Beata
27.06.06,11:31
Mám tu jeden problém, s ktorým sa neviem vysporiadať, preto Vás poprosím o pomoc.

FO má v roku 2005 príjmy z činností sprostredkovateľov, teda podľa zákona o DzP, §6, odst. 2, písm. d) (za rok 2004 podal riadne DP typu B). Zároveň je ale vedený na úrade práce, teda zaňho platí poistné na ZP štát. V novembri 2005 požiada ÚP o príspevok na začatie podnikania, stáva sa živnostníkom a prihlasuje sa na ZP ako FO podnikateľ.

Pýtam sa:

1. Ako mám vlastne posudzovať túto FO, od kedy jej mám rátať povinnosť platiť preddavky na ZP?
Podľa mňa bola táto FO povinná sa prihlásiť na ZP už od vtedy, od kedy mala príjmy podľa §6, odst. 2, písm. d), čiže sa stala samostatne zárobkovo činnou osobou.
Myslím si, že táto FO nemala byť ani evidovaná na ÚP, ale to je len môj subjektívny názor, možno ma niekto vyvedie z omylu.

2. Ktoré príjmy jej mám zahrnúť do RZZP?
Mám rátať len príjmy, ktoré prijala táto FO na základe ŽL?

3. Aj príspevok z ÚP na začatie podnikania sa ráta do vymeriavacieho základu pre ZP, tiež pre SP?

Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory.
Jozef Mihál
27.06.06,10:15
Prihlásená v ZP ako SZČO mala byť odkedy začala vykonávať činnosť sprostredkovateľa.

V RZZP sa uvedie (typ B, položka 27) celý základ dane za r.2005 z r.42 daňového priznania. Ak sa zdanil ten príspevok z ÚP, tak aj ten.
Beata
27.06.06,10:37
Jožko ďakujem Ti za reakciu. Takže je to tak ako som si aj myslela. Ale ešte sa predsa opýtam. To znamená, že ak táto FO zaplatila v roku 2005 preddavky len za obdobie 11. a 12. celkom 1820,- Sk, tak musí doplatiť 9100,- Sk, t.j. nedoplatok? Mám v RZ uviesť, že SZČO je od 01.01.2005 do 31.12.2005?
Takéto RZ som totiž už urobila, ale FO sa bráni, že nemá nedoplatok, lebo zaňho platil štát :(
Jozef Mihál
27.06.06,11:10
Malo by to byť tak, tj. od 1.1. a potom minimálny VZ je 78000, z čoho vyplýva ten nedoplatok.

Pri troche drzosti sa však dá postupovať tak, že za SZČO sa považuje až od 1.11. po získaní ŽL. Skúste to.
Beata
27.06.06,11:17
Ďakujem Ti Jozef ešte raz.
Beata
28.06.06,05:05
Ešte sa opýtam:
Aké tlačivo by som mala použiť v prípade, že táto moja FO by bola považovaná za SZČO celý rok? Myslím, že B.
A aké tlačivo by som použila, keby som povedzme brala túto FO ako SZČO len dva mesiace (november, december), od kedy mala živnosť a zvyšok roka bola povedzme vedená na Úrade práce, plus mala dohodu o vykonaní práce?
judy
28.06.06,05:22
Prihlásená v ZP ako SZČO mala byť odkedy začala vykonávať činnosť sprostredkovateľa.

V RZZP sa uvedie (typ B, položka 27) celý základ dane za r.2005 z r.42 daňového priznania. Ak sa zdanil ten príspevok z ÚP, tak aj ten.

Lenze nie vsetci sprostredkovatelia mali rovnake typy zmluv. Takze si myslim, ze sa nemuseli vsetcia prihlasit do ZP.
Beata
29.06.06,09:23
Jozef, prosím Ťa, nakukni sem ešte troškuuuuu ;)
Beata
29.06.06,09:27
Lenze nie vsetci sprostredkovatelia mali rovnake typy zmluv. Takze si myslim, ze sa nemuseli vsetcia prihlasit do ZP.

Aký typ zmluvy máš na mysli?
Ako priznávaš príjem z činností sprostredkovateľov, ktorí majú tie iné typy zmlúv?
jankajese
29.06.06,11:06
Práve v tomto období je dosť diskutované, kto zo sprostredkovateľov DSS mal byť prihlásený na ZP a platiť odvody.
Známa ma požiadala, aby som jej zistila, ako to vlastne je. Ona je sprostredkovateľ DSS celý rok a taktiež pracovala celý rok na PZ. Je/bolo/ povinnosť u takýchto ľudí sa prihlasovať na ZP a platiť preddavky?
Pri ročnom súčtovaní použila tlačivo S s prílohami SA a SD a vznikol jej nedoplatok približne 1000,-.
jankasm
29.06.06,11:13
Práve v tomto období je dosť diskutované, kto zo sprostredkovateľov DSS mal byť prihlásený na ZP a platiť odvody.
Známa ma požiadala, aby som jej zistila, ako to vlastne je. Ona je sprostredkovateľ DSS celý rok a taktiež pracovala celý rok na PZ. Je/bolo/ povinnosť u takýchto ľudí sa prihlasovať na ZP a platiť preddavky?
Pri ročnom súčtovaní použila tlačivo S s prílohami SA a SD a vznikol jej nedoplatok približne 1000,-.

