Jozef Mihál
06.11.04,15:41
Vážení členovia Porady. Po viac než polroku fungovania tejto diskusnej stránky by som rád otvoril tému etikety - teda nepísaných pravidiel správania sa na Porade. Pár vecí ma tu totiž mrzí a myslím, že by bolo dobre si ich touto formou vyjasniť a tie nepísané pravidlá na tomto mieste napísať.

1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.

2. Shoutbox (šuťák) je miestom voľnej zábavy a nie kladenia mojich otázok.

3. Príspevok, ktorý napíšem, si po sebe prečítam. Ak mám v uloženom príspevku chyby, opravím ich cez "Uprav". Dodržujem "štábnu" kultúru a podľa možnosti i pravidlá slovenského jazyka.

4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.

Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."

5. Ak citujem niekoho článok (najmä z iného média ako Porada.sk), uvediem zdroj a autora článku.

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

8. V príspevkoch používam smajlíky :cool:. Používam ich s mierou a v kontexte príspevku.

9. V príspevkoch - odpovediach na otázky, podľa možností uvádzam odkaz na príslušné paragrafy zákona. Umožním tak tomu, kto otázku položil, pozrieť si príslušný zákon a urobiť si vlastný názor na môj výklad nastoleného problému.

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.

11. Nie všetci vieme všetko a preto je normálne keď sa pomýlim. Ak však zistím, že som sa pomýlil, urobím nasledovné:
- označím chybný text priamo v pôvodnom príspevku za nesprávny ALEBO
- vymažem časť príspevku, ktorá je nesprávna a prípadne uvediem, že som časť vymazal (aby sa nestratila logická nadväznosť príspevkov) ALEBO
- vymažem celý príspevok.

12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi (klikom na "Oceňujem") a to najmä vtedy, ak som ten, kto sa pýtal a odpoveď mi pomohla. K prideleniu je vhodné zapísať aj komentár.

13. Príspevku - odpovedi, s ktorou súhlasím, pridelím svoj súhlas (klikom na "Súhlasím"), aby som tak ostatným dal najavo, že ide o názor nielen autora príspevku, ale i môj. Prispievam tak k hodnovernosti dobrých odpovedí.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

15. Žiadnym spôsobom sa nesnažím pôsobiť na členov, ktorí hodnotili témy. Nekontaktujem z tohoto dôvodu žiadneho hodnotiaceho ani mu v spojitosti s hodnotením nevyčítam jeho hodnotenie v diskusii. Hodnotenie príspevkov a tém nemôže nadväzovať na osobné sympatie či antipatie, ale môže odrážať len vlastný názor na obsah príspevkov a tém.

16. A. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí.

16. B. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusii používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

17. Jednotlivé sekcie a témy Porady sú určené na seriózne otázky a odpovede k príslušnej problematike. Na neformálne výmeny názorov, zábavu a relax slúži sekcia „Poraďácka kaviareň“.

18. Ak neviem neodpovedám za každú cenu.

19. Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy nahlásim takýto príspevok moderátorom Porady.

20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.

21. Nevystupujem na Porade pod viacerými užívateľskými kontami, prostredníctvom ktorých si v diskusii vytváram názorovú váhu.

Ak máte námietky alebo ďalšie nápady, navrhnite ako doplniť či zmeniť tieto pravidlá.
K diskusii bola založená nová téma, vzhľadom k tomu, že táto pôvodná téma sa stala dlhou témou s 35 stranami.
http://www.porada.sk/t89141-diskusia-k-etikete-porady.html
Richard
06.11.04,15:27
Ak máte záujem diskutovať k etikete, tu je k tomu téma:

http://www.porada.sk/t89141-diskusia-k-etikete-porady.html
Paula
06.11.04,15:33
P.Mihál, súhlasím. Najmä s bodom č.3 - gramatika, nakoľko ma stresujú zvlášť "hrubé" chyby pri čítaní príspevkov.
juko
06.11.04,17:34
človeku sa v návale svojich myšlienok môže stať, že pri písaní svojho príspevku vynechá nejaké to písmenko, alebo spraví preklep. Ale ako správne podotkol p.Mihál, každý by si mal svoj príspevok najskôr prečítať a až potom ho potvrdiť k odoslaniu. A stále je tu aj možnosť úpravy príspevku.

Na obranu druhej strany:
Nie každý je rodený slovenčinár. Ak chce svojim príspevkom pomôcť dobrej veci, treba mu tú gramatiku prepáčiť, lebo sa môže stať, že na Poradu zanevrie kvôli tomu, že sa bude hanbiť svoj príspevok uverejniť.
valeriam
06.11.04,18:27
Ja mám problémy hlavne s tým bodom 6. Akokoľvek sa snažím a viem, že niekde TO už bolo, nie a nie sa dopátrať a zadať do vyhľadávania ten správny výraz. Možno to aj niekomu ide na nervy, ale...KEĎ VY STE TAKÍ OCHOTNÍ...
a ja to rada využiem -hanba mi!(?)
ekin
06.11.04,18:27
pri zaregistrovaní kazdeho noveho člena by sa čosi ako pravidlá malo ihned objavit, nech vyjadrí svoj súhlas...a až vtedy môže byť zaregistrovany..
alebo uviesť pravidlá osobitne, aby si ich mohol prečítat aj ten, kto je "staronový" a začal ich uvádzať do praxe.. Momentálne ma nič nové nenapadá, ale ak to náhodou príde, prispejem..
Vdaka za námet:)
Heni
06.11.04,19:45
ja súhlasím aj s p.Mihálom, aj s valeriam, ale aj s Murphym:) - čím nutnejšie potrebujete info alebo poradiť, tým je viac pravdepodobné, že ten správny výraz do vyhľadávania nie a nie zadať... a potom sa stane, že sa pýtate na už opýtané...
ja som tiež už parkrát dala do odpovedí link na stránku porady, kde už bol ten-ktorý problém predebatovaný
a možno niekedy jednoducho nie je čas na prehľadanie porád a vtedy tiež dobre padne hotová odpoveď aj keď len v podobe linku na tú správnu tému :)
juko
07.11.04,05:30
Heni, to má byť moja nová prezývka?:p Nie je na zahodenie:)
Heni
07.11.04,06:23
nieeee, juko, to som myslela toho Murphyho, čo má svoje "zákony" :D

(čím súrnejšie potrebuješ, tým menej sa darí :) )
Nike
07.11.04,16:04
Úplne súhlasím s Vami p. Mihál. Ale, k bodu 6 - máte samozrejme pravdu, niekedy sa však stane, že sa nenájde čo sa hľadá. Myslím, že veľmi pomôže aj to keď v odpovedi nájdeme, že sa to preberalo a dotazovateľ vie, že to nájde a má hľadať pozornejšie.K bodu 5 - osobne neprispievam do iných diskusií, ale ak stíham tak ich čítam. Máte pravdu, ale keďže máme demokraciu (čo nie je anarchia) tak by som bola zhovievavejšia. Dôležité totiž je či sa ten kto to robí podelí s nami o získané informácie. Môžeme len získať.
A k tej našej materčine. Je oveľa ťažšie napísať akúkoľvek myšlienku ako ju povedať a nehovorím len o pravopise. Nepochybujem o tom, že všetky chyby sú preklepy z rýchlosti. Súhlasím s Jukom - chcem pomôcť a preklep prepáčim. Dôležité je aby sme si uvedomovali, že slovenčina pravopis má a vzájomne sa ho učili.
vladan
08.11.04,11:37
ahojte všetci prispievatelia k tejto téme... ma veľmi potešilo, čo tu Jozef pricapil - Jožko ako dlho ste nad týmito pravidlami rozmýšľali? ... aby boli v takej podobe? Lebo ako čítam, tak čítam, nemám čo doplniť...
... ale predsa, pravidlo 8
8. Môžem voľne používať v mojich príspevkoch smajlíkov, lebo sú takí krásni, že až :D :D :D
... a hlavne tento rehotajúci sa s vycerenými zubiskami
Jozef Mihál
08.11.04,12:05
Rozmýšlal som nad nimi asi 10 minút...ale veľmi dlho sa to vo mne zbieralo. A horeuvedená doterajšia podoba pravidiel je výsledkom ďalších návrhov členov, príspevok pod č.1. som aktualizoval už asi 5x, naposledy pred minútou...
luebchenko
08.11.04,13:07
...sa mi páči návrh ekin, dať to ako neformálne pravidlá "odsúhlasiť" novým členom pri prihlasovaní sa - ono to trochu trvá, kým sa človek zorientuje. Týmto "I Agree"
Jozef Mihál
19.12.04,11:56
Do pravidiel pridávam bod 9. na základe príspevku od "Manual", viď:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=3863
accad
19.12.04,18:19
Bod 9) sa snažím dodržiavať od začiatku porady. Viem, že je to časovo veľmi náročné, hľadať v zákonoch §, ktorý sa týka danej problematiky. Sama na sebe viem, že pracovať s odpoveďou bez paragrafového znenia, príp. odpoveď na školení povedali atď. je pôda neistá. Prikláňam sa k tomu, že mnohým by pomohlo uvádzanie presnejších informácii s odvolaním na §, vyhlášku, usmernenie ..., aby si pri danom probléme mohol urobiť odvolávku odkiaľ čerpal danú informáciu.
Som vďačná tým, ktorý pripoja ako prílohu znenie usmernení, čo mi uľahčuje prácu a veľakrát ani neviem, že také niečo je na svete.
Určite je dobré, že PORADA odľahčí každodennú účtovnícko-ekonomickú prácu a vytvorili sa tu už aj osobné vzťahy, ale jej zmyslom od začiatku bolo skôr odborne pomôc pri riešení problémov.
accad
20.12.04,19:25
accad: Súhlasím s etiketou porady aj s pripomienkami k odpovediam (uvedenie príslušného paragrafu).
Ale nezdieľam s Vami názor že ak sa tu vytvorili osobné vzťahy (ste si istá, že niektoré neboli vytvorené už aj predtým?) tak sa poslanie a zmysel tejto stránky nejako narušili. Stále tu dominujú odborné témy a otázky na ne.
ap: Túto stránku spravuje administrátor, ktorý by v opačnom prípade určite zasiahol.Mám pocit, že moja poznámka o vytvorených vzťahoch bola pochopená inak, ako bola myslená. Ja to považujem určite za jedno z pozitív tejto PORADy.
vgabka
21.12.04,07:33
Taktiež s p. Mihálom maximálne súhlasim, ale chcela by som aj podporiť Olu. Ja som taktiež začínajúca v porade a mnoho mojich dotazov bolo zodpovedaných obyčajne taktiež začínajúcimi členmi Porady. Ako keby skutočne tu bola skupinka ľudí, ktorí sa poznajú a ktorí si vzájomne radia a niekedy možno nechtiac zabudajú na nás nováčikov. Preto by som vás chcela poprosiť, aby ste viac pozornosti venovali aj nám, ktorých nepoznáte a ktorí začíname.
Mirčo1
27.12.04,14:37
Pán Mihál a samozrejme aj ostatní poraďáci, s navrhovanou Etiketou porady sa nedá nesúhlasiť. Trošku Vám závidím a súčasne ľutujem, že nie vždy môžem poradiť, alebo prispieť názorom. Celá porada je prevažne smerovaná mimo rozpočtovú sféru a "Vy" to máte trošku zložitejšie. Veľmi Vám všetkým fandím a rád si aspoň čítaním Vašich názorov, postrehov a skúseností rozšírim svoj obzor poznania. Inak je veľmi fajn, keď sa v neznámom svete môže na niekoho obrátiť a získať nezištnú pomoc. Ďakujem Vám za to a želám v roku 2005 veľa pracovných a osobných úspechov.

http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Jozef Mihál
07.01.05,21:15
Práve pozerám, že táto téma má 907 videní. A to tu máme vyše 2000 členov.

Takže sa nečudujem, že to občas na Porade vyzerá, ako vyzerá.
Heni
07.01.05,21:20
pre inventarizáciu: z tých 907 videní mám cca 8 na svedomí ja... :)
Jozef Mihál
07.01.05,21:24
...asi sem začnem písať, ako to vlastne je s tými konateľmi...aby sa zvýšila sledovanosť "etikety".
Paula
08.01.05,07:14
p.Mihál, šikovný nápad! :)
Bubika
08.01.05,07:15
Dnes je tých videní 937, ale tiež tu nie som prvý krát :O)
hron
08.01.05,07:55
Aj ja si kecnem, nech je to na vrchole zoznamu najnovsich zmien :-)
Nakukol som do "skoleni", a pobavilo ma skolenie usporiadane na namesti obeti komunizmu.... ehm... symptomaticke ;-)
Jozef Mihál
02.02.05,19:22
Milí a vítaní noví členovia, prečítali ste si už niekedy túto tému?
zuso
02.02.05,19:55
Musím sa aj ja pridať, a priznať sa, že som nezačínala práve najlepšie. Skôr ako som sa na porade zorientovala, písala som moje otázky, na ktoré som neskôr v starších témach našla z časti odpoveď. Tak si Etiketu porady beriem k srdcu. Osobne považujem Poradu za skvelú, škoda len že som ju spoznala až teraz.
Heni
02.02.05,20:31
zuso, lepsie teraz, ako nikdy ;)
zuso
02.02.05,20:43
zuso, lepsie teraz, ako nikdy ;)
Tak to je pravda, ale mám problém, nedokážem sa od porady odtrhnúť. V JÚ začínam a tu zisťujem moje nedostatky, tak niet divu.
babenko1
02.02.05,20:47
Nie si sama, čo máš nedostatky :-) Myslím, že nikto nespadol múdry z neba, aby všetko vedel :-) A preto tu je porada :-)
zuso
02.02.05,20:54
Nie si sama, čo máš nedostatky :-) Myslím, že nikto nespadol múdry z neba, aby všetko vedel :-) A preto tu je porada :-)
Dík za podporu, ale myslím, že by mi na začiatok stačilo dobre sa orientovať v zákonoch a sledovať včas čo je nové. Ale veď každý raz začínal, takže treba sa len vzdelávať.:)
Heni
02.02.05,21:03
vzdelávať, ale hlavne nevzdávať ;)
babenko1
02.02.05,21:06
Dík za podporu, ale myslím, že by mi na začiatok stačilo dobre sa orientovať v zákonoch a sledovať včas čo je nové. Ale veď každý raz začínal, takže treba sa len vzdelávať.:)Hej, treba sa vzdelávať :-) A to niečo stojí :-)
sway
02.02.05,21:37
:rolleyes:
omlúvam sa zasa som pred chvíľou porušila bod 7 - sorry všetkým, a vďaka za rady - už to neurobím!!!! :o
Jozef Mihál
02.02.05,21:38
Veď preto :D
babenko1
02.02.05,21:41
sway..myslím, že Jozef veľmi rád poradil :-)
Jozef Mihál
02.02.05,21:47
babenko1, ....ani nie.
babenko1
02.02.05,21:48
už je vysoký čas na rozmýšľanie? :-)
sway
02.02.05,21:53
Jozef Mihál]babenko1, ....ani nie.

tak sorry
ingi
03.02.05,09:34
Milí a vítaní noví členovia, prečítali ste si už niekedy túto tému?
A keď si ju prečítate, nezabudnite prosím založiť novú tému s názvom Ročné zúčtovanie :) , pretože od 01.01.2005 ich bolo založených iba 15.

