ZuzuS
10.09.16,11:52
Ahojte poradaci. Chcela by som sa opytat, ci nemate skusenot s predajom zlavovej poukazky. Odberatel chce od klienta 3ks zlavovych poukazok na nakup tovaru v sume 50eur/ks, ktore chce poskytnut ako vyhru svojim zakaznikom a tí si mozu nakupit tovar u vystavovatela poukazok. Ako ma klient vystavit fakturu. Je to preddavkova faktura, alebo riadna faktura. Nie je platcom dph a vedie si danovu evidenciu. Ja by som vystavila riadnu fakturu na predaj zlavovych poukazok a ak by si niekto v buducnosti objednal tovar s vyuzitim zlavy, v riadnej fakture by som to uviedla ako dodatocnu zlavu na zaklade kuponu. Co si o tom myslite? Dakujem za akukolvek pomoc Zuzka
KloferHladny
12.09.16,09:39
Keď prijmeš peniaze, stáva sa to pre vystavovateľa poukážky záväzkom. (Zaviazal sa, že niekomu dodá tovar-služby za minimálne 50 EUR). Ak príde držiteľ poukážky, nakúpi tovar a preukáže sa poukážkou, potom sa táto poukážka použije na úhradu za odobratý tovar.
1. V JU vystavíš faktúru "poukážka na nákup tovaru"
2. Platbu zaúčtuješ ako príjem za tovar (zaviedol by som evidenciu prijatých platieb za poukážky)
3. V knihe záväzkov ti vznikne prijatím platby záväzok dodať tovar
4. Po dodaní tovaru zanikne záväzok

Najlepšie mi to vychádza ako PREDFAKTÚRA za tovar
Ale nie si platcom DPH, pojem "faktúra" sa Ťa netýka. Môžeš to nazvať aj "výzva na úhradu za odobraté zľavové poukážky"
Tu vidím ale ešte jeden problém. Dokedy môže držiteľ poukážky uplatniť poukážku na nákup tovaru ? Do roku 2040 alebo do konca septembra 2016 ? A čo ak ten, kto uhrádza poukážky po ich prevzatí za nich nezaplatí ?