dasl
13.09.16,11:55
cafte
Kupil som nové PC (Lenov.)kde pri predaji predajca uviedol že pocitac ma nainstalovaný win 7 . Ale na fakture tato polozka nie je vobec uvedená ako budem moct napr o 3 roky dokázat ze som win 7 zakupil . podotazka > nemam od win ani ziaden iný doklad ako nálepka na Pc; brozurka kde je serial cislo ked som telefonoval predajcovi tak mi povedali ze tieti doklady k win sa už neposkytuju že win je viazaný na zakladovu dosku PC čiže Harware.
korzoo
13.09.16,12:35
Pred nedávnom som riešil podobnú vec. V počítači som mal predinštalovaný win7. Vykonal som upgrade na win 10 v čase, keď bolo zadarmo a potreboval som vykonať čistú inštaláciu win 10. Na zákazníckej linke MS overili pôvodnú licenciu bez problémov, po nadiktovaní licenčného kľúča ma už oslovili priezviskom, a poslali mi ďalšie info na email, ktorý som im neposkytol :) NTB bol zakúpený v e-shope, žiadny win nebol súčasťou faktúry, OEM inštalácia sa viaže na výrobné/sériové číslo.

Problém je vtedy, ak podľa serialu sa jedná o variantu bez OS, a je tam doinštalovaný nelegálny windows :)
misoft
13.09.16,12:40
Pokiaľ bol NB kupovaná s OS (Win7) tento OS je tzv. OEM verzia - viazaná na konkrétny NB - takže sa tam neuvádza osobitne, že sa kupuje i OS. Predajca má pravdu. Pokiaľ by si sa pozrel na doklady k počítaču /NB, mižno by sis i všimol tri písmenká OEM.
Takže aj keby si upgradoval na Win10 - centrála M$ má zaevidovaný tvoj W7-->upgr.W10.

Čo je to OEM - https://cs.wikipedia.org/wiki/OEM_produkce - odsek OEM licence - tam to máš po lopate.
dasl
14.09.16,13:04
Ok rozumiem OEM verzia.>>> Ale ja na fakture ani nikde inde nemam uvedene ze na PC je a bolo nainstalovyné dané software alebo ze som sa stal majitelom PC z nainstalovaným OEM sftikom . Jednoducho na fakture je iba názov PC (železo) a cena žiadna zmienka o licencii OEM .
misoft
14.09.16,13:10
Je na PC štítok s Product Key od OS? Tak je to súčasť počítača. Ak si kupoval PC s OS - nemusia uvádzať na faktúre, že je tam Windows, pretože patrí k počítaču.
dasl
16.09.16,10:49
čítal si podnet tam píšem že ani na PC nie je nálepka >>> o windowse nie je nikde ani slovíčko.ani na fakture ani na žiadnom inom oficialnom dokumentea k počítaču to je ten problem podla mna .Ako sa ja v buducnosti veim preukazat že som majitelom software ktorý je v PC. resp. že som za to zaplatil.
misoft
16.09.16,10:58
Veď predajca to uviedol, má o zaplatení doklad (kópiu), tam je uvedený výrobok. Keď sa spätne pôjde, tak sa vyjaví, že to bol NB s OS. A ešte ak ti ho tam aktivovali, tak je OS legálny a basta. Je tvoj. Ak je ešte registrovaný M$ kontom - tak to máš dupľovane.
Neviem, čo furt riešiš. Máš doklad o kúpe NB? Máš! Predajca je legálny? Je! Predával a predáva NB s OS? Predáva! Tak to už nerieš, lebo ti z toho preskočí.
Ja mám NB z obchodu a mám k nemu LEN pokladničný doklad s uvedením druhu výrobku - a neriešim nejaký OS, ktorý tam bol predinštalovaný. Bol v cene.
Teraz sa vo väčšine predávajú NB s preinštalovaným OS OEM! Ak sa predáva bez OS - predajcovia to uvedú.
A k nálepke - pokiaľ nie je na spodku NB - môže byť v šachte pre akumulátor. Tam sa málo kto pozerá.

Neviem, čo máš za stroj, ale pozri sa tu: ako príklad http://www.manualslib.com/manual/499836/Lenovo-Thinkpad-X230.html?page=27