Ako sprostredkovateľ DSS si robila aj DP?
Podľa mňa mala byť prihlásená aj na DÚ aj na ZP ako SZČO a robiť aj prílohu SB.
Jozef Mihál
29.06.06,11:32
Ešte sa opýtam:
Aké tlačivo by som mala použiť v prípade, že táto moja FO by bola považovaná za SZČO celý rok? Myslím, že B.
A aké tlačivo by som použila, keby som povedzme brala túto FO ako SZČO len dva mesiace (november, december), od kedy mala živnosť a zvyšok roka bola povedzme vedená na Úrade práce, plus mala dohodu o vykonaní práce?

Ak celý rok SZČO, tak B.

Ak len od 1.11., ak dovtedy bola na úrade práce, tak takisto B.
jankajese
29.06.06,11:37
Jej, to je ale bludný kruh. Je už o päť minút dvanásť, ale ona podala to ročné zúčtovanie už skôr.
Vôbec sa v tom nevyznám. Môže mi niekto dať jednoznačnú odpoveď aké su povinnosti sprostredkovateľa DSS a zároveň zamestnanca na PZ v jednej osobe?
Voči ZP, SP a DP.
Tá pani sa zaregistrovala na DU, odvody boli platené len zo zamestnania.
Podala DP na daň príjmu B. A teraz podala ročné zúčtovanie na ZP typ tlačiva S, prílohy SA/zamestnanie/ a SD/sprostredkovateľ DSS/.

Viete ma niekto usmerniť? Ďakujem
tomasz
30.06.06,07:24
Mám tu jeden problém, s ktorým sa neviem vysporiadať, preto Vás poprosím o pomoc.

FO má v roku 2005 príjmy z činností sprostredkovateľov, teda podľa zákona o DzP, §6, odst. 2, písm. d) (za rok 2004 podal riadne DP typu B). Zároveň je ale vedený na úrade práce, teda zaňho platí poistné na ZP štát. V novembri 2005 požiada ÚP o príspevok na začatie podnikania, stáva sa živnostníkom a prihlasuje sa na ZP ako FO podnikateľ.

Pýtam sa:

1. Ako mám vlastne posudzovať túto FO, od kedy jej mám rátať povinnosť platiť preddavky na ZP?
Podľa mňa bola táto FO povinná sa prihlásiť na ZP už od vtedy, od kedy mala príjmy podľa §6, odst. 2, písm. d), čiže sa stala samostatne zárobkovo činnou osobou.
Myslím si, že táto FO nemala byť ani evidovaná na ÚP, ale to je len môj subjektívny názor, možno ma niekto vyvedie z omylu.

2. Ktoré príjmy jej mám zahrnúť do RZZP?
Mám rátať len príjmy, ktoré prijala táto FO na základe ŽL?

3. Aj príspevok z ÚP na začatie podnikania sa ráta do vymeriavacieho základu pre ZP, tiež pre SP?

Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory.

Ahoj. Chem sa iba opýtať ako sa doriešila situácia FO vo zvťahu ZP-DÚ-ÚP? a čo sa spravilo s RZZP?
Beata
30.06.06,07:47
Ahoj. Chem sa iba opýtať ako sa doriešila situácia FO vo zvťahu ZP-DÚ-ÚP? a čo sa spravilo s RZZP?

Práve sa tým zaoberám a už vôbec neviem, čo je správne... porazilo to aj s celou touto guberniou, na čele so zajacom a inou zverou. Treba nám birkokraciu zvyšovať, máme jej dosť "málo" a papiera je veľa...

Ak nahodím tie dohody ako samoplatiteľa, tak mi vyprodukuje X, XB, XC. Ak nahodím dohody ako §5, vyprodukuje mi ja už neviem čo. Jožko píše, že ak je vedená FO na ÚP, tak mám urobiť "B"...

Ja si idem hodiť kockou, čo mi výjde, to vytlačím, odovzdám a finito la commedia! :(
tomasz
30.06.06,08:20
Takže v každom prípade treba RZZP?
A čo s ÚP, lebo ak ho spätne človek prihlási do ZP ako "SZČO" potom nemôže byť súčasne aj szčo aj nezamestnaný. tu moja logika končí, čo ďalej?
Prihlásiť ako szčo, automaticky podľa mňa vrátiť podporu čo poberal + vrátiť dotácia od ÚP na samozamestnanie.
Chápem to správne?
Iba zato si to overujem, lebo tiež som sa stretol s takýmto prípadom.
Beata
30.06.06,08:33
Takže v každom prípade treba RZZP?
A čo s ÚP, lebo ak ho spätne človek prihlási do ZP ako "SZČO" potom nemôže byť súčasne aj szčo aj nezamestnaný. tu moja logika končí, čo ďalej?
Prihlásiť ako szčo, automaticky podľa mňa vrátiť podporu čo poberal + vrátiť dotácia od ÚP na samozamestnanie.
Chápem to správne?
Iba zato si to overujem, lebo tiež som sa stretol s takýmto prípadom.

