mondes
12.09.16,11:12
Ahojte, prosím Vás, zamestnankyňa sa vydávala 27.8.2016. Potom išli na dovolenku a od dnes, t.j. 12.9.2016 je už v práci. Do SP vraj je potrebné zmenu za zamestnávateľa nahlásiť do 8 dní. Ale odkedy? Odo dňa dátumu sobáša? Alebo odo dňa oznámenia zamestnávateľovi, že nastala zmena priezviska? Ďakujem pekne.
Tweety
12.09.16,09:24
Odo dňa uskutočnenie zmeny a tá nastala 27.8.. Vo Vyhlásení k zdaneniu oznámi zmenu, tam budeš mať dátum, kedy to zamestnáv. oznámila.
mondes
12.09.16,12:10
Ďakujem.
mondes
13.09.16,14:46
Prosím Vás ešte vo vyhlásení to uvediem v oddiele V však? A aký dátum oznámenia mám uviesť? Môže byť dátum zmeny 27.8.2016 a dátum oznámenia aj 9.9.2016? A tento dátum oznámenia uvediem aj v RLFO?
Totižto oni hneď po svadbe išli na sv. cestu a nikomu nič neoznamovala. Ja som vedela, že sa vydávala, ale nevedela som, či si mení aj adresu, tak som čakala, kým sa vrátia zo sv. cesty. Teda môžu byť aj takto tie dátumy? A je potrebné robiť aj dodatok k dohode o PČ ohľadom zmeny priezviska? Ďakujem pekne.
avalik
13.09.16,17:50
"vraj" si najrýchlejšie overíš priamo v zákone, v tomto prípade zákon o soc. poistení, - google najde - ak nemáš záložku v prehliadači, tak odporúčam uložiť napr. www.zakonypreludi.sk, tam si vyhľadáš konkrétny zákon, potom klikneš CTRL + F a zadáš hĺadané slovo - napr."priezvisko" ... a takto sa rýchlo dostaneš k požadovanej informácii:

§231 ods. 1
n) oznámiť organizačnej zložke zmenu mena a priezviska zamestnanca do ôsmich dní odo dňa, v ktorom sa o tejto zmene dozvedel,


"mondes (Dnes 17:46) A je potrebné robiť aj dodatok k dohode o PČ ohľadom zmeny priezviska?"

§ 224
(1) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 sú zamestnanci povinní najmä
e) písomne oznamovať zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu všetky zmeny, ktoré sa týkajú jeho pracovnoprávneho vzťahu a súvisia s jeho osobou, najmä zmenu jeho mena, priezviska, trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, adresy pre doručovanie písomností, a ak sa so súhlasom zamestnanca poukazuje výplata na účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky, aj zmenu bankového spojenia.

Zmena mena, nie je zmena dohodnutých podmienok. Dodatok kvoli zmene mena sa nerobí, zamestnávateľ ju musí vziať na vedomie, nemá možnosť s ňou nesúhlasiť a ani iným spôsobom ju ovplyvniť - rovnako ako zamestnanec môže vziať len na vedomie zmenu názvu zamestnávateľa.
mondes
13.09.16,18:46
Ďakujem veľmi pekne.