patka.bn
04.09.16,20:53
Prosim o radu. Cca o 4 mesiace mi konci materska dovolenka a teda aj poberanie rodicovskeho prispevku. Do prace sa vsak vratit nemozem. Vypoved je jedina moznost. Prosim, kedy podat vypoved, ked ukoncit pomer chcem k datumu ukoncenia materskej, teda k 20.12.2016? Mam narok na podporu v nezamestnanosti? Aku vysku podpory mozem ocakavat? Dakujem za rady
avalik
04.09.16,19:37
si dlhorocny poradak - vyhladavanie ti nefunguje?
uctovnik, mzdar nerozozna pojmy ako materska a rodicovska dovolenka?
na stranke SP maju uz roky podrobne vysvetlene rozne zivotne situacie - aj davky v nezamestnanosti ... ak sa ti nechce citat zakon o SP a ani vyhladavat tu na porade
k vypovedi odpoved hladaj v Zakonniku prace
misoft
05.09.16,07:50
mimotemy
Načo hľadať? Veď poraďáci vyhľadajú, link dajú, paragrafy vysvetlia, vypočítajú.... ešte by mohli i výpoveď napísať, doručiť.....
alaya1
05.09.16,08:51
nakolko je toto stzranka Porada a sluzi k tomu, aby tu jeden druhemu poradil, nie aby ho "peroval" Kto nechce odpovedat nemusi. Nie je to povinne.
Tweety
05.09.16,08:58
to áno, ale takých otázok je tu zodpovedaných už strašne veľa, treba používať aj vyhľadávač nie len čakať, že všetko dostanem na strebornej tácke , niečo si musím aj sám naštudovať a niel en čakať,že všetko za nás urobí niekto druhý
misoft
05.09.16,09:00
@alaya1: Ja sa ti čudujem! Ty - dlhoročná poraďáčka - a NEPOZNÁŠ pravidlá?
"Zadávanie otázok:
Skôr ako napíšem otázku, hľadám či už rovnaká otázka na Porade neexistuje."
Hore je Hľadať.... Lenže niekto len napíše otázku a čaká....
A keď sa pozrieš... o tom, koľko čoho má nárok - odrazu je tu X otázok - pričom skoro všetky dostanú rovnakú odpoveď a odkaz na patričné webowé stránky.
Ak by niekto fakt nevedel , nenašiel - tak potom nech sa pýta....
Stránka Porada naozaj slúži na radenie, ale NIE na neustále opakovanie rovnakých odpovedí na nové skoro rovnaké otázky.
patka.bn
06.09.16,01:54
Tak ste ma velmi neprijemne prekvapili. Evidentne celkovo na webovych portaloch sa meni struktura ludi, ktori "si radia" - pripadne dolezitost ludi, ktori "radia". Vzdy som dostala odpoved na to, na co som sa pytala a radu na nezaplatenie. Myslite, ze nehladam? Kedze vsetko, co som precitala bolo z rokov minulych, tak som sa spytala. Odpoved na moje otazky prilepena napr.v linku by kludne dokazala moju "neschopnost", ale taketo komenty su skor na zamyslenie, ze naco kto vobec obtazuje takymto svojim poznatkom. Ked nemam zaujem, nekomentujem a ked zaujem mam, tak pisem k veci - v zivote by ma nenapadlo niekoho zdzubat za to, ze chce radu - aby Vas to nedobehlo. Milionkrat poradim a pisem to iste tomu istemu cloveku a spravanie ako tu v tomto prispevku by som teda nezvolila ani omylom. Dlhorocny poradak znamena to, ze vo vsetkom sa clovek vyzna a spytat sa nema pravo? Ach ludia, budme k sebe hlavne dobri. Sama studujem a to dennodenne - chcela som ucelenu odpoved, ktoru som nikde nenasla a vidim, ze tu zrejme obtazujem tych, co vsetko vedia. Urazky typu, ci mi ma niekto napisat aj vypoved a ze chcem vsetko na striebornej tacke svedcia viac o vas ako o mne. Naozaj nechapem, ale dakujem aj za tieto nezmyselne odpovede
patka.bn
06.09.16,01:56
alaya1 DAKUJEM
veronikasad
06.09.16,03:00
Čerpala si po skončení materskej dovolenky riadnu dovolenku na ktorú ti vznikol nárok počas MD? Ak nie, dopln presne obdobie MD a RD, vypočítané nárok a ďalší postup...
veronikasad
06.09.16,03:03
Dopln dátum, kedy bude mať dieťa 3 roky
patka.bn
06.09.16,03:33
Po skonceni materskej som nastupila na rodicovsku. Nastup na MD 1.12.2013. RD od 20.7.2014 do 20.12.2016. Narok na MD - denny 25,807 Eur. Pred nastupom na MD som mala prijem 1300 Eur. K datumu 30.11.2013 som si vycerpala vsetku dovolenku. Dieta bude mat 3 roky 20.12.2016. DAKUJEM VELMI PEKNE
veronikasad
06.09.16,10:47
Počas rodičovskej dovolenky trvalo aj poistenie v nezamestnanosti, preto ti nárok na dávku v nezamestanosti po ukončení prac.pomeru vznikne. Zisti si u zamestnávatela, či bude súhlasiť s ukončením prac.pomeru dohodou k 21.12.2016 (nie posledným dňom rod.dovolenky), ak ano, postupuj takto :

1. Mesiac vopred oznám zamestnávatelovi ukončenie rod.dovolenky k 20.12.2016 a požiadaj o čerpanie jedného dňa dovolenky na deň 21.12.2016 a týmto dňom požiadaj o ukončenie prac.pomeru dohodou. Za rok 2014 ti vznikne nárok na dovolenku z titulu materskej dovolenky na 11/12 ročného nároku. Ak si správne uviedla dátumy, rod.dovolenka trvala len 118 prac.dní a ročný nárok sa bude krátiť len o 1/12. Zbytok dovolenky nech ti zamestnávatel preplatí, výrazne ti to ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti.

2. Do 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru sa zaeviduj na úrade práce a do 8 kal. dní od skončenia prac.pomeru sa treba odhlásiť z dôchodkového poistenia plateného štátom k dátumu 20.12.2016 a znovu (aj počas evidencie na UP) sa môžeš prihlásiť od 22.12.2016 ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Nedá sa prihlasovať spätne, tak to musíš stihnúť pred Vianocami.

Ak zamestnávateľ s ukončením prac.pomeru dohodou súhlasiť nebude, treba podať výpoveď do konca oktobra 2016. Výpovedná doba je 2-mesačná, pracovný pomer by skončil 31.12.2016 - od 21.12-31.12.2016 môžeš požiadať o čerpanie dovolenky, zbytok ti zamestnávatel preplatí. Na UP by si sa potom išla evidovať až od 1.1.2017
avalik
02.10.16,06:13
V mojej odpovedi si dostala navod ako sa dopracujes k potrebnym informaciam, do googla hadam zvladnes zadat socialna poistovna, ci pouzit vyhladavac tu na porade. Radim dobrovolne vo svojom volnom case ale nemienim robit nikomu sukromneho vyhladavaca na uz x-krat zodpovedane otazky.

Neuzitocne nech vam padne na uzitok.