seda
09.09.16,09:04
Sme platci DPH, budeme dodávať tovar prepravnou službou nášmu odberateľovi do Maďarska pre jeho zákazníka, odberateľ je SK s.r.o. ma IČ DPH v SR. Tovar sa prevezie priamo od nášho dodávateľa z ČR, ktorý je platcom DPH v ČR. Vystavím faktúru odberateľovi s DPH? Ďakujem.
Sarlotka
09.09.16,19:33
čiže fakturácia :
1.ČR fakturuje SR
2 SR fakturuje HU
dovádka je z CR priamo do HU
Ide o trojstranny obchod, teda ak su naplnene ustanovenia § 45, prvy dodavatel alebo prvy odberatel zabezpecuje dopravu, ide o tri subjetky, kazdy je usadeny v inom ČS a druhy odberateľ nadobuda tovar pod iC DPH prideleným HU

vystavujete fa s textom prenesenie DP, ideálne napisat aj text trojstranny obchod aj ked od 1.1.2016 ide o nepovinny udaj, zaroven zasielate suhrnny vykaz a uvádzate kod 1
Sarlotka
09.09.16,19:37
v DPH r. 35 a r 36
zk24
10.09.16,07:28
Som pochopila ze odberatel je slovak so slovenskym ic dph, ale objednal si dodanie do madarska, ci? Takze dodavatel je CR, odberatel SR, ale vykladka tovaru bude v HU. Teda bod 2. SR fakturuje SR.... Ale mozno som to pochopila zle zo zadania
Sarlotka
10.09.16,09:26
Aha Zuzka ďakujem máš pravda, v tom prípade by sa SR odberateľ mal registrovať v HU aby mu pridelili IC DPH a obstarat tovar pod tymto ic dph
seda
11.09.16,05:23
Ďakujem, veľmi pekne, áno ten náš odberateľ je s.r.o. z SK platca DPH, a ten náš tovar vraj tiež predáva SK firme ale tovar zostáva v Maďarsku. Čiže asi mi to vychádza, že to pre neho vystavujem fa s DPH, lebo nemá HU IČ DPH.
Sarlotka
11.09.16,08:07
dodávka spojená s prepravou je od CR dodávateľa k SR(1.odberateľ) s tým že SR 1. odberateľe je povinný sa registrovat v HU, ak by ste obstrarali tovar pod IC DPH SK, CR prenesie DP, Vam vsak vznikne riziko nemoznosti odpocitanie dph, je na to rozsudok ESD... (miesto dodania je urcene podľa §13 ods 1 a) a miesto nadobudnutia podľa§17

ciže 1. Sk odberatel obstara tovar pod HU icdph, vykona samozdanenie, a fakturujete 2. SK odberatelovi s HU DPH (miesto dodania urcene podľa § 13 ods 1 c)

SR(2. odberatel) je tiez povinny sa registrovat v HU a dodávku tovaru pre HU (3.odberatel v retazci) fakturuje s HU DPH (miesto dodania urcene podľa § 13 ods 1 c)
Sarlotka
11.09.16,08:09
§ 13
Miesto dodania tovaru
(1)
Miestom dodania tovaru,
a)
ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,

§13 ods. 1 c)
ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje,
seda
14.09.16,06:17
Ďakujem veľmi pekne, nakoniec tovar privezieme na SR, a následne pošleme do HU. Faktúru pre nášho odberateľa ak tomu dobre rozumiem, vystavím s SK DPH.
Sarlotka
17.09.16,11:36
Ak ho posielate vy (1. SR odberateľ) zo SR do HU, SR2 sa musí registrovať v HU a vy vystavujete fa bez DPH., SR2 obstará tovar pod IC DPH pridelené maďarskou finančnou správou..
seda
17.09.16,12:01
Veľké ĎAKUJEM za rady.
seda
17.09.16,12:09
Akurát ešte uvažujem, že máme od nich ojednávku s SK IČ DPH, predpokladám, že oni nevedia, že sa majú registrovať v HU. Bude sa to realizovať až koncom 9/16, bola by som najradšej keby si to prišli k nám do skladu prevziať, nech môžem urobiť FA s DPH. Ak by to takto nešlo a by neobjednali s HU IČ DPH, urobím veľmi zle keď to vyfakturujem s DPH?
Sarlotka
17.09.16,13:55
najhoršie na to zákone o DPH je to, že ideálnu, z hľadiska nákladov efektívnu prepravu tovaru nám skomplikuje administratíva ohľadom registračných povinností spoločností k DPH v jednotlivých krajinách EU :)

skúste sa spojiť s odberateľom SR2 a nájsť spoločné riešenie...
seda
26.09.16,06:18
Ďakujem za rady, spoločné riešenie sme zatiaľ nenašli. Odberateľ SR2 nevie a vyzerá, že nechce vedieť, že sa má prihlásiť na HU DPH, objednávku máme s SK IČ DPH. 12.9.16 sme prijali zálohu a ja by som mala vystaviť daňový doklad na prijatú zálohu. Urobím teda chybu ak budem doklady vystavovať s DPH?