičia..
Na PORADE je už podobný príspevok, píše to jedna z dcér rodičov, ktorí tiež majú takéto problémy, sústavne požičiavajú peniaze a zároveň míňajú
Nebankovky si poriadne ošetria, aby sa im peniaze vrátili, aj s úrokami, čo nebývajú nízke.
pencil
04.09.16,10:51
neviem kedy tento štát niečo také priam zakáže...Ano,rodičia sú rodičia...no ktoré deti by boli v pohode ak by si ich rodičia neustále požičiavali a požičiavali a pred nami-deťmi-taja koľko presne...jednoducho netušíme o akú sumu ide..Nie je to jednoduché,kedže aj my máme rodiny a snažíme sa žiť "normálne" a hlavne bez dlhov....
pencil
04.09.16,19:33
milé,ak nenapíšeš,že si to mám zistiť na nete,tak o tom veru ani neviem...dakujem za takúto naozaj ironickú radu.Toto nie je internet?Či máš pocit,že sme niekde v škôlke?Musím ťa sklamať,ale nemáš pravdu v tom čo za hlúposti si popísal.Moji rodičia neberú pôžičky na lieky atd...a neberú ani pôžičky na prerábanie domu,ktorý je vlastne môj..neberú pôžičky vlastne na nič hmotné...neberú pôžičky na "nič"...lebo si predstav,že existujú ľudia,ktorí si berú pôžičky a aj napriek tomu si nič nekúpia čo by sme my deti videli.Moja odpoved-aj ked veru na teba reagovať je úplne zbytočné-no moja odpoved na tvoj ironický komentár znie-Dobré ráno,ale aj takíto ľudia existujú.A nechápem čo je pre teba alibistické-no dom je môj-rodičia v nom bývajú a aj bývať budú,kým budú žiť-si predstav,že som normálny človek,ktorý má vlastnú rodinu,vlastný dom a pritom mi nie je jedno,aby podobným spôsobom prišli o strechu nad hlavou moji rodičia.No aby si to všetko aj vedel chápať-musel by si byť dostatočne informovaný.A na záver,ak mám malý dôchodok-či vlastný príjem...a neviem čo ešte-tak sa snažím žiť podľa obsahu penaženky-nie tak,ako žije sused.To je na margo celkovo-pôžičiek.No ty to zjavne nikdy nepochopíš...lebo ako si napísal-ide o "myslenie".........
faro1
04.09.16,19:51
@pencil, si nejako mimo. To, že nevieš, nevidíš, nechceš vedieť, za čo míňajú tvoji rodičia peniaze nemôže nikto z Porady a zbytočne kopeš okolo seba.Spýtaj sa rovno svojich rodičov, na čo si berú pôžičky a podľa toho sa zariaď. Spýtaj sa seba, či na Vianoce nie si spoločne zo svojimi príbuznými obdarovaný darčekmi, rovnako na meniny a narodeniny neslávite honosné oslavy, proste rodičia si nevedia zvyknúť na iné pomery, na aké boli doteraz zvyknutí a z penzie to nevedia utiahnuť.
pencil
04.09.16,20:04
ale kdeže...ja presne viem ako žijú moji rodičia-no nebudem o tom písať-toto som sem neprišiel riešiť-poznáš niečo ako "gambler",či alkoholik...proste závislak na niečom???Tak niečo podobné sú oni...aj ked nehrajú automaty...nekupujú nám deťom dary,nemáme honosné oslavy..nechodia na dovolenky-po zdravotnej stránke ok....v živote by som od nikoho neprijal dar,ktorý by bol kupený z nejakej pôžičky...v živote.A nie,nedostávam od nich žiadne dary-sem tam maličkosť-tu neide o dary...ide o to,že moji rodičia robia niečo,čo nie je správne...a nevieme ich v tom zastaviť.
buchač
04.09.16,20:27
Piťu...doplnil som svoj príspevok.

...a nebuď prudký...ja nemôžem za Tvojich rodičov a ich chovanie.
branislavp
04.09.16,21:43
pencil, s tým nič nenarobíš, iba ak by si našiel nejaký opodstatnený dôvod na zbavenie ich svojprávnosti, choď na niekde na úrad poradiť.
Rodičov odstrihnúť, to sa nedá. Dohovárať im, a to opakovane, aby nepožičiavali peniaze a šetrne zaobchádzali s každým centom.
Nebankovky fungujú na trhu oficiálne, štát nemá čo zakázať.
pencil drž sa, prajem Ti, aby sa tie problémy s rodičmi pominuli. Aby s tým zlým gazdovaním prestali natrvalo.
branislavp
05.09.16,03:33
faro1, buď šťastný, keď nemusíš riešiť problémy rodičov, ako pencil. Je to veľmi jednoduché pre takého, koho sa to priamo netýka a nikdy v rodine toto nezažil. Takí nezodpovední neriešia normálne rodinné starosti, čo život prináša, ale si doslova svojim konaním vyrábajú nehorázne problémy," lebo ich majú málo,alebo aj nemajú", čo normálne zodpovedne zmýšľajúci človek nikdy nepochopí.. A tým do toho nešťastia ale zaťahujú aj svoje deti a ich rodiny. Preto z pencilových príspevkov cítiť veľké znepokojenie a hľadá radu, čo s tým.
arizona
05.09.16,05:36
pencil, preco by stat mal zakazat brat ludom pozicky? Pozicky vela ludom dopomohli ku kupe potrebnych veci,na ktore by inak v hotovosi nemali. To, ze si niekto naberie plno poziciek a nema dostatocny prijem na ich splacanie, to nie je chyba statu.To je nerozumnost toho, kto takto hlupo gazduje,zadlzuje sa a chce zit nad pomery.

