Nina01
11.09.16,13:38
Dobrý deň, mám 15 rokov. Nechcem tu vyznieť jak nejaké pubertálne decko, už nemám 12 a vďaka mojim fakt ukážkovým rodičom som musela dospieť veľmi skoro. Moji rodičia sú rozvedení. Môj oco je notoricky alkoholik a je vo väzení. Môj zákonný zástupca je mama. Nikdy sme spolu nevychádzali ale teraz to je oveľa horšie. Nemáme vobec usporiadanú rodinu, mama si našla priateľa s ktorým ma decko, vôbec medzi sebou nekomunikujeme a ked hej tak len krikom. Môj brat je zavretý v izbe na počítači a nerieši. Nedávno som mala narodeniny a kamarátky mi urobili oslavu na ktorú som chcela (no ved musela) ist ..a ona ma nechcela pustiť praskly jej nervy zbila ma a dokopala. Mám veľké modriny po celom tele. Utiekla som ku babke, lebo som sa jej bála. Skončila som základnú s čistými jednotkami a ona sa mi vyhráža, že ma da do redukačného centra a preloží ma na učňovku. Nepijem nefajčim nedrogujem neflákam sa po nociach. Bojím sa, že pri nej to už psychicky nezvládnem. Neplatí mi obedy, robí sa, že som vzduch, tak to ďalej nejde. Už od malička som strašne na všetko citlivá a veľa stresujem (kvôli ocovi ktorý mi zničil dectvo uz od mala). Na koho sa mam obrátiť ? Nechcem aby mi zničila život. Nechcem ist do žiadneho decaku, veď ma veľa ľudí ktorí by sa o mna postarali. Ako mám požiadať o zmenu zákonného zástupcu ? Dá sa to? Chcem aby bol moj zákonný zástupca babka s ktorou mam najlepší vzťah a mozem sa jej vyrozprávať zo všetkého. Poraďte prosím ďakujem :)
buchač
11.09.16,11:47
Je potrebné obrátiť sa na súd s návrhom na zmenu Tvojho zákonného zástupcu. Návrh môže podať napríklad babka.

Ale myslím si, že by bolo dobré, ak by sa babka obrátila na odbornú pomoc nejakého právnika. Sama to asi nezvládne a pri takýchto prípadoch je (myslím si) prítomnosť právnika na súde dokonca nutná.
veronikasad
11.09.16,11:48
Choď spolu s babkou na Úrad práce, Odd.starostlivosti o rodinu a dieťa, kde ti porafia ako postupovať ďalej.
buchač
11.09.16,11:51
Dumal som aj nad tým, že spomeniem ten tzv. "starostlivý úrad"...ale v súvislosti so známymi prípadmi by som sa mu oblúkom vyhol.
veronikasad
11.09.16,12:00
Aj ja osobne poznám prípad, keď "starostlivemu ockovi" UP počas rozvodoveho konania takmer rok vyplácal prídavky na deti na 4 deti, z ktorych deti nevideli ani cent a odmietali ich vyplacat matke, ktorá sa o deti riadne starala
misoft
11.09.16,12:26
A pokiaľ by mala aj nejaký dôkaz, správu lekára o ošetrení, podanie na polícii, tak by babka mohla podať TO na tvoju matku pre t.č. týrania zverenej osoby... a o to ľahšie by súd po prípadnom podaní návrhu na zmenu zákonného zástupcu toto kladne odklepol....
Nina01
11.09.16,14:44
Ide o to, že ja teraz bývam s ňou, už mi zakázala chodiť do mesta a po škole hneď domov ne to ešte k lekárovi..nepostačili by fotografie? A aj svedkovia, veď tie modriny videl snáď každý
Nina01
11.09.16,14:45
Sama ho asi nemôžem podať že ? :/
Mila123
11.09.16,14:56
môžeš ísť i na políciu...ale keď tam pôjdeš, že ťa mama zbila je to vážne, narobíš jej problémy....teda je potrebné aby si to zvážila.....
babka je mama z koho stany? otcovej či maminej?
Nina01
11.09.16,16:11
Z otcovej ..ale problem je v tom, že ona ma s mojou mamou dobrý vzťah, taže ona so mnou do "vojny" nepojde asi
Mária27
11.09.16,16:30
Nebudeš žiadať zmenu zákonného zástupcu ale náhradnú starostlivosť (§ 44), a to náhradnú osobnú starostlivosť starej mamy podľa § 45 zákona o rodine, ktorý si prečítaš tu:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/36/20160701

Na súd podáš návrh na zverenie - prispôsob si napr. tento
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/n/nahradna-osobna-starostlivost-navrh-na-zverenie.html

pravdivo tam popíšeš všetko, mala by si asi vedieť aspoň číslo rozhodnutia, čo vydal súd doteraz - o výživnom či zverení do starostlivosti matky, lebo návrh je na zmenu toho súdneho rozhodnutia.

Podpíše to babka, kópiu si dajte na podateľni súdu potvrdiť (alebo budeš mať doklad o doporučenej zásielke pri zaslaní poštou). Dôkazy si tiež rozmysli - môžu to byť aj fotky aj svedkovia.
misomiso
11.09.16,19:51
Uz ti tu ostani poradili, nie je lahke radit v takejto tazkej situacii. Ale napriek tomu si myslim, ze mas dobre "nasliapnute" do zivota, len musis vydrzat tieto tri roky, ci uz sa ta nahradna starostlivost podari alebo nie. Vidno, ze nekecas s tymi jednotkami, jazykovy prejav a pravopis mas krasny, daleko lepsi, ako mnohi odbornici tu na Porade.

Vela ludi z takychto pomerov dokazali byt uspesni a zit neskor krasny zivot. V detstve dostali sice bohuzial priklad, ako to nema v rodine vyzerat, ale aspon si zobrali ponaucenie, coho sa vyvarovat. Vydrz, nenechaj sa zlakat nejakymi partiami alebo drogami a v dospelosti si postupne budes mat na com budovat vlastny zivot. Ludi, ktori su schopni takto jasne a suvislo vyjadrit svoje myslienky je coraz menej. Jedno je iste, aspon o dobre zamestnanie nebudes mat nudzu ak vydrzis v pracovitosti. Drzim palce.