pivko
08.09.16,09:19
Manželka sa zamestnala na 1/8 úvezok u známeho aby nemusela chodiť na ÚP a aby sa jej zrátavali odpracované roky do dochodku , odniesla pracovnú zmluvu na ÚP aj žiadosť o vyradenie z evidencie a dnes jej došiel mail :
Preverila som si Vasu pracovnu zmluvu a zistila som, ze v nej mate uvedeny tyzdenny rozsah pracovneho casu 5 hod. V takom pripade Vasa evidencia nadalej trva a budeme sledovat vysku mesacnej odmeny (v hrubom).
To čo má znamenať ?????
Katy a R
08.09.16,07:24
Však evidencia môže naďalej trvať - len bude musieť doniesť vždy príjem za predch. mesiac. Len ak prekročí tých cca 140 eur - tak ju vyradia.
Ak nechce byť vôbec evidovaná na UPSVaR - tak sa môže sama dobrovoľne dať vyradiť. (bez prac. zmluvy - nemusí nič zdôvodňovať)

ešte doplním, že tá evidencia môže byť niekedy aj užitočná (napr NČZD na manž) ... takže treba zvážiť ;)
kukučka
08.09.16,07:26
Manželka musí každý mesiac zaniesť na ÚP potvrdenie zamestnávateľa o výške zárobku.
veronikasad
08.09.16,07:47
Ak nechce chodiť na UP, nech písomne požiada o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Evidencia jej zanikne nie z titulu nového zamestnania, ale na vlastnú žiadosť ...Vtedy sa kratší pracovný čas nebude vôbec sledovať.
Niektoré pracovníčky na UP s tým majú problém, netreba sa dať odbiť. Mňa tiež nechceli vyradiť keď som požiadala o starobný dôchodok, mala som čakať až keď mi príde rozhodnutie, čo trvá 2-3 mesiace. Písomnú žiadosť však musia akceptovať. Treba ju doručiť osobne a dať si potvrdiť na podatelni kopiu.
arizona
08.09.16,07:56
Moj syn asi pred 2r bol evidovany na UP,potom si nasiel pracu na dohodu. Tiez ho nevyradili,odovzdaval mesacne potvrdenia o prijme. UP mu par mesiacov vyplacal nejaku davku cca do 60 eur.
Mozno aj toto bude taky pripad. Zial, podrobnosti nepoznam.Nech sa manzelka skusi informovat.
Katy a R
08.09.16,08:08
však len postupujú tak, ako majú .. preverili si zmluvu, keďže ju doložila;)
ditta5
08.09.16,09:35
Ak hneď na začiatku podala PZ spolu so žiadosťou o vyradenie z evidencie, nemal ÚP vôbec špekulovať či preverovať, ale ju vyradiť bez ďalšieho obťažovania.
Katy a R
08.09.16,09:42
keďže predložila zmluvu s krátkym úväzkom - vôbec to nie je obťažovanie. Pozri si podmienky vyradenia z evidencie - §36 ods1 a !
ditta5
08.09.16,09:48
Podstatné je, že podala žiadosť o vyradenie, že k nej doložila PZ, je až druhotné.
Katy a R
08.09.16,09:51
nezavádzaj zbytočne - tety na UP musia postupovať podľa zákona. a je dosť veľký rozdiel, či je vyradenie na vlastnú žiadosť a či kvôli PP
TomasBugiy
08.09.16,10:03
To sa bude aj Richter pýtať, čo to má znamenať, nakoľko tu mohlo dôjsť k zníženiu evidovanej nezamestnanosti a pracovníčka si dovolila ju neznížiť :D
Katy a R
08.09.16,10:04
pozri si zákon! (o služ. zamestnanosti)
avalik
08.09.16,10:37
5/2004

§ 36
Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie
(1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom

n) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
TomasBugiy
08.09.16,10:39
A čo tam mám akože hľadať? Doniesla spolu s prac. zmluvou aj žiadosť o vyradenie, tak neviem, čo riešia. Na niektorých úradoch by bola s radosťou vyradená, skôr ako zatvorí dvere.
Katy a R
08.09.16,10:48
ak by len požiadala o vyradenie - tak by ju vyradili podľa písmena n (§ 36). Ale ona predložila zmluvu - tak je to podľa písm a. (preto tú zmluvu skúmali)
A nejedná sa o rovnaký typ vyradenia - platia iné podmienky (napr pri znovuzaradení) . preto jej to oznámili ( že ak chce, môže sa prísť vyradiť na vlastnú žiadosť). Až vtedy to možno bude tak, ako si napísal
veronikasad
08.09.16,13:21
Samotná zmluva s úväzkom 5 hod. týždenne k vyradeniu nestačí. O vyradenie na vlastnú žiadosť musí požiadať písomne - má to totiž iné dôsledky v prípade opätovného zaradenia do evidencie uchádzačov o zam.
TomasBugiy
09.09.16,06:24
Nie. Ona priniesla zmluvu a žiadosť o vyradenie, tak ju mali normálne vyradiť na základe žiadosti a zmluvu nemali čo riešiť. Lenivosť niektorých úradníkov ma ubíja, ale nadpráca ma priam zabíja.

Uvediem príklad: Klient zrušil registráciu za platiteľa DPH. Z DÚ mu prišlo rozhodnutie, že končí k 31.08.2016 a potom má ešte 15 dní na vrátenie osvedčenia. Ešte začiatkom augusta volala pani z DÚ klientovi, že treba, čo najskôr vrátiť osvedčenie, ináč mu hrozí pokuta. Samozrejme vystrašený klient potom s takou kravinou otravuje mňa, či som si istý, že to stačí vrátiť do 15.09.2016?
Katy a R
09.09.16,11:17
tomas - nezavádzaj zbytočne (a pozri si zákon) - ona požiadala o vyradenie spolu s pracovnou zmluvou! tak takéto vyradenie musia riešiť. nemôže si pracovníčka UPSVaR dovoliť vyradiť ju z iného dôvodu! ak by tak spravila - tak by ju možno spomínaný Richter aj vyhodil.
a napísala dotyčnej mail - má teraz možnosť požiadať o vyradenie podľa písm. n - ak teda sa chce dať vyradiť (lenže tam už to má iný dopad, ako vyradenie podľa písm a)
avalik
09.09.16,17:09
dopln co bolo v ziadosti presne uvecene, ci tam je uvedena aj PZ ... a hlavne ci ziadala/suhladila s emailovou komunikaciou