Ajenka
09.09.16,15:35
Dobrý deň,

ak je v Prehľade činností zatriedených podľa štatistickej klasifikácie produktov podľa činností (CPA) uvedená činnosť, ktorá patrí do sekcie F a my sme ju fakturovali s DPH, pretože sme si ju nevšimli, je potrebné spätne opravovať faktúry od dátumu zverejnenia tejto položky? Aj keď už boli uhradené?

Neviete mi niekto poradiť?
Tweety
09.09.16,13:56
Áno je. Ak už boli zverejnené, bolo potrebné fakturovať s prenosom.
promont maja
13.09.16,12:18
.. osobne si myslím, že zákon platí od 1.1.2016, čiže aj ustanovenie § 69 zákona o DPH .. vašou povinnosťou bolo zatriediť služby správne ... ak ste urobili chybu, tak ju môžete napraviť len stornovaním účtovného dokladu, nie opravou faktúry v zmysle § 25 zákona o DPH, nakoľko ten hovorí o oprave základu dane = a ten ostáva nezmenený ... resumé: podanie dodatočného daňového priznania ..
InfoDanovnik
14.11.16,11:58
Ahoj, máme podobnú situáciu. My sme dodávateľom Faktúry boli vystavené v auguste, už sú aj zaplatené. Základ sme vyčíslili 10000 a DPH 2000.
Robí sa storno alebo opravná faktúra? A opravný doklad pôjde do daňového priznania dodatočného za august alebo do riadneho za november?

V metodickom pokyne k vykazovaniu údajov z opravných faktúr v kontrolnom výkaze podľa § 78a zákona č. 222/2004.....som našla:

Platiteľ dane (dodávateľ) uvádza rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom vyhotovil doklad o oprave základu dane.

Podľa mňa je diskutabilné, či ide o opravu pôvodnej dane (ktorú sme v skutočnosti odviedli) alebo ide len o opravu osoby, ktorá mala daň zaplatiť.
Ja som za to, že ide o opravu pôvodnej dane. Pretože posudzujem tento stav vo vzťahu k našej firme. Pôvodná nami zaplatená daň bola 2000, mala byť 0.
Alebo sa tento stav posudzuje vo vzťahu k štátnemu rozpočtu? Tam výška dane zostane rovnaká, akurát sa opravuje osoba, ktorá ju mala zaplatiť.

Dáva mi to zmysel aj tak, aj tak.