Asi by bolo najvhodnejsie si s rodicmi vo vhodnej chvili sadnut,porozpravat sa s nimi, vysvetlit im dosledky ich nerozvazneho konania. Urcite su to starsi ludia,ktori si neuvedomuju, ze robia problemy sebe,aj svojej najblizsej rodine.

Existuju rozne druhy zavislosti. Aj na brani pozociek, ci kupe nepotrebnych veci...
Nevieme, aki stari su tvoji rodicia,ani akymi chorobami trpia.
Aj staroba moze prinasat starecku demenciu,ci podobne psychicke choroby,ktore sposobuju, ze starsi clovek straca sudnost a nevie si uvedomit dosledky svojho konania. Ty,ako laik si icgh nemusis vsimnut...

Skus spolu so surodencami a s rodicmi o tom hovorit a mozno im aj navrhnut pomoct spravovat financie.

V nudzovom pripade mozes dat navrh na sud na zbavenie sposobilosti na pravne ucely. Pozri tu : http://centrumpravnejpomoci.sk/doc/Sposobilost_na_pravne_ukony_05-2012.pdf
pencil
05.09.16,06:00
Bucháč-predstav si,že na svete neexistuje ani jeden človek,čo by mal vždy pravdu...zrejme nie si človek.Tvoje rady nepotrebujem-pekný den.
buchač
05.09.16,06:05
branislavp (Dnes 06:33) faro1, buď šťastný, keď nemusíš riešiť problémy rodičov, ako pencil.
=================
Bol/i sme s 1/2 v podobnej situácii, takže som úplne v obraze.
Nebohá svokra síce nebrala pôžičky, no rozhadzovala love statočne a my sme ju museli mierne dotovať.....škoda reči a aj vyťahovať spomienky. Stačí, že nám vzala zo 10 rokov života.

Takže viem, že čo a ako....a aj preto vravím o určitom odstrihnutí sa, lebo už to bolo neznesiteľné.



... a vôbec, prečo sa ja interesujem cez net do života iných ???
branislavp
05.09.16,12:24
buchač, mýliš sa, ale za to nemôžeš. Bohužiaľ, aj ja podobné problémy poznám. A to nie je koniec. Stále napätie, čo sa ešte a kde vôbec vykľuje. Skutočne to ukrajuje zo zdravia. A o peniazoch ani nehovorím.
buchač
05.09.16,12:30
pencil (Dnes 09:00) Bucháč-predstav si,že na svete neexistuje ani jeden človek,čo by mal vždy pravdu...zrejme nie si človek.Tvoje rady nepotrebujem-pekný den.
=================
Chlape, Ty si fakt nepevný...
Ja Ti neradím...ja som len konštatoval...ale Ty si to
vo svojej jednoduchosti proste nepochopil....a nepochopil si ani ten zvyšok.

Platí ale jedno :

Lepšie je to posrať podľa svojho , ako Ti niekedy poradia druhí ....
pencil
05.09.16,17:32
skús ma nečítať a nesnažiť sa vraj "radiť"-jediné čo robíš-píšeš.mažeš-kopiruješ-mažeš-upravuješ a samozrejme urážaš,teda snažíš sa urážať-takto si zrejme dvíhaš ego,sebavedomie...no úbohe,čo k tomu dodať.Ešte raz s abudem opakovať-no na svete neexistuje človek,čo by mal vždy pravdu-tak to o sebe netvrdí...ak máš čo i len troška charakteru a zdravého rozumu.Totiž,normálny človek niečo také o sebe nikdy netvrdí.Už prosím nekopíruj moje príspevky-detinské.
peta49
02.11.17,23:37
S nebankovkami to je ťažko... Banky častokrát prezentujú ponuku úverov s nízkym úrokom „od“. No po schválení pôžičky, na základe zhodnotenia vašich príjmov, výdavkov ako aj histórie splácania predošlých úverov, vám môže banka nakoniec poskytnúť úrok porovnateľný s úrokom, ktorý získate v nebankovke. V niektorých prípadoch vám nebanková spoločnosť ponúkne dokonca výhodnejší úrok ako v banke.
buchač
03.11.17,04:58
Posledná veta ma dostala do kolien....skoro ma vykotilo z kresla od tej sprostosti.
misoft
03.11.17,05:40
A toto:
"V niektorých prípadoch vám nebanková spoločnosť ponúkne dokonca výhodnejší úrok ako v banke. "
je už úplná volovina.......
@peta49 - nebankovky ešte nikdy nešli s RPMN pod 15-20%, často sú pri hranici 25-30%!