Ak bol čo i len jeden deň v roku SZČO, musí podať RZZP.
A čo s ÚP? No nič. Bohužiaľ, ako som sa už dozvedela, v roku 2005 bola v zákone diera a teda takýto človek mal platiť preddavky na ZP, zároveň platil zaňho štát. Logiku v tom ale nehľadaj, lebo tá tu nie je!
V prípade, že náš človek zarobil v roku 2005 minimum, ktoré akceptuje ÚP, je možné, aby tento bol vedený na ÚP a tiež dostal podporu na začatie podnikania, čiže vracať nič nemusí.
Jana Motyčková
30.06.06,08:35
Práve sa tým zaoberám a už vôbec neviem, čo je správne... porazilo to aj s celou touto guberniou, na čele so zajacom a inou zverou. Treba nám birkokraciu zvyšovať, máme jej dosť "málo" a papiera je veľa...

Ak nahodím tie dohody ako samoplatiteľa, tak mi vyprodukuje X, XB, XC. Ak nahodím dohody ako §5, vyprodukuje mi ja už neviem čo. Jožko píše, že ak je vedená FO na ÚP, tak mám urobiť "B"...

Ja si idem hodiť kockou, čo mi výjde, to vytlačím, odovzdám a finito la commedia! :(
Beatka, ale tam si pôvodne nepísala, že má dohody.
Ak má príjem iba ako SZČO a sprostredkovateľ, nahoď celý základ dane podľa §6 do toho SZČO - vyjde B
A dohody by nemal mať nad 3200 mesačne, keď je na ÚP.
Jana Motyčková
30.06.06,08:37
V prípade, že náš človek zarobil v roku 2005 minimum, ktoré akceptuje ÚP, je možné, aby tento bol vedený na ÚP a tiež dostal podporu na začatie podnikania, čiže vracať nič nemusí.
Pozor - ÚP akceptuje minimum (3200) iba pri pracovnoprávnych vzťahoch, nie pri SZČO.
tomasz
30.06.06,09:01
Ak bol čo i len jeden deň v roku SZČO, musí podať RZZP.
A čo s ÚP? No nič. Bohužiaľ, ako som sa už dozvedela, v roku 2005 bola v zákone diera a teda takýto človek mal platiť preddavky na ZP, zároveň platil zaňho štát. Logiku v tom ale nehľadaj, lebo tá tu nie je!
V prípade, že náš človek zarobil v roku 2005 minimum, ktoré akceptuje ÚP, je možné, aby tento bol vedený na ÚP a tiež dostal podporu na začatie podnikania, čiže vracať nič nemusí.

A keď nezarobil minimum, a základ dane mu vyšiel okolo 50.000,-??
Beata
30.06.06,09:06
Beatka, ale tam si pôvodne nepísala, že má dohody.
Ak má príjem iba ako SZČO a sprostredkovateľ, nahoď celý základ dane podľa §6 do toho SZČO - vyjde B
A dohody by nemal mať nad 3200 mesačne, keď je na ÚP.

Áno, ale v príspevku č. 6 som písala, že aké tlačivo použiť, keby som brala tú osobu ako podnikateľa len od 01.11. - 31.12.2005, zvyšok roka by bol vedený na ÚP a mal dohodu o vykonaní práce.
Jana Motyčková
30.06.06,09:09
Tak platí to, že z dohody nesmie mať viac ako 3200 keď je na ÚP. A keď je na ÚP platí štát, on z dohody neplatí, čiže ju do softu ani nenahadzuješ.
Beata
30.06.06,09:10
A keď nezarobil minimum, a základ dane mu vyšiel okolo 50.000,-??

Pozri príspevok od somij. Čiže ak zarobil viac, tak mu nepatrí žiadny príspevok na začatie podnikania... to by už ako vypadalo, keby nejaká FO si zarábala na DIČ, alebo bez DIČ (zvyčajne si nesplnia ohlasovaciu povinnosť tieto FO), skrátka ako sprostredkovateľ a ešte by bol aj vedený na ÚP, aj dostal prachy na začatie podnikania... tak to by sme aj my chytro zrušili živnosti, počkali si, prihlásili sa na ÚP, popri tom by sme na čierno zarobili a ešte si aj vypýtali od štátu... To už je podľa mňa drzosť. ;)
Beata
30.06.06,09:12
Tak platí to, že z dohody nesmie mať viac ako 3200 keď je na ÚP. A keď je na ÚP platí štát, on z dohody neplatí, čiže ju do softu ani nenahadzuješ.

Jasné, ďakujem Ti Janka, to som chcela počuť. :)