Zimama
06.09.16,15:19
Prosím Vás, skúsených a zákonov znalých Poraďákov, o vyjadrenie k takejto situácii:

V našej "firme" máme pružný pracovný čas so základným pracovným časom 9.00 - 14.00.
Čas na čerpanie prestávky v práci ("obedňajšia prestávka") máme presne stanovený na 11.00 - 13.00 (teda 30 minút kedykoľvek v tomto rozpätí).
Ak v niektorý deň idem k lekárovi a mám lekárske potvrdenie (priepustku) na čas 9.00 - 14.00, a v ten deň už vôbec nejdem do práce, takže moja "pracovná zmena" pozostáva len z 5-hodinovej návštevy u lekára, môže mi zamestnávateľ z tých 5 hodín strhnúť 30 minút prestávky?

Ďakujem! :)
ivka70
07.09.16,18:53
Keby si do prace prisla len v povinnom pracovnom case, teda prides o 9,00 a odides o 14,00, odpracujes 4,5 hodiny.
Na rovnaky cas mas aj narok na zaplatenie nahrady mzdy pri navsteve lekara, zamestnavatel ti nemoze zaplatit viac hodin. Ide o prekazku v praci na strane zamestnanca a navsteva lekara ti prekazala pracovat "len" 4,5 hodiny.

Ak niekto nema pruzny pracovny cas, pracuje od 6,00 do 14,00 kazdy den pri 37,5 hodinovom pracovnom case, tiez ma celodennu navstevu lekara zaplatenu len 7,5 hodiny, nie 8 ako by vyplyvalo z logiky tvojej otazky.
Zimama
08.09.16,11:23
Ďakujem, Ivka, za odpoveď :-)

S tou "logikou" ale celkom nesúhlasím - je mi jasné, že pri 37,5-hodinovom týždennom čase sa celodenná návšteva lekára = 7,5 hodiny čistého času. Ale aj pri pružnom PČ mám 37,5 hodiny odpracovať za týždeň, tak celkom nerozumiem, ako to súvisí s 5 hodinami - je to jednoducho čistých 5 hodín, ktoré strávim u lekára.
Skôr je odpoveďou na moju otázku asi odsek 1 § 143 ZP - "pri pružnom PČ sa prekážky v práci na strane zamestnanca posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy", t.j. ak sa to posudzuje ako výkon práce, tak potom môže byť aj prestávka v práci. Ja som si pôvodne totiž myslela, že návšteva u lekára predsa nie je výkon práce, tak prečo by sa jej mala týkať prestávka v práci - ale ak to ako výkon práce posudzované je, tak OK (aj keď sa mi to osobne nepáči, lebo mi nie je jedno, či si v ten deň mám nadrobiť 2,5 alebo 3 hodiny...).
Ešte raz vďaka za odpoveď!
ivka70
12.09.16,07:11
Stale odmietas pochopit princip nahrady mzdy. Nahrada mzdy sa nedava za prestavku. Mozes to rozoberat zhora zdola, navsteva lekara ti pokryva len cas, ktory si kvoli navsteve lekara nemohla odpracovat.
JankaO
12.09.16,07:42
Zimama, je to jednoduché. Výkon práce je cez pracovnú dobu. Prestávka nie je pracovná doba. Ak počas pracovnej doby nemôžeš vykonávať prácu pre návštevu lekára, patrí ti náhrada za neodpracovaný pracovný čas.
Zimama
25.09.16,17:00
Ďakujem za odpoveď, Ivka i Janka:) ale stále mi to nedáva logiku - ja som doniesla od lekára potvrdenú priepustku na čas 9.00-14.00, čo je 5 hodín, teda 5 hodín som nemohla odpracovať (tak ako píšete), nie len 4,5 hodiny... (v skutočnosti mi návšteva lekára zaberie ešte viac ako 5 hodín, keď cestujem vlakom do iného mesta - celkom kľudne by to mohlo byť aj celodenné ošetrenie na 7,5 hodiny, ale to už neriešim, lebo veď pružný PČ....).
ivka70
25.09.16,18:14
Asi zbytocne, ale skusim este raz: tebe nikto neplati, ze si navstivila lekara, tebe plati zamestnavatel nahradu mzdy za cas, ktory si kvoli navsteve lekara nemohla odpracovat.
Kym si toto neuvedomis, stale budes opakovat to iste.