Kafenka
09.09.16,10:26
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, na môj problém.

A júni tohto roku, som bola dať výpoveď zo zamestnania, s tým že som sa chcela dohodnúť na výpovednej dobe, potrebovala som odísť po 6tich týždňoch a nie až po ôsmich. Nebolo mi však vyhovené a tak som im hneď oznámila že O.K. ale ja tie dva týždne už do práce neprídem (nenechám si predsa ujsť prácu, kde zarobím o 50 % viac), takže som si prvé dva augustové týždne čerpala dovolenku, ktorú som v priebehu roka nestihla vyčerpať a po dovolenke som už do prace nenastúpila. Čakala som, že po troch absenciach mi zavolajú, aby som si prišla po výpoveď, ale to sa nestalo.. To, že nechodím do práce si všimli až keď som im po troch týždňoch zavolala, že by som chcela výpoveď a zápočtový list. No šok nastal v okamihu, keď mi prišla výplata a ja som nemala zaplatený ani jeden deň dovolenky. Preto by som sa chcela spýtať, či má zamestnávateľ právo krátiť mi dovolenku, ktorú som mala riadne schválenú a vyčerpanú. Mám potom počítat aj s tým, že za mňa v tej dobe nie sú zaplatené odvody?

Za odpoveď, aj rady Vám vopred ďakujem.
K.
Tweety
09.09.16,08:30
Napíš presné údaje o začiatku a trvaní VD, o dňoch čerpania schválenej D, o tom, či máš v PZ definíciu o pokute za nedodržanie VD.

Len dopredu upozorňujem, že za A-bsenciu sa nároky na D krátia. Takže sa mohlo stať, že ti D nezostala žiadna. a teda nemali ti čo preplatiť.
Kafenka
09.09.16,08:36
V zamestnaní som bola od augusta 2013, za tú dobu som nemala žiadne absencie, za tri roky som mala iba 4 dni PN. Zatiaľ nie som nikde ako dlžník, alebo neplatič. Mňa však dosť zaujíma, či mi môžu skrátiť dovolenku, ktorú som mala nahlásenú a podpísanú už 4 týždne ak som v tom istom mesiaci mala aj absencie. Lebo oni mi nedali 3 absencie, ale dokonca až 13 absencii.. viem, že dovolenka sa absenciami môže krátiť, ale už aj vyčerpaná?
Tweety
09.09.16,08:37
veď napíš konkrétne info, na takto položenú otázku sa nedá zodpovedať
Kafenka
09.09.16,08:39
A čo ešte chýba? Aká informácia?
Tweety
09.09.16,08:41
veď som ti to napísala, začiatok VD, čerpanie D(dni) kedy si nastúpila, kedy skončil PP..
Kafenka
09.09.16,08:50
VD začal plynúť 1.7.2016, zostatok dovolenky som mala 8 dní ktoré som si čerpala od 1.augusta, 8. augusta som už pracovala v inej firme, no stále som bola na "dovolenke" a od 11. augusta som mala absencia, 13 absencii kým som sa neozvala. Inak by si asi nevšimli, že nechodím do práce. Výpoveď som bola podpísať tuším 26. augusta +- jeden deň.
veronikasad
09.09.16,08:53
Výpovedná doba je stanovená zákonníkom práce, tam sa nedá na jej skrátení dohadovať. Ty si zrejme žiadala o ukončenie prác.pomeru dohodou, k čomu je potrebný súhlas zamestnávateľa a ten si nedostala. Ak si prestala chodiť do práce, zamestnávateľ ti oprávnené vykazoval absenciu a krátenie dovolenky.

Napíš, čo rozumieš pod schválenou dovolenkou. Mala si podpísaný dovolenkový lístok? Z titulu absencie sa kráti aj už vyčerpaná dovolenka a neoprávnené vyplatenú náhradu mzdy musí zamestnanec vrátiť.

Počas absencie máš prerušené zdr. aj keď.poistenie. Ak v tom čase už netrval nový pracovný pomer, toto obdobie si musíš v zdr.poistovni doplatiť ako samoplatitel.
Tweety
09.09.16,08:53
isto si mala krátený nárok na D za absencie, to je v súlade so ZP a možno aj pokutu za nedodržanie VD, ale to si nenapísala, či túto podmienku máš v PZ
ivka70
09.09.16,08:55
Ano, mozu ti kratit celu rocnu dovolenku, bez ohladu na to, ci si uz nejaku cast cerpala alebo nie.
Tym padom ju mas precerpanu a musis tie peniaze zamestnavatelovi vratit.
JankaO
09.09.16,08:55
Veronika, ona od 1.8. už pracovala u iného zamestnávateľa, takže ZP bola.
Tweety
09.09.16,08:56
v inej firme od 8.8.
JankaO
09.09.16,08:57
Jaaj, to som si nevšimla, takže áno, doplatiť 7 dní ZP
Kafenka
09.09.16,08:57
Dobre, tomu rozumiem a akceptujem, ale za tie dni, kedy som si čerpala dovolenku, ktorú aj keď mi nezaplatili, tak odvody by mi hádam zaplatiť mali za tie dni, nie?
Tweety
09.09.16,09:00
ak ti v tie dni dali A, tak nie, krátenie ti vynulovalo nárok na D, vlastne akoby si nečerpala žiadnu D, lebo si na ňu nemala nárok
Kafenka
09.09.16,09:04
Fuha, ale na ZP a SP nemám zatiaľ žiadne dlhy. Takže presne to asi zistím až vo výplatnej páske, však? Lebo u nás na HR je ochota 0 bodov a nevedia mi povedať od kedy za mňa neplatia odvody..
veronikasad
09.09.16,09:11
Vo výplatnej páske zistíš len počet dní absencie. Zamestnávateľ ešte zrejme absenciu nenahlásil do ZP, preto tam dlh nevidis
Kafenka
09.09.16,09:15
A ak absenciu nahlási, ja si to doplatím, tak tým to pre mňa končí? Alebo ešte nejaké povinnosti budem mať?
veronikasad
09.09.16,09:18
Nie, nebude mať žiadne iné povinnosti, len doplatiť si za toto obdobie zdr.poistenie
Kafenka
09.09.16,09:20
Tak ďakujem, naozaj ste mi dosť pomoli :)
neva19
09.09.16,10:00
Ak si už pracovala v tom čase u nového zamestnávateľa, tak ten platí odvody za Teba.
Starý zamestnávateľ určite nezaplatil odvody, tie sa platia len z vymeriavacieho základu a Ty si mala vykázanú absenciu, čiže žiadny vymeriavací základ.
Chobot
09.09.16,11:37
Ešte si pozri v pracovnej zmluve, či tam nemáš uvedené ustanovenie, že ti zamestnávateľ môže vyrubiť sankciu vo výške platu krát výpovedná doba za nedodržanie výpovednej doby podľa § 62 ods. 8:


"Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."
Tweety
09.09.16,11:42
toto som jej už tiež napísala
Chobot
09.09.16,13:00
JA viem, ale nereagovala na to, stratilo sa to v komentári.
Tweety
09.09.16,13:01
ľudia niekedy vôbec odpovede nečítajú