veva
27.06.06,15:30
Prosím o radu, spolupracujeme so zahraničnými spoločnosťami, ktorým na Slovensku poskytujeme služby: mapujeme trh, oslovujeme potenciálnych klientov, získavame štatistické a obchodné informácie, prekladáme...
Na základe priamo realizovaného obchodu (medzi zahraničným dodávateľom a slovenským odberateľom - nie nami)
získavame ako odmenu - určité percento z obchodu. Dodávateľ vystavuje nám v momente odoslania tovaru doklad tzv. "Commission Note", kde je uvedená celková hodnota obchodu, vyčíslená provízia na základe dohodnutého % a údaj, že DPH je 0,00 EUR. Na základe čoho si mi vystavujeme faktúru bez DPH.
Je to v poriadku?:
1) keď ide o dodávateľa z EÚ, ktorý je plátcom DPH?
2) keď ide o dodávateľa zo Švédska?
Stále som si neni istá a nerada by som niečo prešvihla.
Švédsky partner jednoznačne odmietol našu fa s DPH - uhradil len základ.
Ďakujem
veva
Metodik
27.06.06,13:51
Ja osobne to vnímam z tvojho znenia ako sprostredkovanie. Použila by som § 16 odst.6.Skús napísať prečo to partner zo Švédska odmietol? Je registrovaný pre daň v inom členskom štáte?
veva
27.06.06,14:51
Napriek tomu, že som im poslala anglickú verziu nášho zákona od DPH:
1) ČŠ EÚ mi poslal schému, že služba je bez DPH. Divné mi je, len, že nie sme jediná krajina EÚ s ktorou takto spolupracujú a ide o serióznu spoločnosť.
2) Švédi požadujú zrušit faktúru: "že oni si vystavili doklad k úhrade a normálne im nemám vystavovať faktúru s DPH za províziu".
Je to začarovaný kruh.
Ďakujem za radu. Veva
Milan Benka
27.06.06,14:58
ALBO
27.06.06,15:15
Podľa mňa, z toho ako ste popísali svoju činnosť nie ste v § 16/6 ale ste v §15/7,8/1/2. Lebo ak sa pozriete do JKP tak v kode 7.4 iné obch služby máte vlastne to čo je v § 15/8/2 napr. 74.13.11 analýza trhu,poradenstvo...

Takže podľa § 15/7 fakturujete platiteľovi do EU bez DPH.Na platiteľa sa prenesie DP.
Neplatitelovi podnikatelovi do EU je tiež miesto dodania krajina, kde má sídlo. (podľa pravidiel jeho krajiny sa určí,kto tam odvedie daň, či sa tam náhodou netreba registrovať alebo sa DP prenáša na odberateľa.)
Do tretích krajín bez DPH všetkým odberateľom.

Opravene "preklepy" §15/8/1/2 ma byt §15/8/a/b
veva
27.06.06,15:24
Práve na základe odpovedí nie som si istá, či ide §15 odsek 8 alebo §16 odsek 6 - preto som znovu podrobne rozpisala službu.
Noazaj neviem, či tlačiť do platenia DPH. Ďakujem za pochopenie. veva
veva
27.06.06,15:41
Prepáčte, prosím, nečlenský štát je Nórsko, avšak platí, že odmietli zaplatiť DPH. Ďakujem za pochopenie
Metodik
27.06.06,16:08
Podľa môjho názoru nejde o služby vykonané v§15 odst.8, nakoľko ak by išlo o výkon týchto služieb , vašou povinnosťou by bolo fakturovať vždy ! bez ohľadu na to či k uzavretiu obchodného vzťahu príde alebo nie(daňová povinnosť nastáva dňom dodania služby).Pri sprostredkovaní deň dodania zväčša je viazaný na uzavretie obchodného vzťahu a následného efektu z neho.Z tohoto dôvodu by sa malo ísť podľa §16 odst.6.
Milan Benka
27.06.06,18:06
Prosím o radu, spolupracujeme so zahraničnými spoločnosťami, ktorým na Slovensku poskytujeme služby: mapujeme trh, oslovujeme potenciálnych klientov, získavame štatistické a obchodné informácie, prekladáme...
Na základe priamo realizovaného obchodu (medzi zahraničným dodávateľom a slovenským odberateľom - nie nami)
získavame ako odmenu - určité percento z obchodu. Dodávateľ vystavuje nám v momente odoslania tovaru doklad tzv. "Commission Note", kde je uvedená celková hodnota obchodu, vyčíslená provízia na základe dohodnutého % a údaj, že DPH je 0,00 EUR. Na základe čoho si mi vystavujeme faktúru bez DPH.
Je to v poriadku?:
1) keď ide o dodávateľa z EÚ, ktorý je plátcom DPH?
2) keď ide o dodávateľa zo Švédska?
Stále som si neni istá a nerada by som niečo prešvihla.
Švédsky partner jednoznačne odmietol našu fa s DPH - uhradil len základ.
Ďakujem
veva

Myslím, že v tomto prípade ide evidentne o marketingové služby ( 15/8 a,b). To, že odmena za poskytnutú službu je viazaná na percentá z obchodu to síce trošku narúša, ale nikde zákon nestanovuje spôsob stanovenia ceny marketingových služieb. Dovolil by som si tvrdiť, že takto postavená tvorba ceny pôsobí motivačne na poskytovateľa služby a pre obchodného partnera je zárukou, že peniaze nevyhodí do "luftu".
veva
28.06.06,06:07
Ďakujem všetkým za komentár. Ak som to dobre pochopila do Nórska (nečlena EÚ) nevystavujem fa s DPH či už ide o služby podľa § 16/6 alebo §15/7,8.?
Prosím, ak by ste mi mohli uviesť §, ods. podľa ktorého im nemám faktúrovať za predtým špecifikovné služby.
Ešte raz ďakujem. veva
Milan Benka
28.06.06,07:00