Mne osobne to totiž z časových dôvodov takmer znemožňuje hľadanie problémov, ktoré ma v niektorej (ktorej?) z nich zaujali.
Lubina
04.02.05,14:06
Milí a vítaní noví členovia, prečítali ste si už niekedy túto tému?
Túto tému a aj niektoré ostatné som si prečítala niekoľkokrát. Ja osobne na porade väčšinou hladám odpovede na moje otázky (čo sa mi veľmi darí), takže nové témy zakladám minimálne. A čo sa týka odpovedí na otázky - vo väčšine prípadov, kým by som mohla odpovedať, je už odpoveď na svete. To preto mám tak málo príspevkov. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jozef Mihál
08.02.05,07:35
Vážení a vítaní noví členovia. Neposielajte mi prosím Vaše otázky formou súkromných správ ani mailom na moju tu zverejnenú mailovú adresu. AK tak urobíte, odpoveď nečakajte.

Vaše otázky položte tu, na Porade. Zmyslom diskusného fóra je poskytnúť informáciu nie jednému človeku, ale všetkým, ktorí vedia čítať. A to pri odpovediach cez súkromné správy a maily nie je možné.

Ešte na záver - pri kladení vašej otázky skúste rešpektovať pravidlá, vymenované v prvom príspevku tejto témy.
Jozef Mihál
22.04.05,06:29
Petra svoj príspevok stiahla ale našťastie som to stihol a na jej podnet rozšíril Etiketu o bod č.10. Viď prvý príspevok tejto témy.
inge57
22.04.05,06:56
No musím skonštatovať, že najlepší je ten 10 bod. Verím tomu, že všetci sa snažíme dodržať tieto body, ale niekedy pre málo času nie je možné dodržať bod v ktorom sa hovorí, aby sme si neposielali súkromné správy. Ja mám napríklad taký problém, že zadala som svoju otázku prišla mi jedna odpoveď a už tam niekto pridal ďalšiu otázku a už sa odpovedalo iba na ňu. A to sa my nepáči. Potom prichádza do úvahy fakt len súkromná správa.
Jozef Mihál
22.04.05,07:14
K súkromným správam zopakujem to, čo píšem vyššie v príspevku č.41:

Zásadne neodpovedám na otázky, položené mi formou súkromných správ, či mailov. Dôvod viď vyššie.
pyton
22.04.05,07:15
Mne sa zdá okrem iného aj "blbé" otravovať niekoho súkromnou správou ...
inge57, veď môžeš v tej téme zopakovať tú otázku, to je vhodnejšie, niekedy to potom totiž zas vyzerá tak, že ten dotyčný už o odpoveď asi nestojí...

Inak, mňa tiež hnevá súčasne založených niekoľko tém na tú istú tému, naposledy tam bola téma koeficient, ešte bola medzi aktuálnymi a už sa objavila téma "a ešte raz koeficient", tuším, až 3 také isté témy medzi aktuálnymi, to isté bolo predčasom aj s preddavkami a pod.
Evanka
22.04.05,07:17
Bolo by možno vhodné, keby nového člena "hodilo" po registrácii priamo na Etiketu Porady a pustilo by ho to ďalej až po potvrdení súhlasu. Niekedy mám dojem, že noví členovia práve túto tému opomínajú, alebo sa k jej čítaniu dostanú neskoro. (Richard je to realizovateľné? Je tiež možné, že toto je už aj zrealizované, lebo som si spomenula, že to už navrhovala ekin).
Navrhujem rozšírenie Etikety o bod 11.
"Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako Otázka, Poraďte, Súrne,..."
Bionda
22.04.05,07:30
p. Mihál, aby bolo medzi nami jasno, keď ste na mňa vyleteli ako na" zakukleného agenta" veru nemala som chuť ešte niekedy voľačo písať, aby som nevadila za názor, ktorý zastávam a v mysli som uvažovala, že keď to tu riadi a sekíruje, asi mu to patrí.

Neberte to teraz ako útok a ani nič zlé, myslím si, že sme si to už vybavili, ale príspevkom chcem tiež podporiť etiketu aj o prístup, že nie vždy sa nám môže páčiť názor iného, môžeme mu oponovať a predložiť argumenty( podloženie vlastného tvrdenie event. zákona), než mu "ublížime" a hlavne je to o tom, že rozhodnutie je na každom. Ja som bola odjakživa agilná nemám rada perzekúciu a rada sa dozvedám veci a akceptujem aj názor iných a nikdy netvrdím , že som najmúdrejšia.
Ale tiež si myslím, že keby sme sa poznali osobne, myslím, že by sme vychádzali dobre.
Prajem Vám a ostatným pekný deň a ešte raz, neberte to v zlom.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jozef Mihál
22.04.05,11:09
OK Bionda, je mi jasné, že bod etikety č.10 sa na mňa hodí a v rámci súdružskej sebakritiky sľubujem, že ho budem dodržiavať. Ale len voči tým, čo tiež dodržiavajú Etiketu.

P.S. Nepriznali ste potom, že ste voľakedy robili v zdravotníctve? Takže tá moja pripomienka na Vami navrhované dobrovoľné platenie preddavkov v spojitosti so "zakukleným agentom" možno nebola ďaleko od pravdy.

BTW, napadlo ma, že ja predsa tiež "robím v zdravotníctve, uff!"
Jozef Mihál
22.04.05,12:57
Navrhujem rozšírenie Etikety o bod 11.
"Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako Otázka, Poraďte, Súrne,..."
...zaradil som do bodu 4.
Heni
22.04.05,13:37
Bolo by možno vhodné, keby nového člena "hodilo" po registrácii priamo na Etiketu Porady a pustilo by ho to ďalej až po potvrdení súhlasu. Niekedy mám dojem, že noví členovia práve túto tému opomínajú, alebo sa k jej čítaniu dostanú neskoro. .." neviem, či keď nového člena hodí na Porade najprv na túto stránku, či ju aj prečíta... veď si len predstavme, pri inštalácii hocijakého softu nás to najprv núti prejsť licenčné podmienky, čítame ich ? :p ale súhlasom potvrdíme, že áno :p
ondrejvla
24.04.05,14:39
Vážení priatelia, dostala som SS od úplne nového člena Porady, ktorý tu nezadal žiadnu otázku, ale chcel odo mňa pomoc, ale na svoj e-mail. Nakoľko sa mi prieči takýto spôsob, odpovedala som mu na SS, nie na e-mail, že nech si najskôr pozrie Etiketu Porady a potom nech zadá otázku, aby sme mohli spoločne pomôcť. Veľmi rada pomáham, ale myslím, že určité pravidlá by sme mali dodržiavať všetci. Ste aj vy toho názoru? Ja som to tak čítala v tejto téme, a myslím, že by mala byť určitým zákonom Porady.

Vlasta
Paula
24.04.05,15:11
Sa mi zdá, že mnohí noví členovia ignorujú prosbu zadanú "najprv si pozrite, či už táto téma nie je zadaná, skúste hľadať........" nechcem nikomu ubližovať, veru aj mne sa zo začiatku stalo, pýtala som si odpoveď na môj problém, kým som sa naučila hľadať. V súčasnosti však je už vypracovaná navigácia, ako sa dopracovať rýchlo k odpovedi......a je dobre, ak najprv hľadáme, pretože potom nie sú tie správne rady rozsypané v mnohých "kýblikoch",to by bola škoda pre všetkých. Súhlasím s tým, že sa nemá zadávať otíáka, resp, prosba o radu cez SS, lebo tam sa odpoveď, ktorá pomôže nám všetkým, stratí.......Aj mne sa stalo, že som dostala SS, začínajúcu slovami: všimol (všimla) som si, že o tejto problematike máš príspevok, preto ťa žiadam o radu........ áno, môžem mať príspevok, ale kde je povedané, že som najmúdrejšia?????.... Takže žiadne SS...pekne rady pýtať "na obrazovke" :)
ondrejvla
24.04.05,15:16
Tak som rada, že som nič neporušila, keď žiadam, aby sa postupovalo podľa pravidiel.
Vlasta
Paula
24.04.05,15:20
:) :) Vlasti, to je nielen Tvoj, nielen môj... mnohých názor... len tiež rozsypaný v mnohých "kýblikoch"
ALDA
24.04.05,16:56
Súhlasím s Vami, to je presne to, čo som nedávno písala,že sa nepýtajú na Porade, lebo sa hambia! Tak o čom to potom,je. Veď keby som si o sebe myslela,že všetko viem,tak tu nemusím byť! Ale poradiť sa,veď to je to najlepšie,čo táto Porada dáva. Som tu krátko, ale po prezeraní príspevkov a odpovedí,som ešte nezistila,že by tu niekto niekoho ponižoval,alebo sa mu smial.!!Takže súhlasím s Vami... S U P E R, že sú tu aj pravidlá!!!!!


/a ak sa také niečo aj stalo,hlavne na staršie, o tom si myslím svoje,ale ma to neodradilo/!!!

Stále sa budem radiť, aj keď mám 56!
Paula
24.04.05,17:05
Ponižovanie tvrdé tu už bolo........... ale tí, ktorí ponižovali tu už hádam nie sú tak, ako tí, ktorí boli ešte nezorientovaní (a ponižovaní) sa v medzičase zorientovali, a ešte našťastie tu sú, pretože v istých oblastiach môžu byť super a ich odchod by bola veľká škoda :) Pretože nie sme všetci múdri v tom istom.
adam
24.04.05,17:34
V porade je veľmi veľa dobrých ľudí. Nestalo sa mi, že by sa mi niekto smial, i keď celý tento víkend som sa krútila okolo koeficientu a moje otázky k tejto téme boli úplne primitívne:D........,ale čo už,.......hlavne, že som to pochopila a správne urobila, za čo Johanke veľmi ďakujem.....:D A viem, že moje otázky pomohli viacerým, možno tým, čo sa hanbili tak priamo pýtať, ale ako sa hovorí :"Kto sa hanbí, ten má prázdne gamby!":D .....a nech sa trápi ;)
Pekný večer.....:)
ondrejvla
06.05.05,14:26
Vážení kolegovia Poraďáci, už sa tu veľa hovorilo o tom, že každý z členov by mal povinne absolvovať na Porade Etiketu. Ale nedá mi, aby som nepridala ešte niečo, čo by malo byť samozrejmé. Na Porade som nielen ja, ale i ostatní členovia veľmi často, rada poradím každému, kto o to požiada, ale... myslím, že by nikomu neuškodilo, keby za odpovede na jeho otázky povedal ĎAKUJEM! Ono to veľmi dobre padne, a myslím, že sme tu všetci, čo to vieme povedať, len akosi sa nám nechce!
Manual
06.05.05,15:00
Vážení kolegovia Poraďáci, už sa tu veľa hovorilo o tom, že každý z členov by mal povinne absolvovať na Porade Etiketu. Ale nedá mi, aby som nepridala ešte niečo, čo by malo byť samozrejmé. Na Porade som nielen ja, ale i ostatní členovia veľmi často, rada poradím každému, kto o to požiada, ale... myslím, že by nikomu neuškodilo, keby za odpovede na jeho otázky povedal ĎAKUJEM! Ono to veľmi dobre padne, a myslím, že sme tu všetci, čo to vieme povedať, len akosi sa nám nechce!Vlasti, myslím že sa to asi týka mňa, ak je to tak tak ďakujem dodatočne, ale niekde píšem ďakujem a niekde želám pekný deň, niekde napíšem len Ď. Ale máš pravdu....
Pekný podvečer želám...:):):)
ondrejvla
06.05.05,16:29
Manual, netýka sa to len teba, ale aj iných členov. Mrzí ma, že musíme také jednoduché veci napomínať, ale komu česť, tomu...
Rada pomôžem, a myslím, že to spoznali už viacerí, a trošku toho nebiznisu si zaslúžime všetci.
Prajem dobrý večer.
lenkak
06.05.05,16:53
Vlasti, nahodila si si čačaný podpis,
ja sa tiež snažím pomôcť, keď viem rada poradím, ale ľudia sú rôzni, a nie každý je práve z tých slušnejších. Ale čo už, taký je svet.
ondrejvla
06.05.05,17:01
Ďakujem za pochvalu! Závidela som vám všetkým, ktorí ste mali svoje podpisy! Tak som skúšala, a ono to šlo!
A čo sa týka toho upozornenia, nechcem mentorovať, i keď vek a právo už na to mám, ale trochu to bolí, keď sa snažíš - a nič! Ale ja viem, je ich tu veľmi veľa, čo na to zabudnú, ale viem, že možno aj nie naschvál, ale od radosti, že už majú vyriešený problém rýchlo ujdú z Porady dať si do poriadku to, čo riešili. Nemyslela som to v zlom, mám rada zaujímavé otázky, ale trošku napomenutia nezaškodí zábudlivým. A pri tom som nemyslela len poslednú pomoc pred touto pripomienkou, tohoto pýtajúceho mám v obľube podľa otázok a odpovedí, ale mi to prišlo trošičku ľúto.
Dúfam, že som sa nikoho osobne nedotkla. To nerada robím. Pekný večer všetkým na Porade.
Jozef Mihál
15.06.05,05:56
Na základe témy

http://www.porada.sk/showthread.php?t=10125

pridávam do etikety (viď príspevok č.1 v tejto téme) bod 11.
Jozef Mihál
15.06.05,06:44
OK, mažem bod 5. Tiež ma to pred polhodinou napadlo ale vieš prečo? Lebo tento bod je zbytočný, iných diskusných fór na webovom .sk priestore, ktoré by mohli konkurovať Porade, už niet.
Richard
15.06.05,06:44
Ďakujeme za Etiketu Jozef!

