ZoomZoomZita
06.09.16,15:00
Pekný deň prajem, z betónu a gumovej formy sme si vyrábali šlapáky na úzky záhradný chodníček. Do betónu sme pridávali aj plastifikátor a následne sme zmes naliali do gumových foriem....
Problém nám robia fľaky, ktoré za sucha nie sú viditeľné, iba keď zaprší. Foto fľakov v prílohe.
( edit.=== Ja len nechápem ako tomu zabrániť, nakoľko zmes nalejeme do gumovej formy a tam je minimálne 2 dni, potom stuhnutý odliatok vyberieme a ďalej schne na regáli. Skúšali sme už odliatok nechať dlhšie/kratšie vo forme, bez plastifikátora, menej vymiešať zmes/viac vymiešať zmes.. a výsledok je +- rovnaký..===)

Čo spôsobuje tvorbu fľakov? A ako sa im vyvarovať do budúcna?
Ďakujem
Zita
buchač
06.09.16,13:19
Mám ciťák, že ide o nasledovný problém.


Jedným z nežiaducich estetických javov, ktoré sa vyskytujú na stavebných materiáloch, sú vápenné výkvety. Tie sa na častiach stavieb, ktoré pozostávajú z materiálov na báze hydraulicky tuhnúcich spojív, najmä cementu, prejavujú ako biele povlaky, resp. mapy. Ide najmä o povrchy betónov, omietok, škárovacích hmôt a pod. Podobné problémy spôsobujú aj zvyšky uvedených zatvrdnutých hmôt. Keďže na výskyt výkvetov vplýva viacero faktorov, ako napr. teplota prostredia, vlhkosť vzduchu a iné klimatické podmienky, môžu sa tieto estetické chyby objaviť až po realizácii stavby. Ich výskyt nemá zásadný vplyv na životnosť. Napriek tomu, že ide len o estetické chyby, spôsobujú na stavbe nemalé problémy pri jej odovzdávaní alebo počas garančnej lehoty.

Viac http://www.asb.sk/stavebnictvo/rekonstrukcia/odstranovanie-vykvetov-a-necistot-z-povrchu-stavebnych-materialov

Alebo na Googli
https://www.google.sk/search?q=v%C3%BDkvety+v+betone&client=opera&hs=Vsy&channel=suggest&prmd=ivns&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwjxl8Wc9_rOAhVF7hoKHdywARQQ_AUIBA

-----------------------------------
DOPLNENIE :


ZoomZoomZita (Dnes 17:32) Mam formu, tak chcem svoje!
Šak vyrábaj...ale treba dodržať aj určité technologogické postupy....viď :


Postup výroby zámkovej dlažby
http://www.zamkovadlazba.sk/zamkova-dlazba-vyroba.xhtml
ZoomZoomZita
06.09.16,13:30
Ďakujem, niečo podobne som už aj sama vyhľadala. Ja len nechápem ako tomu zabrániť, nakoľko zmes nalejeme do gumovej formy a tam je minimálne 2 dni, potom stuhnutý odliatok vyberieme a ďalej schne na regáli. Skúšali sme už odliatok nechať dlhšie/kratšie vo forme, bez plastifikátora, menej vymiešať zmes/viac vymiešať zmes.. a výsledok je +- rovnaký.. :(
chandler
06.09.16,13:45
vapenny vykvety vyzeraju ako vyzrazana sol, toto je sposobene asi tou gumou. skuste to dat do drevenych foriem a budete vidiet ci je problem v gume alebo zlozeni betonu
ZoomZoomZita
06.09.16,13:48
Ten vykvet to asi nebude. Nasla som niekde info ze nepriepustna forma/debnenie by to mohlo sposobovat. No potom ako stavebne firmy vyrabaju obklady/betonove ploty a pod. Ved na to vacsinou tiez pouzivaju plastove=nepriepustne formy.
afrikánka
06.09.16,13:57
Asi sa budeš musieť zmieriť s takouto chybičkou krásy, menej sledovať, alebo nabehni so sušičom na vlasy....... s horkovzdušnou pištoľov na odstraňovanie starých náterov......Prepáč, nič v zlom, ale vieš že ja by som možno i použila?! Ale ja takéto problémy s fľakatosťou nemám, 30 ročný betón a v poriadku, takže to bude zrejme aj o kvalite cementu.....
afrikánka
06.09.16,14:30
To máš pravdu, betonových doplnkov na záhradu kopec.....tvarov, farieb natur dreva, veľkostí, ale to bude zrejme niečo, ako výrobné tajomstvo....Výber aj šlapákov....tak si objednaj...
ZoomZoomZita
06.09.16,14:31
Mne ide o to ze mame formu na slapaky a ked uz ju mame tak nech ju nejako vyuzijeme. Flaky maju aj dvojmesacne odliatky ktore sme skusali medzi prvymi. Ano aj my mame stary betonovy chodnik a tam taketo flaky nemame/alebo ich len neriesime. No pri tomto sme si chceli dat zalezat na vzhlade... a nejako to nejde... O kvalite cementu pochybujem, nakolko za ten cas sme uz minuli vrecka z 3 roznych stavebnin...
ZoomZoomZita
06.09.16,14:32
Mam formu, tak chcem svoje! :D
afrikánka
06.09.16,14:45
Tak si ich teda porob sama a nenakúkaj stále na ne, alebo nasaď bríle čo sa používajú na zatmenie slnka....ale nezabudni na paličku................Ešte pridám, je jedno s koľkých stavebním máš cement, keď centrálny dodavateľ je rovnaký, možno južná Amerika ??? Kedysi sme používali slovenský cement z Ladiec a fľakov nebolo.
buchač
06.09.16,16:54
Dplnil som príspevok.
ZoomZoomZita
06.09.16,17:15
Hotove vyrobky su iba pre nas na nasu zahradku. Ale ked som si precitala postup na tu dlazbu, tak jedine co sme nerobili je - odmastnenie foriem saponatom a davanie 30stupnovej vody... ale ostatne sa dodrzalo. Tak vyskusame este tieto dve veci zmenit a uvidime...
afrikánka
06.09.16,17:22
Vyskúšaj, držím palce, aby dobre dopadlo......v prípade "úspechu" daj vedieť......možno pomôžeš aj iným.....
buchač
06.09.16,17:46
ZoomZoomZita (Dnes 20:15)... ale ostatne sa dodrzalo
=================
Poviem inak ???

Ak dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté.
chandler
07.09.16,13:56
spytaj sa toho od koho mas tie formy, nie? mali by sa niecim natret pred pouzitim, ale cim netusim. mozno olej.