zdeník
27.06.06,10:59
Pri príležitosti otvorenia kaviarne-cukrárne, chceli by sme urobiť akciu a dávať zmrzlinu, ktorú máme v ponuke (sortimente) zdarma.Prosím o radu: čo to znamená pre mňa ako účtovníčku a či by sme mali viesť nejakú evidenciu, alebo ako to zachytiť v účtovníctve.
plavčík
27.06.06,11:34
No asi by sa to malo /ten spotrebovaný materiál na výrobu zmrzliny/ zaúčtovať ako repre čiže v PU na 513.
Iná vec by možno bola ak by sa tá zmrzlina dávala na kornútkoch s Vašim logom / ale to asi nemáte/, tam by som to možno okecal ako reklama.
zdeník
27.06.06,11:49
Ja som len začínajúca účtovníčka, tak sa asi také základné veci pýtam, ale to by som kúpila tú zmrzlinu na 504 a potom to preúčtovala cez ID(neviem ako) na 513 -nedaňový náklad? A keby som ju predávala po 1,-Sk to by neprešlo?
plavčík
27.06.06,12:02
No kúpu zmrzliny by si účtovala už priamo na 513. A predaj za 1 sk by išlo
Metodik
27.06.06,12:36
Doporučila by som takýto postup, ktorý uplatňujeme u našich klientov v rámci ich firemných akcií navybrané druhy tovarov.Tovar v zásade nedávame bezodplatne, vždy stanovujeme aspoň minimálne možnú cenu.

Postup v prípade ak by ste tu zmrzlinu vyrábali:
Vzhľadom k tomu, že výroba zmrzliny je proces pri ktorom dochádza k premene nakúpeného tovaru na vlastný výrobok, jej samotné účtovanie by som urobila cez aktiváciu. Stanovíš si kalkulačný vzorec pre cenu jednej jednotky zmrzliny ( liter, kopčeky atď). Pr:

1.nákup zmrzliny 1 000,-Sk 501/321
2.mzda prslúchajúca,-Sk 20,-Sk 521/331
3.ostatné náklady 40 5XX/321
--------------------------------------------------
Celkom 1 060,-Sk

Aktivácia zmrzliny 1 060,-Sk
132/621
Predaj mrzliny 211/604 1,-Sk
Zmena stavu 621/132, 1060,-Sk

Ak je kupuješ hotovú ako tovar:

132/321
504/132
311/604

V prípade, že na zmrzlinu dáte aspoň nejakú cenu, nákup alebo vlastnú výrobu nebude nutné účtovať cez 513.Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou t.j strata bude daňovo obhájiteĺný, pretože nejde o bezodplatné plnenie, ale o plnenie v nižšej cene a nie voči ekonomicky a personálne prepojenými osobami alebo za účelom zníženia daňového základu.V podstate ide o získanie klientely, ktorá v budúcnosti prinesie príjmy, ktoré budú podliehať zdaneniu.
zdeník
27.06.06,13:02
Ďakujem Vám. Ja účtujem zásoby spôsobom B, teda by išlo o nákup
504/321
211/604 ?
Daňovníci by čo vyžadovali pri kontrole? Predávame cez fiškálny modul -hotovosť.Aká je teda kontrola, že niečo predáme pod cenu( v účtovaní spôsobom B) Platný cenník kontra výstup z fiškálneho modulu?A ešte ako je lepšie predávať, keď chceme dať zľavu :a/pevná zľavnená cena? b/cena-zľava, kde tú zľavu vidieť? Prosííím pomôžte.
Metodik
29.06.06,13:07
Daniari by si pri kontrole mohli porovnať 504 a 604 v príslušnom období.Ak by 504 bola vyššia ako 604, evidentne si predával za nižšiu cenu ako bola obstaraná.Tohoto by som sa však nebála, ak by tam bola aspoň minimálna cena. Na konci roka však musíš zreálniť sklad inventúrou a inventúrny zostatok previesť na sklad 504/112( 132).
Stále však neviem či zmrzlinu vyrábaš alebo kupuješ.Predpokladám, že kupuješ vzhľadom k tomu , že účtuješ na 504.
Čo sa týka zliav , je podľa môjho názoru dať cena-zľava, kde tú zľavu je vidieť-treba to však odôvodniť.Napr: dal som zľavu , lebo kúpil tri zmrzliny atď.
alessi
03.07.11,13:29
dobrý, náhodou som našiel niečo podobné môjmu problému. Ako vydávateľ som daroval zopár knižiek za účelom reklamy(časopisy, potencionálny zákazník a pod.). Ako to zaúčtovať v JU?
Môžem si dať do daňových nákladov aj tričko s firemným logom, ktoré nosím ja(samoreklama)? Ako ho zaúčtovať ak druhé chcem darovať do nejakej súťaže?