Ešte jedna vec:
Mýlim sa, ale nemýlim druhých!
by malo byť heslo na tento mesiac (kým sa to dobre nezažije...).
Potom by som chcel rotovať iné body etikety na Porade...
Richard
15.06.05,17:22
Jozef, ešte ťa chcem poprosiť (nechcem ti zasahovať do tvojho príspevku), aby si doplnil etiketu o nasledovne:
"Ak citujem niekoho článok (najmä z iného média ako Porada.sk), uvediem zdroj a autora článku."
Jozef Mihál
16.06.05,06:18
OK, doplnil som ako bod 5.
zuna5
30.06.05,14:13
Krasny den prajem..som tu nova asom rada, ze som nasla Etiketu Porady.zuna5
endrju
01.07.05,15:32
Vitaj, zuna5.:)
Je to SUPER, že začínaš práve pri etikete.:D
Väčšina Poraďákov etiketu veľmi usilovne dodržiava a dúfam, že ani Ty nebudeš výnimkou.;)
Prajem Ti, aby si získala na Porade čo najviac užitočných informácií. :p
Jozef Mihál
20.07.05,20:12
Dovoľte jeden negatívny príklad, ako by sa diskusia na Porade vyvíjať nemala:

http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=11128
Richard
21.07.05,06:40
už som tú tému vymazal
účtovník 007
21.07.05,07:06
Jozef, ešte ťa chcem poprosiť (nechcem ti zasahovať do tvojho príspevku), aby si doplnil etiketu o nasledovne:
"Ak citujem niekoho článok (najmä z iného média ako Porada.sk), uvediem zdroj a autora článku."
Richard, teraz neviem ako. V jednom príspevku si upozorňoval, že ak uvedieme zdroj príspevku, môžeš mať problémy s autorskými právami. Ja som v jednom príspevku citovala VERLAG... a napísala aj autora. Po Tvojom upozornení som to vymazala. Teraz čítam Tvoje upozornenie, že autora a zdroj treba písať. Prosím Ťa napíš ako správne postupovať, aby sme Ti nenarobili zbytočné problémy.
pyton
21.07.05,08:40
Dovoľte jeden negatívny príklad, ako by sa diskusia na Porade vyvíjať nemala:

http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=11128

Tých negatívnych príkladov, ako by sa diskusia na Porade vyvíjať nemala, je viac. Niekto si dovolí prezentovať a presadzovať svoj názor aj nakričaním na toho druhého, aj takto to tu chodí...http://www.porada.sk/showthread.php?t=6837&page=4&pp=10&highlight=kedy+dph
Jozef Mihál
21.07.05,08:50
Tých negatívnych príkladov, ako by sa diskusia na Porade vyvíjať nemala, je viac. Niekto si dovolí prezentovať a presadzovať svoj názor aj nakričaním na toho druhého, aj takto to tu chodí...http://www.porada.sk/showthread.php?t=6837&page=4&pp=10&highlight=kedy+dph
Pekný príklad. Dodám, že písať príspevok červeným tučným podtrhnutým a neviem ešte akým písmom nie je príliš v súlade so štábnou kultúrou.
ondrejvla
21.07.05,11:15
Dobre, stiahla som červenú - ale to nebolo nakričanie, len upozornenie pre zadávateľku otázky, aby si nedajbože neuznala DPH!

Takže žiadne kričanie nebolo, myslím, išlo len o dobro zadávateľky otázky!
Pyton, bolo by dobré si prečítať celú tému!
Jozef Mihál
21.07.05,11:21
Dobre, stiahla som červenú...nnno, zostalo to všetko hrubé a podtrhnuté. Vyzerá to stále hrozne. V reči internetu to znamená krik. Ak treba na niečo upozorniť, riešil by som to zdôraznením niekoľkých kľúčových slov v príspevku ale nie vyhrubením a podčiarkovaním príspevku celého. Zle sa na to pozerá.
hron
21.07.05,12:38
Dovoľte jeden negatívny príklad, ako by sa diskusia na Porade vyvíjať nemala:

http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=11128
Mozem sa (nesme-lo) spytat, z cohoze si to nemam brat vzor? Ako sa mam zariadit z uvedenej informacie?
Richard
21.07.05,12:44
Richard, teraz neviem ako. V jednom príspevku si upozorňoval, že ak uvedieme zdroj príspevku, môžeš mať problémy s autorskými právami. Ja som v jednom príspevku citovala VERLAG... a napísala aj autora. Po Tvojom upozornení som to vymazala. Teraz čítam Tvoje upozornenie, že autora a zdroj treba písať. Prosím Ťa napíš ako správne postupovať, aby sme Ti nenarobili zbytočné problémy.
Podľa môjho chápania autorského zákona, možno citovať autora ak sa npíše odkiaľ a koho citujem.
Citácia však neznamená prepis celého článku a pod. Ak citujem, uvediem iba časť. Na internete sa však dá použiť link. Ak je dobrý článok niekde, môžeme naň hodiť link, to nie je proti autorskému zákonu.
Kopčiť celý článok, alebo nebodaj pricapiť fotokópiu z knihy, to už nie je OK.
Richard
21.07.05,12:45
Mozem sa (nesme-lo) spytat, z cohoze si to nemam brat vzor? Ako sa mam zariadit z uvedenej informacie?
Na základe nahlásenia som tú tému vymazal, takže link nie je funkčný...
hron
21.07.05,13:48
Na základe nahlásenia som tú tému vymazal, takže link nie je funkčný...No to je pravda, to som si vsimol, ale akosi mi to nedava odpoved na otazku vyvolanu prave tym vymazanim.
Richard
22.07.05,06:32
Bola to téma, kde sa škriepili živnostníci s sročkármi a účtovníkmi-zamestnancami, kto má väčší patent na účtovníctvo :-)))))
ucetni_fantozzi
22.07.05,07:27
ja by som povedal, ze to bola tema, kde kazda strana (teda zamestnanec aj szco/firma) povedala, ako to funguje u nej, ake su vyhody/nevyhody spoluprace s nou, s tym ze niektori nesuhlasili s nazorom toho druheho a niektori to dali to na vedomie nevhodnou formou, t.j. nie "myslim si, ze nemas pravdu" alebo "som ineho nazoru", ale skor "ako si dovolujes tu vobec nieco pisat", "ty nic nevies a trepes blbosti", alebo "chod niekam"... tusim to je porusenie bodu 10 Etikety?

pisem to sem nie preto, ze som bol jednym zo zainteresovanych, ale preto, ze sa divim ze tema bola proste zmazana, pritom tam boli pre niekoho mozno aj zaujimave informacie a mozno pre niekoho dovod na pousmiatie sa... mozno stacilo presunut ju do inej zlozky...

ktovie, ako dopadnu ine temy, ine prispevky (mozno aj tento...)
Jozef Mihál
22.07.05,08:22
Presne tak, bolo to porušenie bodu 10 Etikety. Je načase trošku si podiskutovať, či vymazanie uvedenej témy bolo správne. Vymazať celú tému, to je dosť silná káva. I vymazanie jednotlivého príspevku adminom je citlivá záležitosť ale asi by sme admina v tomto mali rešpektovať. Zrejme ale mali zainteresovaní najprv dostať čas (dostatok času) na to, aby si sami svoje príspevky upratali.
zuzanar
22.07.05,09:55
Stihla som si tú tému prečítať pred vymazaním. A myslím si, že svet nespadne keď tu nie je. Ak bude mať niekto podobný problém, ako sa riešil, a nečítal to, myslím si že zavedie novú tému. A zase bude mať každý možnosť vyjadriť sa. Uvidíme ako.
ALDA
22.07.05,11:36
Bola to téma, kde sa škriepili živnostníci s sročkármi a účtovníkmi-zamestnancami, kto má väčší patent na účtovníctvo :-)))))
Richard tiež som mala 2 príspevky v tej téme. Bola som kľudnučká, slušnučká a myslím aj nestranná :) Je mi to skutočne ľúto, že to takto muselo dopadnúť, ale dúfam, že sme sa poučili.

:mee: :mee:

Všetko dobré, trpezlivosť a pevné nervy s nami

Hela /ALDA/
Richard
23.07.05,09:44
Presne tak, bolo to porušenie bodu 10 Etikety. Je načase trošku si podiskutovať, či vymazanie uvedenej témy bolo správne. Vymazať celú tému, to je dosť silná káva. I vymazanie jednotlivého príspevku adminom je citlivá záležitosť ale asi by sme admina v tomto mali rešpektovať. Zrejme ale mali zainteresovaní najprv dostať čas (dostatok času) na to, aby si sami svoje príspevky upratali.
Dostal som hlásenie, že téma je ošklivá a ozvali sa aj hlasi, že ju treba vymazať.
Tak som tak urobil. Ak by som sa začal šprtať v každom príspevku, asi by bolo ešte viac ohňa na streche.
Ak veľmi chcete ja ju tam dám späť :-) a môžete si to vydiskutovať :p

Inak už som vymazal aj userov, ktorý porušili etiketu (iba v pripade SPAMu na Porade). Ak sa nezakročí hneď a rázne, tak sa iba vytvára priestor na znižovanie ľatky etikety a pravidiel na Porade...
Richard
23.07.05,09:46
Richard tiež som mala 2 príspevky v tej téme. Bola som kľudnučká, slušnučká a myslím aj nestranná :) Je mi to skutočne ľúto, že to takto muselo dopadnúť, ale dúfam, že sme sa poučili.

:mee: :mee:

Všetko dobré, trpezlivosť a pevné nervy s nami

Hela /ALDA/
ALDA a načo toľko nickov? Ak nevieme heslo, treba si ho nechať poslať na emailovu adresu. Máme tu na to automat, takže je to hladké. Ak nie, napíšte mi že ste to jednoducho zabudli.
Ak chcete zlúčiť Vaše nicky (prezývky) do jednej napíšte mi a zlúčim Vám všetky príspevky pod jeden nick...
hron
23.07.05,11:30
Dostal som hlásenie, že téma je ošklivá a ozvali sa aj hlasi, že ju treba vymazať.
Tak som tak urobil. Ak by som sa začal šprtať v každom príspevku, asi by bolo ešte viac ohňa na streche.
Ak veľmi chcete ja ju tam dám späť :-) a môžete si to vydiskutovať :p

Inak už som vymazal aj userov, ktorý porušili etiketu (iba v pripade SPAMu na Porade). Ak sa nezakročí hneď a rázne, tak sa iba vytvára priestor na znižovanie ľatky etikety a pravidiel na Porade...
Nic proti rozhodnutiu vymazat temu, ja som len patral po dovodoch a vyzname. Spravovanie pospolitosti v akejkolvek forme je velmi obtiazne. Ale zato podiskutovat mozeme.
Schvalne som si daval vyhladavat pojmy ako vymaz, ci vymazanie, nic v spojitosti so spravovanim Porady som nenasiel.
Takze staci par hlasov na vymaz? Kolko hlasov treba na nevymaz?
Mimochodom, o tych bodoch etikety, je to dost hladania, mohlo by sa to objavit ako "separatne menu", alebo aspon vo "FAQ"?
durisovad
23.07.05,14:18
Myslim, ze podstata demokracie je v tomto: nezdielam vas nazor, ale budem sa usilovat zo vsetkych sil, aby ste ho mohli prejavit
Téry
23.07.05,18:28
Ako novy clen som si precital Etiketu a slubujem ze ju budem dodrziavat
sway
23.07.05,19:16
Ako novy clen som si precital Etiketu a slubujem ze ju budem dodrziavat
Vítame ťa !!!! - to sa cení takéto predsavzatia !!!! :p
Paula
23.07.05,19:30
Vitaj batoľa :)
ALDA
24.07.05,08:09
ALDA a načo toľko nickov? Ak nevieme heslo, treba si ho nechať poslať na emailovu adresu. Máme tu na to automat, takže je to hladké. Ak nie, napíšte mi že ste to jednoducho zabudli.
Ak chcete zlúčiť Vaše nicky (prezývky) do jednej napíšte mi a zlúčim Vám všetky príspevky pod jeden nick... Richard, prepáčte, ale mám tu ešte jeden nic Ečka, už som Vás /ak Vám mám znovu vykať, aj to beriem a prepáčte/..:D, prosila, aby ste mi to dali do poriadku,/ešte aj osobne/ ale nereflektovali ste:D A Tento ECKA? Mám preto, že sa neviem v BA prihlásiť pod ALDA, doma som stále prihlásená aj vo firme v Pezinku, ale tam mi to nešlo a preto som stále pod ECKA. Samozrejme dajte to poriadku podľa Vášho uváženia aj keď ma zrušíte, hádam to prežijem,:mee: ja som sa snažila na začiatku prihlásiť s heslom cez meil, ale nešlo to. Asi som to vtedy domotala./to sa týka Ečka/:D:D:D
Mne vôbec nejde o to, koľko mám príspevkov, aj keď ich nezlúčite, pre mňa
má Porada iný význam: spoznala som veľa dobrých ľudí, s ktorými či tu na Porade, alebo osobne je mi fajn a mám sa stále čo učiť:):):):)



Ešte raz sa ospravedlňujem......
endrju
24.07.05,08:51
Presne tak, bolo to porušenie bodu 10 Etikety. Je načase trošku si podiskutovať, či vymazanie uvedenej témy bolo správne. Vymazať celú tému, to je dosť silná káva. I vymazanie jednotlivého príspevku adminom je citlivá záležitosť ale asi by sme admina v tomto mali rešpektovať. Zrejme ale mali zainteresovaní najprv dostať čas (dostatok času) na to, aby si sami svoje príspevky upratali.
V súčasnosti sa netreba čudovať ak niekomu "prasknú nervy" a povie to, čo by rád zobral neskôr späť. Keďže na Porade si väčšina členov nepraje konflikty, tak by mohla existovať možnosť nápravy pokazeného po upozornení zo strany "nezainteresovaných".
Možno by pomohlo v prípade kontroverzných tém zriadenie nejakej "karantény", v ktorej by podľa Jozefovho návrhu mali prispievateľa čas a možnosť upratať svoje príspevky. Ostatní Poraďáci by mali zároveň možnosť poučiť sa na takomto príklade.
Okrem toho existuje aj možnosť uzamknutia témy pre nové diskusné príspevky.
Richard
24.07.05,09:04
ALDA, tak som ťa zlúčil do jednej jedinej a jedinečnej ALDy na Porade :-)

To vykanie bol iba preklep :-)))
Richard
24.07.05,09:16
Vymazanú tému som oživil a kto si nájde s odstupom času v tejto téme nedostatky, nechám naňho aby si ich sám upravil...

Téma je v podstate zaujímavá .-), ibaže bez invektív!
ALDA
24.07.05,09:26
ALDA, tak som ťa zlúčil do jednej jedinej a jedinečnej ALDy na Porade :-)

To vykanie bol iba preklep :-)))
Bóžinku mám radosť :):):):):):)
Johnny
24.07.05,09:52
Milí a vítaní noví členovia, prečítali ste si už niekedy túto tému?Áno. Dnes a veľmi sa mi páči.
bepo
24.07.05,17:26
K tej vymazanej téme-ja som bol za vymazanie pretože tam bolo toľko diletantizmu aký by som od ľudí živiacich sa účtovníctvom nečakal a hanbil by som sa za také názory.
elli
24.07.05,18:31
Myslim, ze podstata demokracie je v tomto: nezdielam vas nazor, ale budem sa usilovat zo vsetkych sil, aby ste ho mohli prejavit
Voltaire - a celkom s nim suhlasim.

