Mathias871
11.09.16,11:38
Ahojte potreboval by som poradiť s podielmi,takže rodinný dom ma 6 vlastníkov z toho otcovi sa vzdala sestra svojho podielu čiže ma 2/6 ostatných musíme vyplatiť chcel by som vediet keď bol dom ohodnotený na dedičskom konaní cca pred 20 rokmi po nebohých starých rodičoch z akej čiastky vyplatiť otcových súrodencov kedže som do domu uz vrazil nemalú čiastku a je potrebné este dom zrekonštruovať a dať tam taktiež dost financií ako postupovať pri vyplatení podielov teda z akej ceny
draik
11.09.16,10:15
Základ je vzájomná dohoda. Inak z trhovej ceny.
Mathias871
11.09.16,10:25
Ok dakujem a je možné z trhovej ceny odpočítať rekonštrukcie do ktorých som investoval ja pri vyplatení podielu?
draik
11.09.16,11:15
Ak ide o opravu a údržbu, každý sa na nich má podieľať podľa svojho podielu.
misoft
11.09.16,11:22
Ovšem, ak si všetko financoval sám, máš od toho doklady (teda si subvencoval i ďalších, ktorí na to neprispeli ani cent) - tak si to z ich podielu odpočítaš.
ivka70
11.09.16,15:20
Ak ti investicie odsuhlasia, ano. Inak budes musiet preukazat, ze islo o nevyhnutnu udrzbu a za si od nich pozadoval primerany podiel pri investovani.
Mária27
11.09.16,17:14
Investíciami do domu si zhodnotil podiely spoluvlastníkov, preto pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva ti musia vydať bezdôvodné obohatenie.

Za bezdôvodné obohatenie sa neráta nárast cien nehnuteľností časom (inflácia, bez investície - teda bez tvojej zásluhy...).
Preto - ak sa nedohodnete - mal by sa dať ohodnotiť dom v pôodnom stave a súčasných cenách. Až potom sa vyčíslia investície ako skutočné zhodnotenie tebou - rozdiel zhodoteného domu investíiciami a bez nich v súčasných cenách.

Na rozdiel od opráv, ktorých hodnotu odspoluvlastníkov treba žiadať v premlčacej dobe 3 roky, investície sa žiadajú až pri vyporiadaní spoluvlastníctva. Ak si však dom užíval sám bez spoluvlastníkov, znášaš aj bežné opravy sám.