Aj ked momentalne je popularnejsi Zemanom propagovany citat
Rad budu chodit bos, kdyz moje bota zustane v prdeli blbce.
Paula
24.07.05,18:41
elli, to mohlo ísť do "srandičiek" :)
hron
24.07.05,20:55
K tej vymazanej téme-ja som bol za vymazanie pretože tam bolo toľko diletantizmu aký by som od ľudí živiacich sa účtovníctvom nečakal a hanbil by som sa za také názory.
Ja by som sa skor poucil :-), Nerobim si iluzie, ze v takej programatorskej branzi je to inaksie. Ze V KTOREJKOLVEK branzi je to inaksie. A je omnoho lepsie, ked sa dostane na oci, ako by mal byt zameteny pod koberec.
Paula
24.07.05,21:22
hron : súhlasím s tvojimi slovami a povedala som to v pôvodne vymazanej téme: v každej profesii sa nájdu takí a takí ... a naozaj nie je dôvod na bitku...ide v prvom rade o spôsob vyjadrenia súhlasu či nesúhlasu. Aj ten, kto sa nepekne vyjadrí k príspevku, resp. otázke toho druhého, mal by si uvedomiť, že on sám je určite občas povďačný za radu a hádam si - i keď nie práve tu a "nahlas", ale vo svojom vnútri prizná, že nie je najmúdrejší a je v konečnom dôsledku veľmi, veľmi rád, že mu bolo poradené v jeho vlastnom probléme - v ktorom nie je akurátne "šoumen" a poradu len využil.
elli
25.07.05,07:44
Ved existuje volba -nahlasenie temy (ucastnika), takze celkom schodnou cestou sa mi vidi poslat zucastnenym upozornenie na porusenie prislusneho bodu porady s tym, ze ich prispevok moze byt vymazany. Alebo pred vymazanim nechat nejaky cas prispevok zobrazeny s poznamkou R., ze prispevok porusuje etiketu porady a bude vymazany. Hm?
bepo
25.07.05,09:58
Paula-aj keď forma je tiež dôležitá ale teraz to bol obsah čo bolo povedané a nie ako čo mi prekážalo.Je prirodzené mať odlišný názor na výklad nejakého paragrafu ale toto bola úplne iná liga.
Paula
25.07.05,11:39
bepo, chápem :)
hron
25.07.05,12:42
Zato ja som zmateny :-). Ale mozno je to tym, ze sa absolutne nezaujimam o chov orchidei, a kavu si robim zasadne sam. Lenze stale neviem odpoved na otazku (napriklad), kam zacina siahat hranica medzi rozsahom a sposobom zapisov zakonov a dusevno fyzickymi schopnostami jednotlivca to vsetko naraz zvladnut. Toboz, ked sa do toho priplieta umelecky vyklad zakonov jednotlivych (danovych) kancelarii...
A to sa pripravuje inovacia zdanovania, bonusov a cojaviemcoestevsetkeho.
endrju
26.07.05,06:25
umelecky vyklad zakonov
Nádherný "terminus technicus".:p:p:p
Téry
15.08.05,05:56
Som rad, ze bod 7. etikety dodrziavaju temer vsetci clenovia, az na male vynimky.
durisovad
15.08.05,18:30
Som si vedoma, ze som porusila bod 7/ Porady, ale ked som zadala svoju otazku, bolo mi odpovedane (uz sa nepamatam kym), ze moj problem moze zodpovedat len pan Mihal. Preto som pana Mihala oslovila. Ospravedlnujem sa a slubujem, ze sa na pana Mihala uz priamo obracat nebudem, zvlast ked mi bolo naznacene, ze mozem u neho byt na "ciernej listine".
ALDA
16.08.05,05:50
Som si vedoma, ze som porusila bod 7/ Porady, ale ked som zadala svoju otazku, bolo mi odpovedane (uz sa nepamatam kym), ze moj problem moze zodpovedat len pan Mihal. Preto som pana Mihala oslovila. Ospravedlnujem sa a slubujem, ze sa na pana Mihala uz priamo obracat nebudem, zvlast ked mi bolo naznacene, ze mozem u neho byt na "ciernej
listine".

Prepáč, ale nemôžem súhlasiť s tým, že si p. Mihála oslovila. Ty si ho 2x osočila a to je rozdiel. Myslím si, že sleduje príspevky každého a podľa možnosti aj odpovedá. Nenašla som tu, že by niekto niečo na Porade
m u s e l . Veď je tu niekoľko tisíc nakúkačov.
O čiernej listine neviem nič. Ak Ti to niekto naznačil asi si tiež myslí, že svet sa točí iba okolo neho.
A to ospravedlnenie si si mohla odpustiť bez toho sľubu.

Hela
Daska
16.08.05,06:10
.... O čiernej listine neviem nič. Ak Ti to niekto naznačil asi si tiež myslí, že svet sa točí iba okolo neho. ....Hela
Heli o ciernej listine jej napisal Tery....
sway
16.08.05,07:35
Pre všetkých, čo dodržujú etiketu Porady, je tu Happy Hour.

Téma: SZČO a zdravotné poistenie od 1.9.2005.

Pár ďalších informácii nájdete aj na mojom blogu.


p e k n é .... - díííííííííííík, už zasa robota a štuuuudovanie.:eek:
durisovad
16.08.05,08:36
Prepáč, ale nemôžem súhlasiť s tým, že si p. Mihála oslovila. Ty si ho 2x osočila a to je rozdiel. Myslím si, že sleduje príspevky každého a podľa možnosti aj odpovedá. Nenašla som tu, že by niekto niečo na Porade
m u s e l . Veď je tu niekoľko tisíc nakúkačov.
O čiernej listine neviem nič. Ak Ti to niekto naznačil asi si tiež myslí, že svet sa točí iba okolo neho.
A to ospravedlnenie si si mohla odpustiť bez toho sľubu.

Hela
Prosim este raz za prepacenie, ale vobec nie som si vedoma, ze by som pana Mihala osocila. Ja som ho o odpoved p o p r o s i l a. Ani som nenapisala, ze by mi m u s e l odpovedat.
Ako uz bolo poznamenane, o ciernej listine mi napisal pan TERY.
Ospravedlnujem sa este raz a ten slub, ktory som si mala odpustit, dodrzim.
taťko
16.08.05,16:02
Hambím sa to aj priznať, že sa hambím písať pre katastrofálnu znalosť gramatiky. Vyšli mi dve publikácie v tej druhej boli gramatické chyby. Mám rozpísanú tretiu knihu, už nie publikáciu. Bojím sa ju dopísať a odoslať vydavatelovi. Čo mám robiť ? Plakať ? Keď to do tej mojej sprostej hlavy neviem dostať...
rada
16.08.05,16:14
Nikdy som nenapísala žiadnu publikáciu. Iba čo som písala články do podnikových časopisov. A tie vždy prešli zodpovedné redaktorky. Takže žiadna jazyková korektúra na uvedené publikácie sa nerobí ?
sway
16.08.05,16:19
Hambím sa to aj priznať, že sa hambím písať pre katastrofálnu znalosť gramatiky. Vyšli mi dve publikácie v tej druhej boli gramatické chyby. Mám rozpísanú tretiu knihu, už nie publikáciu. Bojím sa ju dopísať a odoslať vydavatelovi. Čo mám robiť ? Plakať ? Keď to do tej mojej sprostej hlavy neviem dostať...
...tak Ti dám kontakt na moju mamu, má 62 rokov a je vždy zhrozená, keď číta noviny a sú tam chyby - aj mne sem-tam opravuje moje poznámky - isto by si rada málinko privyrobila :D :p , ak máš tie publikácie a knihy platené.....:D
adam
16.08.05,16:33
p e k n é .... - díííííííííííík, už zasa robota a štuuuudovanie.:eek: Čo je , prosím HAPPY HOUR ????? Aby som o niečo neprišla.......viď. príspevok 113.??????
sway
16.08.05,16:43
Čo je , prosím HAPPY HOUR ????? Aby som o niečo neprišla.......viď. príspevok 113.??????
šťastná hodina - čo chce byť určite fórik, lebo len som to prebehla a je tam toho požehnane, ale asi v tom zmysle, že sú tam rady a príklady....pre takých nevedomcov, ako som napr.ja - v tejto problematike.;)
Téry
16.08.05,16:52
Čo je , prosím HAPPY HOUR ????? Aby som o niečo neprišla.......viď. príspevok 113.??????Happy Hour je, ked v krcme daju pocas jednej hodiny zlavu na nejaky napoj, aby prilakali viac zakaznikov.

Napriklad u nas na chate bola Happy Hour dnes od 10.00 do 11.00 a znamenalo to, ze sme davali kapustnicu zadarmo :D
adam
16.08.05,19:08
.......aháááááááá.........:D
Richard
17.08.05,06:51
u nas na chate bola Happy Hour dnes od 10.00 do 11.00 a znamenalo to, ze sme davali kapustnicu zadarmo :D
som nevedel že chatári majú vzťah k účtovníctvu :D
Téry ty si im nezobral iba meno, ale rovno celú chatu?:)
durisovad
21.08.05,20:37
Rada by som sa obratila na pocitacovo zdatnych clenov Porady: Je technicky mozne, aby bola jedna osoba sucasne registrovana pod dvomi roznymi menami? V pripade, ze to mozne je, je to eticky unosne?
Heni
21.08.05,20:53
Rada by som sa obratila na pocitacovo zdatnych clenov Porady: Je technicky mozne, aby bola jedna osoba sucasne registrovana pod dvomi roznymi menami? V pripade, ze to mozne je, je to eticky unosne?áno, je. a je to tu tak.
durisovad
22.08.05,08:21
Rozumiem, ze technicky je to mozne. Ale je to aj eticky unosne?
Jozef Mihál
22.08.05,09:14
Napríklad taký Téry.
Richard
22.08.05,10:20
Rada by som sa obratila na pocitacovo zdatnych clenov Porady: Je technicky mozne, aby bola jedna osoba sucasne registrovana pod dvomi roznymi menami? V pripade, ze to mozne je, je to eticky unosne?

Technicky to nie je možné na jednu emailovú adresu.
Bol by som rád, keby mal každý iba jedno konto.
Heni
22.08.05,18:58
Napríklad taký Téry.skôr som myslela na iných, "nelegálnejších" :D
1at1
18.09.05,16:54
Dnes som sa stala členkou Porady, stránky na ktorú som už dlhšie nakúkala, stránky, ktorá mi veľakrát pomohla. Prečítala som si všetky body etikety, sľubujem, že ich budem dodržiavať. Pekný večer.
Manual
18.09.05,17:00
Dnes som sa stala členkou Porady, stránky na ktorú som už dlhšie nakúkala, stránky, ktorá mi veľakrát pomohla. Prečítala som si všetky body etikety, sľubujem, že ich budem dodržiavať. Pekný večer.
Vítaj medzi nami a cíť sa tu dobre
Pekný večer želám...
DanielaSL
18.09.05,17:08
A príď aj na nejaké stretko, uvidíš akí sú poraďáci super...:)
1at1
18.09.05,18:18
A príď aj na nejaké stretko, uvidíš akí sú poraďáci super...:)
Ďakujem za privítanie. To, že sú poraďáci super som si už všimla. A najmä som si všimla, že sa tu neklebetí a neohovára. To je asi dodržiavaním bodov Etikety.
Pekný večer.
Paula
22.10.05,20:30
Keď viem , pomôžem, ale veľmi prosím o nezasielanie odborných otázok cez súkromné správy. Niekedy ich je v jednej SS viac,odpoveď na ne by bola niekoľkostranová, pre ostatných poraďákov "stratená". A niekedy ani fundovane odpovedať neviem :confused: , čo ma najviac mrzí, keď sa SS končí poznámkou "súrne".
Jana Acsová
23.10.05,06:05
Pripájam sa k Paule.


Apelujem aj na tón (je to cítiť aj z písaného slovahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif) prípadných žiadostí a odpovedí, ak náhodou nie je čas a priestor. Už som sa stretla naozaj s kadečím a nie je to príjemné.
ALDA
23.10.05,06:50
PAULA a AVO.. len sa nedajte vyprovokovať a znechutiť..:):):):):):)
Takých členov, ako píšete iste nie je veľa, preto sa Vám vyplatí tak výborne
pomáhať tým ostatným, ktorí si vážia vašu pomoc a uvedomujú si, že odkrajujete zo svojho voľného času, ak nejaký vôbec pri tejto práci existuje a to ešte bez nároku na odmenu!!:)

Všetko dobré Vám Pauli a Janka želám:):)
A hlavne pevné nervy....v y d r ž t e :)

Hela
ondrejvla
23.10.05,11:01
Taktiež chcem poprosiť o nezasielanie otázok na moje SS, ak budem vedieť odpoviem priamo na tejto stránke, ak to bude podrobnejšie riešenie, rada poskytnem e-mailovú adresu a vyzvem dopytujúceho cez SS, aby som mohla poradiť. Problémy, s ktorými žiadate poradiť sa môžu dotýkať v budúcnosti každého z nás, bolo by škoda aby sme ich nemohli riešiť priamo na zadanej otázke.
Paula
23.10.05,11:05
Suhlasím s Vlastou.....s výnimkou poskytnutia mojej mailikovitej adresy :cool:
ondrejvla
23.10.05,11:11
Suhlasím s Vlastou.....s výnimkou poskytnutia mojej mailikovitej adresy :cool:
No vidíš Pauli, ja som ti akosi viac dôverčivá, ja ju cez SS poskytnem. Možno si do vlastného hniezda... Asi sa musím ešte stále učiť! Človek musí padnúť na hubu, aby sa spamätal, ale niekedy je ten problém taký zdĺhavý, že by sme zahltili hlavnú stránku porady. Ale budem pamätať na tvoje upozornenie.
lenkak
23.10.05,14:45
Od Pauly veľmi dobré upozornenie. Treba si vyberať komu aký údaj o sebe poskytneš.
ondrejvla
23.10.05,16:39
Od Pauly veľmi dobré upozornenie. Treba si vyberať komu aký údaj o sebe poskytneš.
To som už dávno zistila Lenka, len niekedy je tá prosba na SS taká emotívna, že neodolám. Pár krát som sa kopla, dúfam, že tým, čo posielam teraz to pomôže a nesklamem sa. Darmo, celý život sa učíme, lenže ja verím v to, že keď ja pomôžem, pomoc sa mi vráti.
lenkak
23.10.05,17:15
Vlasta:
"len niekedy je tá prosba na SS taká emotívna, že neodolám"
aj ja neodolám, potom radšej diskutujem cez Poradu, nech sa vyjadria aj iní poradcovia, nech potvrdia aj môj názor, alebo potom volím radšej voľbu SS.
adam
23.10.05,17:33
Ja by som chcela kompetentných poprosiť o doplnenie etikety a vysvetlenie novej časti Porady PoradaINZERCIA. Prosím o vysvetlenie, čo v ktorých častiach možno inzerovať, či ponúkať. Je možné prezentovať napr.vlastné firmy, naše výrobky, .......a pod. napr. v časti rôzne.....???????? Nie je mi to celkom jasné.....Ďakujem.....
Richard
24.10.05,18:45
Ja by som chcela kompetentných poprosiť o doplnenie etikety a vysvetlenie novej časti Porady PoradaINZERCIA. Prosím o vysvetlenie, čo v ktorých častiach možno inzerovať, či ponúkať. Je možné prezentovať napr.vlastné firmy, naše výrobky, .......a pod. napr. v časti rôzne.....???????? Nie je mi to celkom jasné.....Ďakujem.....
Viac tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=135771#post135771
adam
24.10.05,21:06
Paula
03.11.05,05:30
Keď viem , pomôžem, ale veľmi prosím o nezasielanie odborných otázok cez súkromné správy. Niekedy ich je v jednej SS viac,odpoveď na ne by bola niekoľkostranová, pre ostatných poraďákov "stratená". A niekedy ani fundovane odpovedať neviem :confused: , čo ma najviac mrzí, keď sa SS končí poznámkou "súrne".Opätovne prosíííííííííííím.........
pyton
26.11.05,15:41
Tiež sa zle čítajú témy, kde niekto rozoberá svoj problém, používa aj slovíčko súrne!, ale poďakovať ho ani nenapadne...:( :mad: :( :o
http://www.porada.sk/t11800-vypomoc-pracovnikov-a-fakturacia.html
ALDA
28.11.05,07:59
Tiež sa zle čítajú témy, kde niekto rozoberá svoj problém, používa aj slovíčko súrne!, ale poďakovať ho ani nenapadne...:( :mad: :( :o
http://www.porada.sk/t11800-vypomoc-pracovnikov-a-fakturacia.html

Už nám nezáleží na tom, aby sme pomohli, ale na bodoch a poďakovaní?:mee:
Pyton, myslím si, že keď niekto súrne žiada o pomoc, ani si neuvedomuje, že nedal bod, alebo nepoďakoval v inej forme. Neznamená to, že sa zastávam tých, ktorí nepoznajú pravidlá slušného správania sa, ale treba sa vžiť do situácie začínajúcich a neskúsených:)
V živote sa mi to stávalo, že som sa vďaky nedočkala /ani som ju nečakala/:D
a až po rokoch ...:).ver mi, že mi padli i keď neskoro, lepšie:) Veď sa hovorí, nikdy nie je neskoro:)
sway
28.11.05,08:06
Už nám nezáleží na tom, aby sme pomohli, ale na bodoch a poďakovaní?:mee:
Pyton, myslím si, že keď niekto súrne žiada o pomoc, ani si neuvedomuje, že nedal bod, alebo nepoďakoval v inej forme. Neznamená to, že sa zastávam tých, ktorí nepoznajú pravidlá slušného správania sa, ale treba sa vžiť do situácie začínajúcich a neskúsených:)
V živote sa mi to stávalo, že som sa vďaky nedočkala /ani som ju nečakala/:D
a až po rokoch ...:).ver mi, že mi padli i keď neskoro, lepšie:) Veď sa hovorí, nikdy nie je neskoro:)

Veru, veru , musím troška súhlasiť aj ja - fakt hlavne keď je panika..., niečo rýchlo musím dorobiť, mám bervy..., veď to poznáme veľmi dobre..., vždy sa snažím poďakovať...., ale môže sa stať...- je to rovnaké ako s hrubkami, minule sa tu rozčuľovali ľudia..., ja keď ponáhľam na pravopis nemyslím....;)
tak si pomáhajme a pánbožko nám to vynahradí na ďeťoch :D , alebo ešte lepšie - máme schody do nebe....:)
Jozef Mihál
28.11.05,09:38
12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi.


Do Etikety (viď príspevok č.1) som pridal bod č.12, viď citácia. Ak máte konštruktívne pripomienky k tomuto bodu, prosím napíšte ich.
vladan
28.11.05,09:51
Do Etikety (viď príspevok č.1) som pridal bod č.12, viď citácia. Ak máte konštruktívne pripomienky k tomuto bodu, prosím napíšte ich.

12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi - k prideleniu možno pripojiť aj komentár.
ALDA
28.11.05,09:55
Do Etikety (viď príspevok č.1) som pridal bod č.12, viď citácia. Ak máte konštruktívne pripomienky k tomuto bodu, prosím napíšte ich.



Už som ticho!.. Ale čo si myslím?..
Jozef Mihál
28.11.05,11:28
Hela, ak dobre vidím, dokonca si stiahla Tvoj súhlas s Etiketou :mee: (viď príspevok č.1)
Jozef Mihál
26.01.06,12:00
Dovolím si do tejto témy pridať príspevok, v ktorom požiadam vážených členov Porady aby dodržiavali bod č.1 etikety.

Súčasne si dovolím poprosiť o pochopenie všetkých, ktorí na moju e-mailovú adresu posielajú starostlivo vypracované otázky - z dôvodu zaneprázdnenosti Vám na ne neodpovedám. Skúste prosím Váš problém naniesť v príslušných témach priamo na Porade (pri dodržaní bodu 7. etikety).
Richard
26.01.06,14:39
aj začínam odpovedať spôsobom:

"Písanie otázok cez SS je proti etikete a princípom Porady. Na akýkoľvek dopyt takéhoto druhu nereagujem."
ALDA
26.01.06,14:48
Hela, ak dobre vidím, dokonca si stiahla Tvoj súhlas s Etiketou :mee: (viď príspevok č.1)

Jožko, až teraz som si všimla..tvoju poznámku:mee:..Neviem či sa dá súhlas stiahnúť..neurobila som to..asik som ho nedala:mee:
Jozef Mihál
27.01.06,06:50
Hela, nerozmýšľaj toľko o tom, ak súhlasíš s Etiketou, choď na príspevok č.1 tejto témy a klikni tam na SÚHLASÍM.

K dnešnému dňu súhlasí s Etiketou 107 členov. Ostatní možno svoj súhlas nepridali, to však nie je podstatné, podstatné je, či chcú, aby sme tu mali poriadok.
Jozef Mihál
27.01.06,12:05
Súčasne si dovolím poprosiť o pochopenie všetkých, ktorí na moju e-mailovú adresu posielajú starostlivo vypracované otázky - z dôvodu zaneprázdnenosti Vám na ne neodpovedám. Skúste prosím Váš problém naniesť v príslušných témach priamo na Porade (pri dodržaní bodu 7. etikety).

"Malá" ukážka mailu, ktorý som práve dostal...:


mám problém s finančným leasingom

účtujem to prvý raz a neviem, či som dobre pochopila zákon:

Prípad:

Klient si vzal na leasing Formátovaciu pílu /sk. 2
doba leasingu je 48 mesiacov,
splátky Q´= 16 x 13 391,50
posl. splátka 10. 12. 2008

zaplatené v r. 2005:
1. zálohová fa : 23. 3. 2005......111 381,00
2. 10. 6. 2005 ..... 13 391,50
3. 12. 9. 2005 ..... 13 391,50
4. 13. 12. 2005..... 13 391,50

.................................................. ...................................
Nadobúdacia cena PL: 225 600,00
DPH 42 864,00
spolu s DPH 268 464,00
.................................................. .....................................
Leasingová cena 254 296,00
DPH 48 316,00
spolu s DPH 302 612,00
.................................................. ....................................
poplatok za prevod vl.práv PL 1 000,00
DPH 190,00
spolu s DPH 1 190,00
.................................................. .......................
zmluvný poplatok 3 384,00
DPH 643,00
spolu 4 027,00


------------------------------------------------------------

V Zálohovej faktúre sú uvedené sumy s DPH:

- zmluvný poplatok 4 027,00

- záloha na 1. zvýšenú splátku 93 962,40
- záloha na 1. splátku 13 040,60
- záloha na poistné 351,10
spolu 107 354,00


k úhrade celkom 111 381,00

.................................................. ......................................

ZAÚČTOVALA SOM
s dátumom 23.3.2005 /úhrada Fa/

1.Založila som Kartu dlhodobého HM
OC = istina = 225 600,00

2. Kniha záväzkov -
záväzok z prenájmu 225 600,00

3. uhradenú fa som zaúčtovala:

- istina +poistné+zml. poplatok
vrátane DPH 98 340,50
výdavok - neovplyvňujúci DZ

- 1. splátku 13 040,50
.............................

4. ROČNÝ ODPIS
ako "Iné odpisovanie"
225 600 : 48 = 4 700 x 9 = 42 300,00

to som dala ako
Int.dokladom 31.12.2005 Výdavok / ovplyvňujúci DZ
.................................................. ....................................

5. Nájomné prevyšujúce odpis:

rok 2005 - odpis 42 300,00
- zapl. leas.spl. 53 564,00
/4x13391/

rozdiel 11 264,00

Rozdiel = 11 264,00 som zaúčtovala
Inter.dokl. 31. 12. 2005 ako Výdavok/ ovplyvňujúci DZ


Je to takto správne?

Ďakujem
Z.....(celé meno z etických dôvodov neuvádzam)
bendži
27.01.06,12:09
Mierne v prospech pisateľa/pisateľky daného mailu hovorí fakt, že daný problém bol zverejnený na porade aj ako otázka...

Ale máte samozrejme pravdu
Simonab
27.01.06,12:32
Ja som asi mimo. To Vám akože takéto SS chodia? To jej/jemu tu na porade nevedel nikto pomôcť?:confused:
sway
27.01.06,12:39
keby mne prišla takáto SS - odpovedala by som jej s odkazom linku na etiketu porady...( s tým že toto riešiť takto nemožno)
niekedy je zúfalstvo v nesnází hrozné, trošku to aj chápem -....;)
Jozef Mihál
03.02.06,14:27
Pan Mihal,

nahodou som sa dostala k Vasmu rozsiahlemu clanku na web stranke – porada .sk.

Tema sa mi zdala dobre a prehladne spracovana. / tema odvody a dane umelcov /.

Obratila som sa na Vas lebo vidim, ze mate prehlad v tejto oblasti .

Mam na Vas prosbu .

Neviete mi poradit kde alebo na koho by som sa mohla obratit s mojim problemom?

Moj problem je:

Umelec – autor / fotograf / , nema zivnost a ma pravidelny prijem . Pracuje pre reklamne agentury a podobne, ale venuje sa aj volnej tvorbe.

Kedze je platcom DPH musi mat ku kazdej zakazke vystavenu fakturu ako danovy doklad.

V sucasnosti funguje takto :ku kazdej odovzdanej zakazke vystavi fakturu aj licencnu zmluvu o vytvoreni diela a udeleni licencie na jeho pouzitie podla autorskeho zakona.

Pri vacsich zakazkach je to v pohode , pretoze ma tym padom osetrene pouzitie aj pre buducnost , ale v pripade malych zakazok, kde dava prava na neobmedzene pouzitie mu to vzdy nevyhovuje, pretoze pri malych zakazkach sa mu zda jednak zbytocne vypracovavat trojstranovu zmluvu a okrem toho sa snazia niektori klienti zmluvu ignorovat , takze potom na niektore zakazky nema podpisane zmluvy aj ked ich vystavil.

Pytam sa –

Ak ma prijem na zaklade pouzitia, alebo poskytnutia autorskych prav / zmluva o vytvoreni diela a udeleni licencie na jeho pouzitie + faktura so vsetkymi
nalezitostami kvoli DPH / , z danoveho hladiska sa povazuje tento prijem ako prijem podla paragrafu 6 odstavec 2 pismeno a.

Priklad odfoti nieco a poskytne licenciu na pouzitie diela. Kedze mu zalezi na tom , aby bolo presne definovane kde sa dielo pouzije vypracuje zmluvu o vytvoreni diela a udeleni licencie na jeho pouzitie - to je pri väcsich zakazkach jasne . S tymto nemam ani ja ziaden problem.

2. Priklad -Preda ramovanu fotografiu ako umelecke dielo. V tomto pripade vystavi fakturu so vsetkymi nalezitostami kvoli DPH a nevypracuje ziadnu zmluvu, lebo v tomto pripade sa neriesia prava na pouzitie, kedze sa jedna o predaj um. diela. V tomto pripade by to mala byt kupno-predajna zmluva , ktora, ale podla mojich vedomosti moze byt uzatvorena aj ustne. Takze vyda fakturu ako danovy doklad. Moze sluzit ako danovy doklad aj vyplneny prijmovy doklad bez vystavenej faktury ?

Podla akeho paragrafu sa posudzuje prijem v tomto pripade? Je to paragraf 8 odstavec 1 pismeno c ? Zauctuje sa takyto prijem v denniku, alebo sa vedie sam.

evidencia ?

Priklad – ma prijem z vytvorenia diela /napriklad nafotografovanie nejakeho produktu v hodnote 1.000,- Sk s pouzitim bez obmedzenia / , vystavi fakturu, ale nevypracuje ziadnu licencnu zmluvu . Musi byt v pripade, ze nema zivnost vypracovana vzdy nejaka zmluva naprikad zmluva o dielo, kupno predajna zmluva, licencna zmluva a podobne / kvoli danovemu uradu /,alebo staci ak sa na konkretnu sluzbu vypracuje faktura a prijem sa zdani ?
Podla akeho paragrafu sa posudzuje takyto prijem?

Autor – umelec ma vedene jednoduche uctovnictvo, je platcom DPH a uplatnuje si vydavky ako zivnostnik. Napriklad stravenky, auto, cestovne vydavky a podobne.

Neviem ci sa mi to podarilo dostatocne vysvetlit . Ak mozte poradte mi prosim, alebo mi skuste poradit na koho sa mam obratit.

Vopred Vam dakujem a prajem krasny den.

--
:mee: :mee: toto som dostal dnes e-mailom. Ľudia prosím Vás!
Nabudúce zverejním aj meno a emailovú adresu.
evina
03.02.06,14:29
Jozef dúfam, že stihneš stretko kým odpovieš :D
Muška
04.02.06,00:03
Jozef dúfam, že stihneš stretko kým odpovieš :D
Evinka, ako už vieš stihol......teda stretko. :D horšie to bude asi s odpoveďou :D
spring
04.02.06,20:06
keby mne prišla takáto SS - odpovedala by som jej s odkazom linku na etiketu porady...( s tým že toto riešiť takto nemožno)
niekedy je zúfalstvo v nesnází hrozné, trošku to aj chápem -....;)

Takže týmto by som sa chcela veľmi ospravedlniť jednému členovi porady lebo tiež som mu omylom zaslala SS. No nevedela som ešte dobre surfovať po stránke. :mee:
Jana Acsová
07.02.06,08:04
Pre informovanosť ostatných členov Porady:




Ahoj,

reagujem na tvoj opis inventarizacie uctu 343.
Je mi jasne, ze by mala pozostavat z preverenia sumy, ktory tvori zostatok tohto uctu, ci je korektny, v praxi to znamena, preverit kazdy jeden uctovny pripad, fakturu po fakture, ci bola spravne zauctovana a uplatnena DPH ( vstup, vystup ).
V spolocnosti, kde pracujem, som ja zodpovedny za DPHcku.
Robim mesacne inventarizaciu vsetkych suvahovych uctov, aj DPH.
Ale, pravdupovediac, nerobim to uvedenym sposobom.

Ako by som aj mohol, ked kazde jedno DPH priznanie pozostava z podkladov, ktore maju vyse 140 stran, cize cca 6000 uctovnych pripadov mesacne, kde mam 22 danovych kodov.
Toto proste fyzicky nie je mozne urobit.
Co by si mi poradil?
Ako postupovat? Zial, nateraz ani po mojich urgenciach sa ani len vysle faktury nekontroluju fyzicky s tym, co je v uctovnictve ( tie sa nam preklapaju zo styroch roznych fakturacnych systemov ).

Dakujem za tvoju odpoved.


Prepáčte ... neodpovedám na odborné otázky cez ss.



OK, poziadam niekoho ineho.



Podľa môjho názoru je možné tento typ otázky riešiť cez Poradu a nie cez ss.
Jozef Mihál
16.04.06,16:05
Na podnet od ayya pridávam do Etikety bod 14.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám.
Jozef Mihál
03.05.06,19:51
1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.


6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.


Hlavne pre tzv. "nestálych členov Porady" si dovoľujem pripomenúť horeuvedené body Etikety Porady.
Jozef Mihál
05.05.06,18:51
Je tu čas ročných zúčtovaní poistného a súčasné vhodná doba na pripomenutie najmä nasledujúcich bodov Etikety Porady:

1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
krtoman
05.05.06,19:21
A ešte mám návrh, že keď sa niekto k niečomu vyjadrí, určite to nemyslí zle a nezaslúži si, aby mu na SS prišla správa typu "Ty si nejaký múdry".
ayya
06.05.06,17:13
mam (zase!) navrh, prosbu ... a samozrejme - zase na Richarda ;)
Richard, prosim, ....nedalo by sa do databazy smajlikov pridat jedno dalsie tlacitko, ktore by okrem (alebo namiesto) nejakeho obrazku automaticky doplnilo preddefinovany text?
Napriklad nieco ako:

"Pravdepodobne si na porade novacik. V tom mnozstve informacii, ktore sa tu nachadza, obcas nieco unikne kazdemu z nas.
Nemozem ti na odbornu otazku odpovedat v sukromnej sprave. Moja odpoved by bola porusenim bodu 1. etikety porady, ktoru vsetci registrovani clenovia dobrovolne dodrzujeme. Napriek tomu dufam, ze ti porada bude prinosna a budes sa tu s nami citit dobre."

A prilozeny by bol hned aj link priamo na etiketu ....z mojej strany to je nieco ako priklad textu, nie prikaz samozrejme :D ... ale velmi by som si zelala, aby ta informacia nebola iba slusne formulovana, strucna a vystizna, ale aby bola aj privetiva a laskava. Aby si ju ani najcitlivejsia dusicka novacika nemoha vysvetlit napr. takto:

"Precitaj si etiketu, ty ignorant! Myslis si, ze nemam inu robotu, iba sa teraz zaoberat tvojimi stupidnymi novacikovskymi problemami?!?!"
----------------
:o
ayya
06.05.06,20:02
a ked uz som pri tom "navrhovani" nech je to v jednej vode: ... este by som mala jeden napad: nedali by sa vyselektovat dva "rebricky" (neviem ako sa to spravne vola) ;) "najnovsich prispevkov" a "dnesnych prispevkov"?

lebo ked hladam nejaku odbornu temu, tak mi v tom rebricku "zavadzaju" oddychovky a naopak: ked mam pauzu, tak mi zase v tom rebricku "zavadzaju" odborne temy :D :D

dufam, ze som napisala zrozumitelne, co tym vlastne myslim, v IT som iba amater a uzivatel samouk, tak prepacte za to moje "vyrazivo" :p aj aj za prispevok mimotemy
Eulalia
07.05.06,03:47
Dovolím si pripojiť svoj názor. Už tu bol návrh, aby pri každej registrácii to nového člena "automaticky hodilo" na Etiketu Porady a hneď k tomu bolo upozornenie, že sa to môže minúť účinkom, pretože málokto číta pozorne a dôsledne rôzne úvodné "zmluvné podmienky". Po mojich niekoľkotýždňových skúsenostiach z denno-dennej účasti na Porade si myslím, že nový člen by pri prihlasovaní ani nepochopil, o čom Etiketa Porady je, ak samozrejme, už predtým nenavštevoval dlhšie tieto stránky ako hosť. Chce to totiž trochu času, aby sa tu nový človek zorientoval a pochopil niektoré súvislosti. V mnohých príspevkoch som čítala o Etikete a hľadala som, kde ju nájsť. Až po pár dňoch som si povedala, že som predsa len blbá a zadala som si túto tému do vyhľadávača.
Môj návrh teda je: dať Etiketu Porady do modrej hornej lišty, kde by bola výraznejšie označená. Tak by sa každý, aj ten, kto sa ešte nevie celkom dobre "obracať" na Porade, dostal k tejto závažnej téme rýchlo. Po čase sa už každý zorientuje natoľko, aby si mohol nájsť aj tieto príspevky, aby plne pochopil súvislosti. Neviem, či je to reálne, ale keď som ja hľadala tému Etiketa Porady, skutočne ako prvé mi napadlo hľadať ju medzi hlavnými témami a práve na tej modrej lište. Pre nováčikov je to podľa mňa skutočne dôležité, aby si Etiketu čo najskôr prečítali.
kukučka
07.05.06,19:29
Ja by som navrhovala dať na hornú lištu aj ARCHÍV
ayya
09.05.06,08:10
Richard, prosim ....nedalo by sa do databazy smajlikov pridat jedno dalsie tlacitko, ktore by okrem (alebo namiesto) nejakeho obrazku automaticky doplnilo preddefinovany text? ...
:o
hmm.... iba 4 suhlasy a nikto viac? Kvoli piatim poradakom Richard take zmeny asi robit nebude... skoda imho
Ajdina
13.07.06,08:09
ja sa tu vobec nevyznam. ako pridať novy prispevok??? potrebujem poradit velmi surne ohladom zlej kupy automobilu... moj mail anmar@zoznam.sk
Marína
13.07.06,09:12
Ajdina, tu nájdeš všetky inštrukcie na prácu s Poradou.
http://www.porada.sk/faq.php?faq=vb_faq#faq_vb_board_usage
kikoza
13.07.06,10:03
ja sa tu vobec nevyznam. ako pridať novy prispevok??? potrebujem poradit velmi surne ohladom zlej kupy automobilu... moj mail anmar@zoznam.sk
veď si ten príspevok už pridala,s ďaľším pokračuj rovnako
cactus
25.07.06,13:38
Zdá sa, že mnohí členovia porady nečítajú etiketu porady.
Často sa tu vyskytujú témy: poraďte, súrne, ako na to etc. Padol tu návrh, aby každého nového člena, ktorý sa registruje v porade, hodilo na etiketu porady, aby si prečítal, aké pravidlá má dodržiavať. Myslím si, že by to veľmi pomohlo. Čo vy na to?
Navrhovali sa tu rôzne vylepšenia ohľadom prehľadu tém a odpovedí, ale, žiaľ, ani jedna nebola doteraz zrealizovaná. Myslím si, že Richard je plne vyťažený, má práce s poradou až, až. Sme mu za to veľmi vďační. Všetci. Myslím si. Porada už pomohla nejednému z nás a veľmi. Tak to by bolo tak asi všetko.;) ;) ;)
Ninna
25.07.06,14:02
Ozaj kým človek dojde nato ako to tu funguje už má kopec kixov za sebou. Uzná si to až s odstupom času.
Melnick
25.07.06,14:30
Zdá sa, že mnohí členovia porady nečítajú etiketu porady.
Často sa tu vyskytujú témy: poraďte, súrne, ako na to etc. Padol tu návrh, aby každého nového člena, ktorý sa registruje v porade, hodilo na etiketu porady, aby si prečítal, aké pravidlá má dodržiavať. Myslím si, že by to veľmi pomohlo. Čo vy na to?
Navrhovali sa tu rôzne vylepšenia ohľadom prehľadu tém a odpovedí, ale, žiaľ, ani jedna nebola doteraz zrealizovaná. Myslím si, že Richard je plne vyťažený, má práce s poradou až, až. Sme mu za to veľmi vďační. Všetci. Myslím si. Porada už pomohla nejednému z nás a veľmi. Tak to by bolo tak asi všetko.;) ;) ;)

Od nového člena je to viac než milé.
Paula
25.07.06,14:54
Ozaj kým človek dojde nato ako to tu funguje už má kopec kixov za sebou. Uzná si to až s odstupom času.

Nenamietam, kiksujeme aj vo vážnejších sférach všetci, nie každý si to prizná ovšem :) . Svojho času pred zadaním novej témy sa ukázalo upozornenie (v dobrom), aby si zadávateľ najprv zistil, či daná téma už nie je otvorená a až po zistení, že nie je, upozornenie vymazal a tému zadal.
Dopadlo to tak, že naďalej vznikali duplicitné témy a zadávatelia sa nenamáhali upozornenie vymazať. Potom prišiel nápad, zadať si do profilu vetu: Nová otázka = nová téma (neplatí, ak má absolútny súvis s témou)....táto veta mala zrejme smerovať nových členov k tomu, aby nezakladali nové témy, ktoré už sú tieto "načaté" a rozpracované. Priznávam, doteraz som tú vetu nepochopila :confused: , preto ju v profile nemám, ale to je môj problém.
Neviem, či bol realizovaný nápad, aby pred konečným potvrdením registrácie, každý nový člen bol "nútený" si etiketu prečítať. Ale i tak je tu zádrhel, ako si admin overí, že nový uchádzač o členstvo etiketu skutočne prečítal?
Končím svoju dlhú reč s tým, že naozaj nemá zmysel dať téme názov "súrne", "pomôžte mi"....atp.....takýto názov si polovica poraďákov možno ani nevšimne. A čo sa týka práce s poradou: ak niekto vie zadať novú tému, tak asi vie aj otvoriť konkrétnu poradu a nájsť si tam tému, ktorá ho zaujíma a v nej zadať svoju otázku. Takéto "pomôžte mi" spravidla zadávajú členovia´, ktorí sa ukážu dnes a potom zasa o rok....a ešte dnes pár krát napíšu: "to mi naozaj nikto neporadí?". Pravda je taká, že nie všetci, ktorí poradiť vedia, sedia 24 hodín pri počítači a ich život napĺňa iba promptné odpovedanie na otázky.
Zita5
25.07.06,15:10
Od nového člena je to viac než milé.

Až neuveriteľne milé a obdivuhodné , že ako novačík sa tu vie veľmi dobre orientovať .....;) :)
Ninna
25.07.06,15:14
Potom prišiel nápad, zadať si do profilu vetu: Nová otázka = nová téma (neplatí, ak má absolútny súvis s témou)....táto veta mala zrejme smerovať nových členov k tomu, aby nezakladali nové témy, ktoré už sú tieto "načaté" a rozpracované. Priznávam, doteraz som tú vetu nepochopila :confused: , preto ju v profile nemám, ale to je môj problém.

:( ja som tiež tú vetu nepochopila doteraz :(
bepo
25.07.06,16:05
Potom prišiel nápad, zadať si do profilu vetu: Nová otázka = nová téma (neplatí, ak má absolútny súvis s témou)....táto veta mala zrejme smerovať nových členov k tomu, aby nezakladali nové témy, ktoré už sú tieto "načaté" a rozpracované. Priznávam, doteraz som tú vetu nepochopila :confused: , preto ju v profile nemám, ale to je môj problém.

:( ja som tiež tú vetu nepochopila doteraz :(
To nemala byť veta ale link tak ako to mám ja na tému kde sa o danej problematike diskutovalo
Paula
25.07.06,16:09
To nemala byť veta ale link tak ako to mám ja na tému kde sa o danej problematike diskutovalo

Aha, skúsim to a už si nebudem myslieť, že som nechápavá ;) Idem si teraz kliknúť na ten link v Tvojom príspevku 7:05.

P.S.: skúsila som, hodilo ma na hlavnú stránku. Takže kedy má význam na ten link v profile kliknúť?
Viera123
25.07.06,16:58
Potom prišiel nápad, zadať si do profilu vetu: Nová otázka = nová téma (neplatí, ak má absolútny súvis s témou)....táto veta mala zrejme smerovať nových členov k tomu, aby nezakladali nové témy, ktoré už sú tieto "načaté" a rozpracované. Priznávam, doteraz som tú vetu nepochopila :confused: , preto ju v profile nemám, ale to je môj problém.

:( ja som tiež tú vetu nepochopila doteraz :(
Ninna a čo si na tej vete nepochopila? Je tu rozoberaných neskutočne veľa tém. A často na tú istú otázku. Alebo naopak, nahodí sa téma a preberá sa tam to, čo s tým absolútne nemá nič do "činenia". Čiže sa to nedá prakticky nájsť. Iba pri podrobnom vyhľadávaní, ale ako mám možnosť sledovať, takých ľudí je málo, čo si dajú tú námahu. A nedá sa niekedy dosť dobre rozlíšiť, či ide o tú istú tému alebo je treba zadať novú tému. Preto bolo určené, že ak je nová otázka - zadá sa radšej nová téma, pretože hľadať to v tých nespočetných množstvách tém je nepraktické a človek by možno až po dobre dlhom čase našiel medzi toľkými príspevkami tú svoju odpoveď. Ale ak daná otázka úzko súvisí s témou, tak sa nová téma nezakladá, ale sa pokračuje v začatej. Aby bolo všetko pekne pod "jednou strechou". Niekedy sa nedá presne rozlíšiť, či je treba založiť novú tému alebo nie... Ale to už majú na starosti myslím naši moderátori, aby to ustriehli, pretože koľko hláv, toľko názorov.
Len tiež si myslím, že výrazy: súrne alebo iné ikonky len zbytočne blikajú, nereflektujem na ne. Pokiaľ vidím nové príspevky a viem na ne odpovedať, tak ma absolútne nezaujíma, či je tam ikona otáznika alebo trojuholníka alebo desať výkričníkov. Len to zbytočne kazí oči... Ak viem, odpoviem, na to tu chodím a tiež samozrejme, čerpať nové vedomosti.
Monika Kováčová
25.07.06,17:00
Končím svoju dlhú reč s tým, že naozaj nemá zmysel dať téme názov "súrne", "pomôžte mi"....atp.....takýto názov si polovica poraďákov možno ani nevšimne. A čo sa týka práce s poradou: ak niekto vie zadať novú tému, tak asi vie aj otvoriť konkrétnu poradu a nájsť si tam tému, ktorá ho zaujíma a v nej zadať svoju otázku. Takéto "pomôžte mi" spravidla zadávajú členovia´, ktorí sa ukážu dnes a potom zasa o rok....a ešte dnes pár krát napíšu: "to mi naozaj nikto neporadí?".

No možno sa niekto na mňa urazí, ale navrhujem toto: Jednoducho ignorovať otázky s názvom POMOC! SÚRNE! HELP ME! DPH!!! KTO MI PORADÍ? PORAĎTE a pod. Prípadne vždy pri odpovedi dôrazne upozorniť pýtajúceho sa, že má zlý názov otázky!

Perfektný je smajlík zle zaradil... To som vždy použila, a naučia sa si myslím. Aspoň požiadajú Richarda, aby tému preradil.
Monika Kováčová
25.07.06,17:08
Myslím si, že Richard je plne vyťažený, má práce s poradou až, až. Sme mu za to veľmi vďační. Všetci. Myslím si. Porada už pomohla nejednému z nás a veľmi. Tak to by bolo tak asi všetko.;) ;) ;)

No veď, a práve preto by sme tu mali držať nejakú úroveň my - "staré kusy":D . V dobrom slova zmysle... upozorňovať, upozorňovať, upozorňovať .... a dať im šancu polepšiť sa.
Monika Kováčová
25.07.06,17:10
Aha, skúsim to a už si nebudem myslieť, že som nechápavá ;) Idem si teraz kliknúť na ten link v Tvojom príspevku 7:05.

P.S.: skúsila som, hodilo ma na hlavnú stránku. Takže kedy má význam na ten link v profile kliknúť?

Ja som to skúsila v mojom a preradilo ma presne tam, kam malo - akurát v novom okne.
Paula
25.07.06,17:19
Ja som to skúsila v mojom a preradilo ma presne tam, kam malo - akurát v novom okne.

čo už, asi pre v mojom prípade nepreradenia som nechápala (a nechápem). Naučila som sa hľadať oveľa skôr, než dobré duše začali prilepovať linky na zodpovedané otázky, takže sa s nepochopením netrápim. Ale už sme mimotemy .
bepo
26.07.06,05:09
P.S.: skúsila som, hodilo ma na hlavnú stránku. Takže kedy má význam na ten link v profile kliknúť?
Už to mám opravené,predtým to fungovalo a Richard asi niečo pomenil na linkovaní.
cactus
26.07.06,09:22
Až neuveriteľne milé a obdivuhodné , že ako novačík sa tu vie veľmi dobre orientovať .....;) :)

ďakujem Vám obom za uznanie, ale navštevujem poradu už dlhšie
a pomohlo mi to v mnohých veciach.mimotemy
Jana Acsová
23.08.06,07:03
Vyskytujú sa prípady, kedy odpovedajúci odpovedá spôsobom, ktorý nie je v súlade s platnou legislatívou, resp. navádza na jej obchádzanie. Navrhujem doplnenie bodu 14 Etikety, prípadne doplnenie nového bodu:

Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Jozef Mihál
23.08.06,07:23
...Navrhujem doplnenie bodu 14 Etikety, prípadne doplnenie nového bodu:

Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Tu sa asi rozpúta bohatšia diskusia, ja s tým nie celkom súhlasím - dôvod - všetci poznáme pojem "daňová optimalizácia". Myslím, že na Porade sa chceme baviť aj v tomto smere.

P.S. ...a prijatie takéhoto bodu by napr. pre mňa osobne znamenalo zastavenie "výroby" seriálu o materskej, viď http://www.porada.sk/t31331-materske-od-1-8-2006-cast-i.html
Jana Acsová
23.08.06,07:27
Ale podvod nie je daňová optimalizácia. Ja mám na mysli navádzanie k podvodom.
Jana Acsová
23.08.06,07:30
P.S. ...a prijatie takéhoto bodu by napr. pre mňa osobne znamenalo zastavenie "výroby" seriálu o materskej, viď http://www.porada.sk/t31331-materske-od-1-8-2006-cast-i.html
Ak sa jedná o legálne možnosti, ktoré je možné využiť, nepovažujem to za podvod.
Jozef Mihál
23.08.06,07:32
OK Janka, rozumieme si. Upravujem podľa Tvojho návrhu bod 14.
Monika Kováčová
23.08.06,08:40
Myslím si, že v reakcii na príspevok treba uviesť, že je návrh riešenia v rozpore so zákonom. Aby to pýtajúci sa vedel. A aj my ostatní.;)
daniek
23.08.06,08:56
Ale podvod nie je daňová optimalizácia. Ja mám na mysli navádzanie k podvodom.
viem ktorý príspevok máte na mysli janka a to je úplný rozdiel medzi radou ako využiť možnosti v zákone a dopracovať sa k vyššej materskej alebo dokladovať fiktívny doklad o niečom čo sa nikdy neuskutočnilo.
Monika Kováčová
24.09.06,19:20
Mohli by sme prosím ujednotiť názor diskutujúcich a prispievateľov v smere:
1. Odpovedám na otázku zadávateľa. alebo 2. Vyjadrujem sa v širšom kontexte a súvislostiach?

Pretože napr. tu: http://www.porada.sk/t31868-p3-rozhoduje-datum-podania-alebo-prevzatia.html#post302448
neujasnenosť spôsobu diskusie je príčinou takýchto vyjadrení:


Myslim si, že v tomto konkrétnom prípade miesto poradenia v jednoduchej otázke sme niektorí začali nad rámec problematiky rozoberať rôzne aspekty z rôznych pohľadov práva a bokom sme nechali základnú, jasne sformulovanú otázku, ktorá vyžadovala jednoznačnú odpoveď.
reakcia staršieho člena:

Mozno by bolo uzitocne namiesto posudzovani a hodnoteni si uvedomit, ze porada nie je urcena len pre toho, kto sa aktualne pyta, a odpoved moja i nazory mojich kolegov reagovali na diskusiu ako celok, a nielen na otazku zadavatela temy.

Osobne sa mi to nepáči, tak prepáčte...
Jozef Mihál
25.09.06,05:54
Mohli by sme prosím ujednotiť názor diskutujúcich a prispievateľov v smere:
1. Odpovedám na otázku zadávateľa. alebo 2. Vyjadrujem sa v širšom kontexte a súvislostiach?
Osobne si myslím, že prioritne treba odpovedať na otázku zadávateľa. Nikdy však nie je na škodu vyjadriť sa v širšom kontexte a súvislostiach - takáto forma odpovede totiž zaujme aj tých, ktorí otázku nezadali, avšak nastolený problém ich zaujíma práve v tých širších súvislostiach.
Richard
25.09.06,07:08
Držanie sa nastolenej témy v otázke je prioritné. Pravdou však je, že niekedy samotná otázka nemôže byť zodpovedaná v úzkej súvislosti ale samotné riešenie vychádza zo šírších súvislostí.
Myslím že túto hranicu je potrebné nechať na citlivé posúdenie diskutujúcich.
Jana Acsová
25.09.06,07:52
Držanie sa nastolenej témy v otázke je prioritné.Súhlasím s predchádzajúcimi názormi, a zároveň sa mi z môjho pohľadu javí, že to držanie sa témy v odborných otázkach by malo byť naozaj prioritné. Súvislosť s témou podľa môjho názoru neznamená, že sa diskusia zbehne úplne iným smerom ako je otázka zadávateľa, potom aj vo vyhľadávaní je ťažká orientácia. Ak sa nastoľuje nový problém, mala by sa otvoriť nová otázka, prípadne vyhľadať téma s podobným problémom. Častokrát sa stáva, že práve odpovedajúci vyzýva k odozvám iného odpovedajúceho otázkami a poznámkami, ktoré s témou nesúvisia. Niekedy spôsobom, ktorý už rezonuje s porušením Etikety Porady. A vtedy sa spravidla dostáva téma "do autu".
camelfly
29.09.06,18:09
Dovolte mi ako zacinajucemu sa pripojit k tejto debate, z mojej pozicie
sa niektore veci javia inak ako vam ktori ste tu od zaciatku.
Nestacime reagovat tak pruzne a kolko krat sa mi stalo,
ze som uz nieco napisala a sup, sekundu, dve, uz to bolo poslane od niekoho ineho.
Potom sa to moze javit, ze sa opisuje a nedajboze vas hned poradaci nahlasia
ze opisujete : ) , budte k nam trosku zhovievavejsi, ved aj vy ste zacinali.
Poradu sledujem uz od zaciatku a moc sa mi paci, vazim si tu
moc ludi ale niektore uz zacinaju nas juniorov brat
myslim skor ako pritaz.
Mozno som sa trosku odchylila od temy ale chcem podakovat
hlavne tym, ktori su stale profesionalny ako Jana Acsova,
Johanka, Muska a ine.
Paula
29.09.06,20:06
.
Potom sa to moze javit, ze sa opisuje a nedajboze vas hned poradaci nahlasia
ze opisujete : )

Také čudo by ma nenapadlo, ani keby tu boli samí poraďáci-fyzickým vekom puberťáci ;) . Nahlasujú sa príspevky vulgárne, ponižujúce, navádzajúce na nezákonný postup....atp. Neverííííííím, že je tu žalobníček pre opisovanie. Aj mne sa stane, že môj príspevok príde "po funuse". Keď na to prídem, spravidla ho vymažem - ale to je môj problém, iba môj:) .
liba2
30.09.06,04:45
......Nestacime reagovat tak pruzne a kolko krat sa mi stalo, ze som uz nieco napisala a sup, sekundu, dve, uz to bolo poslane od niekoho ineho..........
Tak toto ťa vôbec nemusí znepokojovať :D . Toto sa bežne stáva aj skúseným poraďákom, aj ja som to zažila viackrát. Veď si to predstav opačne, že ty položíš otázku a v tej chvíli 250 prihlásených poraďákov z celého Slovenska sa snaží ti odpovedať, len jeden z nich môže byť prvý. Ak po sebe nasledujú takmer totožné odpovede a jedna z nich je tvoja, to ťa môže len tešiť, to môže potvrdzovať správnosť tvojej odpovede, resp. zdieľanie rovnakého názoru na ten istý problém.
Prajem ti pekný víkend :)
Marianna01
02.10.06,15:09
Ja sa tiež opýtam:
Čo je lepšie z hľadiska prehľadnosti: Pýtať sa v už založenej téme "k veci" ďalej, alebo založiť novú tému, s podobným názvom. Pretože (hovorím o svojej skúsenosti) - stalo sa mi, že v už založenej téme som položila otázku - ktorá mala absolútny súvis s témou, a jednoducho sa na ňu neodpovedalo. Podotýkam, pôvodná téma bola založená dávno predtým. Potom som založila tému s touto otázkou a diskusia sa rozbehla.
Z toho mi vyplývalo: nenavádza ľudí dátum založenia témy k tomu, aby si poraďáci mysleli, že je už téma zodpovedaná a neprekliknú sa na otázku? A zas sa vraciam na otázku - je lepšie mať 5 založených tém na rovnaký problém, len s malými obmenami, alebo jedna siahodlhá téma, kde na každej druhej strane je rozoberaný približne rovnaký problém.
Ja osobne radšej preklikám 5 tém, kde hneď na začiatku je mi jasné, že toto sa ma netýka, hľadám ďalej, ako čítať tridsať podstránok a nakoniec sklamaná hľadám ďalšiu tému.
Ja viem, že aj toto je dávno diskutovaná a prediskutovávaná téma, dosiaľ som sa k tomu nevyjadrila. Osobný názor som raz prezentovala na porade v istej téme, ktorá značne rovzírila pokojné vody, odvtedy som sa toho zdržala. Teraz mi odpusťte, ak som trochu časovo mimo...
sta
03.10.06,04:14
Súhlasila som s Mariannou, aj keď musím povedať, že sa to nestáva vždy, ale tiež mám niekedy dojem, že keď sa zadá nová téma dostane človek na ňu rýchlejšie odpoveď ako už na existujúcu.:confused: Na druhej strane musím povedať, že aj mňa občas zarazí to množstvo novo zadaných tém, ktoré sa tu opakujú a pritom by stačilo sa tu len chvíľočku (občas možno aj dlhšie:D ) "pohrabať" a človek nájde odpoveď skoro na všetko. Ja som veľmi vďačná za túto stránku, už ani neviem spočítať, koľko krát mi pomohla:)
Marianna01
25.10.06,14:18
Minule som dostala súkromnú správu, ktorá ma dosť prekvapila. Nebudem menovať, od koho, verím, že sa dotyčný/á neurazí, že som to sem dala, ale je to krásny príklad porušenia Etikety:


už som sa párkrát obrátila na teba s prosbou o pomoc, tak skúsim znova, teraz s takou zvláštnou, nevedela som, či si môžem dovoliť hodiť to na poradu, tak sa ťa opýtam takto, cey ss-
Mámm klienta, ktorému vyšla platiť dosť vysoká dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=private&forumid=)-áčka, chce aby som mu poopravovala vydané faktúry na nižšie sumy / tieto fa vydával nepodnikateľom, čiže nikomu, kto by si uplatnoval dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=private&forumid=) - inak jedná sa o montáž okien/
Teda chce aby menej platil. Neviem, či to mám urobiť, nemyslím, žeby DU pátral po nepodnikateľoch niekde po celom Slovensku, ale aj tak som takéto veci ešte nerobila. Môžeš pomôcť? Mám mu to urobiť?
Ďakujem


Teraz ani neviem, akého smajlíka k tomuto mám použiť...

Dúfam, že do budúcnosti sa poučia aj mladší poraďáci a takéto otázky radšej na poradu dávať nebudú. Ani nikoho nútiť, aby sa k takýmto veciam vyjadroval. Slušný poraďák sa snaží odpovedať na všetky otázky, ale na niektoré sa skrátka odpovedať nedá!
Danila
25.10.06,16:47
Marianna, súhlasím s Tebou, že aj najmenšia oprávnená kritika spustí lavínu nevôle. Ani nie tak voči nováčikom. Tiež som poznala ako sa trestá trúfalosť napomenúť aj staršieho Poraďáka, ak jeho rada zadávateľovi balansuje na hrane zákonnosti, alebo v lepšom prípade Etikety porady. Ale z toho si ja ťažkú hlavu nerobím a naďalej sa riadim len a len svojim svedomím. Čo sa týka Tvojej ss sa domnievam, že jej pisateľ disponoval minimálne akou- takou úctou voči Porade, ak otázku nezadal priamo v témach. Vieš prečo? Lebo také otázky sú z času na čas zadané a vôbec nie sú odignorované. Takže aspoň aký - taký posun v myslení. Podľa mňa dobrá správa. A je len na nás, ako sa k podobným prejavom zachováme.
Richard
12.02.07,08:44
Hmm nieviem či sú to zrovna užívatelia, ktorí čítajú etiketu :)

Každopádne sľuboval som riešenie a je už tu:

Nováčikovia (ktorí najviac robili túto "chybu") už nemôžu používať súkromné správy. Dostanú nasledovné upozornenie:

"Prepáčte, používanie súkromných správ je povolené len užívateľom s minimálnym počtom 5 príspevkov a minimálnou dobou členstva 5 dní."

Uvidíme, či sa dané parametre ujmú, ak nie dajte mi vedieť, zvýšime limity. Tie SSky som dostával veľmi často aj ja tak uvidím :) Dokonca mne chodí spústa dotazov cez kontaktný formulár, kde som to už tiež trochu ošetril...
Jozef Mihál
12.02.07,08:53
Vrelý súhlas. Aj keď osobne by som prijal riešenie: SS-ku mi môže poslať len ten, koho mám na zozname priateľov.
Monika Kováčová
12.02.07,08:57
No to by bolo riadne tvrdé...
katkaj
12.02.07,08:59
No to by bolo riadne tvrdé...

Ale určite účinné :rolleyes:
Jozef Mihál
14.02.07,13:29
ebenova@zoznam.sk
katkaj
14.02.07,13:42
ebenova@zoznam.sk


Jožko, vidím že si začal "budovať" svoju čiernu listinu ;)
Paula
14.02.07,13:44
Denne mi chodí niekoľko súkromných správ so žiadosťami o odpoveď na nejaký problém. Z časti týchto správ dokonca cítiť, že sú zasielané hromadne viacerým Poraďákom. S odvolaním na bod 1. Etikety si touto cestou dovoľujem upozorniť, že na súkromné správy tohto typu neodpovedám.


S dovolením použijem Jožkov príspevok...........z toho istého dôvodu mám takmer nonstop zrušený príjem ss, čím "komplikujem život" poraďákom, ktorí so mnou potrebujú komunikovať súkromne - a na tento účel podľa môjho názoru majú súkromné správy slúžiť.
bepo
14.02.07,13:50
Jožko, vidím že si začal "budovať" svoju čiernu listinu ;)
Jozef začal niečo budovať na pevných a solídnych základoch :D
endrju
14.02.07,14:44
Nielen Jozef má založenú "čiernu" listinu ;)

Bohužiaľ, pri veľkom počte registrovaných členov to asi inak nejde :(

Teší ma však, že na mojej listine priateľov je nickov neporovnateľne viac ako ich je na "čiernej" listine. :)
Jozef Mihál
14.02.07,14:50
Áno. Treba uvažovať, či registráciu na Porade neumožniť len na odporučenie iného skúseného člena.
ALDA
14.02.07,14:50
Vrelý súhlas. Aj keď osobne by som prijal riešenie: SS-ku mi môže poslať len ten, koho mám na zozname priateľov.

Môžem skúsiť?
endrju
14.02.07,14:57
Áno. Treba uvažovať, či registráciu na Porade neumožniť len na odporučenie iného skúseného člena.

Ak by sme mali k dispozícii tlačidlo Nesúhlas, asi by som ho v tomto prípade použil ;)

Aj keď občas sa ani nevládzem čudovať ( :eek:) správaniu niektorých zaregistrovaných členov :cool:
renča1
14.02.07,15:11
Áno. Treba uvažovať, či registráciu na Porade neumožniť len na odporučenie iného skúseného člena.

To by bol začiatok konca porady.
evina
14.02.07,16:45
Ak by sme mali k dispozícii tlačidlo Nesúhlas, asi by som ho v tomto prípade použil ;)

Aj keď občas sa ani nevládzem čudovať ( :eek:) správaniu niektorých zaregistrovaných členov :cool:


Dovoľte malý postreh- môj názor je ten, že pri takom obrovskom počte zaregistrovaných ľudí a zároveň veľkom počte denne prítomných ľudí je percentuálny pomer tých "nedisciplinovaných" minimálny. Za celý čas čo sem chodím je naozaj k počudovaniu, že sa to tak podarilo:):) Sú veci, ktoré jednoducho aj kvôli tomu dokážem prehliadnuť:):)
Jana Acsová
22.02.07,16:10
Pred časom som dostala som ss s oslovením: Vážený pán Mihál ...

A dnes toto:
Ahoj! Prosím ťa, zdá sa mi, že by si mi vedel poradiť.

Milé, nie?

P.S.: neviem teraz čo so svojím nickom. :)
Manual
22.02.07,16:31
Pred časom som dostala som ss s oslovením: Vážený pán Mihál ...

A dnes toto:
Ahoj! Prosím ťa, zdá sa mi, že by si mi vedel poradiť.

Milé, nie?

P.S.: neviem teraz čo so svojím nickom. :)
Janka ostaň len Jankou;) Však on - ona sa zbadá kto si :D
renča1
22.02.07,16:32
Pred časom som dostala som ss s oslovením: Vážený pán Mihál ...

:eek: To bol snaď len žart.



A dnes toto:
Ahoj! Prosím ťa, zdá sa mi, že by si mi vedel poradiť.

Milé, nie?

P.S.: neviem teraz čo so svojím nickom. :)

No a toto nemá chybu:D :)
endrju
22.02.07,17:03
Janka ostaň len Jankou;) Však on - ona sa zbadá kto si :D
Taktak. Janko, správne radíš Janke :D
endrju
22.02.07,17:11
Pred časom som dostala som ss s oslovením: Vážený pán Mihál ...

A dnes toto:
Ahoj! Prosím ťa, zdá sa mi, že by si mi vedel poradiť.

Milé, nie?

P.S.: neviem teraz čo so svojím nickom. :)

Janka, pošli ako odpoveď autorovi (autorke) SSky jedno chýbajúce písmenko "a".
Určite mu (jej) vypadlo nechtiac z obáky pri príprave SSky na odoslanie :cool:

No a nick AVO je tiež pekný :D a je aj "bezpohlavný"
renča1
22.02.07,17:15
No a nick AVO je tiež pekný :D a je aj "bezpohlavný"

......:D :D :D
Paula
05.03.07,06:50
Je to nedôvera alebo pohodlnosť?

Prosím zadávateľov témy, resp. otázky, aby si prečítali aj príspevky/odpovede k nim. A aby si prečítali tému aspoň od svojho príspevku do konca....pretože sa stáva, že odpoveď príde ( správna, zrozumiteľná, odsúhlasená ) a napriek tomu sa otázka od tohože člena objavuje opakovane v novej téme/otázke.

Taktiež sa objavujú mierne agresívne poznámky typu "odpovie konečne niekto na moju otázku?"......stačí prečítať si tému od začiatku, alebo pár ppríspevkov pred "mojou" otázkou a zistíme, že otázka bola zbytočná, odpoveď na problém je o dva príspevky "späť".

Nepostupujme štýlom: zaradím sa na koniec témy a opýtam sa na mnohokrát zodpovedané, potvrdené - dôverujme si a nebuďme pohodlní;) .

Návod na hľadanie pre vás dôležitých odpovedí (ak ešte neviete, ako): kliknite si svoj nick a potom na vami zadané príspevky...a prečítajte si odpovede:)
Marína
05.03.07,11:03
..................
Taktiež sa objavujú mierne agresívne poznámky typu "odpovie konečne niekto na moju otázku?"......
................

a aj uvedomili si takýmto štýlom vyzývajúci, že prispievanie do Porady je založené na dobrovoľnosti.
renča1
05.03.07,11:29
a aj uvedomili si takýmto štýlom vyzývajúci, že prispievanie do Porady je založené na dobrovoľnosti.


...keby len na dobrovolnosti. V tomto zdaňov. období veľa času zabijeme pri odpovediach, ku ktorým musíme hľadať správne znenie zákona, riešenie , odvolávky na §, ktoré dajú v dobe daňových priznaní veľa časovo zabrať. Naša snaha pomôcť , kvalifikované odpovede nie sú v niektorých prípadoch ani povšimnuté a už vôbec nie sú odmenené ani slovíčkom ďakujem.
Richard
11.03.07,11:00
Doplnený bod 15:

15. Žiadnym spôsobom sa nesnažím pôsobiť na členov, ktorí hodnotili témy. Nekontaktujem z tohoto dôvodu žiadneho hodnotiaceho ani mu v spojitosti s hodnotením nevyčítam jeho hodnotenie v diskusii. Hodnotenie príspevkov a tém nemôže nadväzovať na osobné sympatie či antipatie, ale môže odrážať len vlastný názor na obsah príspevkov a tém.
----------------------------

Len pripomeniem, že osočovanie členov Porady v nadväznosti na ich hodnotenie či bodovanie atď. môže vyústiť v zrušenie členstva.
Marianna01
11.03.07,14:11
................ ale poďakovať môžem...
STRELEC
11.03.07,14:35
Ak dostanem bodík - snažím sa vždy SS-kou poďakovať. Čo budem tajiť - poteší!:) Ale rovnako ma poteší poďakovanie v texte - vidím, že som možno nepísal až tak zle. Vždy je to o morálnom ocenení. Včera či predvčerom som sa ale stretol s názorom: že akože namiesto peňazí, akože zaplatenie... fuj! Snažil som sa to dotyčnej vysvetliť. Neviem, či sme sa porozumeli.

"Prideľovanie" bodíkov niektorým ľuďom nerobím - to by som sa nabodoval napr. u Janky Acsovej, či Jozefa Mihála, či ... Nie zo zásady, skôr snáď z ostychu.
Cením si hádam ale najviac súlad vtipu s odbornosťou odpovede, ochotu pomôcť - a to je u veľa ľudí na Porade. Dúfam, že ma Richard nevylúči - ale zrejme vplyvu sympatií sa asi nevyhneme :):), hoci pri oceňovaní si napr. niekedy nevšimnem, komu bodík dávam.
Jana Acsová
11.03.07,17:00
"Prideľovanie" bodíkov niektorým ľuďom nerobím - to by som sa nabodoval...
Tvoje slová sú veľmi milé, ale ver mi, že niekedy, keď toho času nie je nazvyš a popri všetkom tom zhone sa pristavíme na Porade (a venujeme jej nemálo času) je aj to ocenenie motivujúce. A naopak ...
BOOKEE
17.03.07,10:29
Prečo mi nefunguje heslo? Určite som ho nezabudla, pretože ho používam už dosť dlho!!!!!!!!!!!! Musela som zmeniť meno. Robili sa na Porade nejaké systémové zmeny? Vďaka za serióznu odpoveď
Bookee predtým Diamant
Richard
19.03.07,15:45
Bývalý diamant, stačí ak si obnovíš heslo pomocou formulára tu
http://www.porada.sk/login.php?do=lostpw

Odkaz na formulár "zabudnuté heslo" je priamo v prihlasovacom okienku. Inak žiadne zmeny sa nediali.

Tiež si mimo témy ! Prosím keby ste aj môj aj bookeeho príspevok poslali do tmy...
STRELEC
26.03.07,04:17
Nezaberá ani toto...OK, od dnešného dňa začínam budovať čiernu listinu a na tomto mieste ju zverejňovať.Ja som sa zas rozhodol tiež robiť svoj zoznam nežiadúcich. Je na ňom niekoľko "chronických blikačov" - nickov, ktorí blikajúci otázniček pri svojej téme používajú chronicky. Tento lekársky výraz je asi na mieste :):).
Výhoda pre mňa - nebudú sa mi ich príspevky zjavovať. Nevýhoda pre mňa - nebudú sa mi ich príspevky zjavovať.

PS: Ako rozpor sa javí na tejto moja reakcia na blikajúci príspevok Dana7. Už som to napravil zrušením príspevku.
Tinika
28.03.07,18:16
Dobrý večer, ja len takú malú nepodstatnú otázku. Dá sa zistiť, kto mi dal súhlas a k akému príspevku? ďakujem
Zoltán Kovács
28.03.07,18:17
Dobrý večer, ja len takú malú nepodstatnú otázku. Dá sa zistiť, kto mi dal súhlas a k akému príspevku? ďakujem

Daj si nastavenia, tam ti to pekne zobrazí
Zita5
28.03.07,18:19
Dobrý večer, ja len takú malú nepodstatnú otázku. Dá sa zistiť, kto mi dal súhlas a k akému príspevku? ďakujem

A veľmi jednoducho ...vpravo hore na lište je Skratka ...klikni ....rozroluje sa Ti ponuka ......a klikni Môj profil .....a tam máš 3 kat.príspevkov .....aj so súhlasom klikni a otvoria sa Ti ...vyskúšaj

Ak by si chcela pozrieť kto Ti dal bodík ......tak vľavo hore na lište klikni NASTAVENIA ....
Tinika
28.03.07,18:28
[

Ak by si chcela pozrieť kto Ti dal bodík ......tak vľavo hore na lište klikni NASTAVENIA ....[/QUOTE]

Ďakujem, ale v nastaveniach neviem nájsť, kto mi dal ten bodík. Ako to zistím. Už viem v akom príspevku, len neviem kto. Je to môj prvý bodík a potešil. Medzitým už mám aj druhý.
Zoltán Kovács
28.03.07,18:29
[

Ak by si chcela pozrieť kto Ti dal bodík ......tak vľavo hore na lište klikni NASTAVENIA ....

Ďakujem, ale v nastaveniach neviem nájsť, kto mi dal ten bodík. Ako to zistím. Už viem v akom príspevku, len neviem kto. Je to môj prvý bodík a potešil. Medzitým už mám aj druhý.[/quote]

KeĎ v pravo hore klikneš nastavenia tak prvé čo sa ti zobrazí je zoznam kto v akej téme ti priradil bodík.
evina
28.03.07,18:30
[

Ak by si chcela pozrieť kto Ti dal bodík ......tak vľavo hore na lište klikni NASTAVENIA ....

Ďakujem, ale v nastaveniach neviem nájsť, kto mi dal ten bodík. Ako to zistím. Už viem v akom príspevku, len neviem kto. Je to môj prvý bodík a potešil. Medzitým už mám aj druhý.[/quote]

Bodíky ešte nemáš, ale dva súhlasy. To nájdeš v tom Tvojom profile-nájsť všetky príspevky s udeleným súhlasom...:)
Tinika
28.03.07,18:34
Tinika, si si istá, lebo mne ukazuje , že máš bodov 0, máš 2 súhlasy
Evinka, sa nem-predbiehaj :D

jojo, máš pravdu, trocha som to poplietla. Ale neviem zistiť, kto mi dal ten súhlas.
Zita5
28.03.07,18:35
jojo, máš pravdu, trocha som to poplietla. Ale neviem zistiť, kto mi dal ten súhlas.


http://www.porada.sk/t49018-dan-do-500sk.html#post437310

http://www.porada.sk/showthread.php?p=405121#post405121

Nauč sa to ako píšeme vyššie ...zatiaľ som Ti prilepila príspevky so súhlasom .;) :)
evina
28.03.07,18:37
Niekto sa ma... dovolenka. A ja neviem kde mi hlava stoji tolko prace je a este som aj chora jak... Tak si to uži aj za nás.

Obávam sa , že Zitka myslela vynútenú dovolenku..:D:D
Antea
05.04.07,15:08
Hnevá ma, keď sa píše bez dĺžňov a mäkčeňov. Slovenčina ich má, tak by sa mali používať. Navrhujem zapracovať ďalší bod "dodržiavanie pravopisu"