Fialovy612
13.09.16,13:12
Vedel by pls niekto napísať "pre" a "proti" pri osadení krbu v dome?, V prílohe vidíte zaznačený krb v projekte, červenou som označil možnosť "B" - tou by vznikla akási priečka s dominantným krbom čiastočne oddelujúca obývaciu miestnosť od kuchyne..., Ďakujem za rady, nápady, tipy...
V prílohe aj ilustračné foto pre upresnenie pointy, nakoľko projekt nie je katalógový...
zk24
13.09.16,11:22
nie som projektant ani odborník, takže u mna len take pre a proti od laika:

Pre:
- u mna potrebné ako alternatívne vykurovanie pre dosiahnutie certifikátu nizkoenergetického domu
- pekné, rodinné, romantické
- alternatívne kurenie a svetlo v prípade výpadku energie

Proti:
- vstupná cena a pravidelná údržba
- upratovanie - permanentne špinave sklo, bordel z dreva
- skladovanie dreva, brikiet,....
- zabera relatívne veľký priestor

a aj tak si krb do domu dávam
Fialovy612
13.09.16,11:29
To ano, so všetkým čo si napísal súhlasím..., a krb plánujem do domu rozhodne aj ja, len ma skôr zaujíma, ktorá varianta je vhodnejšia, praktickejšia a pod. ...
zk24
13.09.16,11:55
Nechyba nahodou nejaky obrazok? Vidim 3 obrazky a jeden ma cervenou vyznaceny krb. To chapem. Ale nerozumiem co je moznost "B" ako spominas v zadani.
Fialovy612
13.09.16,11:57
červená je vlastne možnosť "B", a "A" možnosť je zakreslená na tom istom obrázku pôvodne v projekte - na vedlajšej stene vedľa TV
afrikánka
13.09.16,12:12
Mňa osobne zaujala varianta č.2, je príťažlivá svojou jednoduchosťou prevedenia a tým aj elegantnejším vzhľadom, keď máš veľkorysý priestor, nič nebráni realizácii.....ale podľa mňa to nie krb na drevo, ale plynový, ktorý vzhľadom úspešne konkuruje klasike.....dnes v zahraničí populárny a často osádzaný práve z dôvodu odbúrania práce s drevom, popolom...aká je však výhrevnosť neviem, ale rozhodne spĺňa dekoračný účel. Taktiež neviem, aká je momentálna ponuka na našom trhu. Pokiaľ však nechceš viac investovať, alebo už je neskoro na prívod plynu ku krbu, tak varianta krbu na drevo je tiež dobrá. Ale z vlastnej skúsenosti viem, že ak takýto krb nemieniš používať na dokurovanie z dôvodu úspory plynu, alebo elektrickej energie, budeš ho nakoniec zrejme zapaľovať výnimočne, počas sviatkov a pod. Ale i tak zatraktívniš interiér, čo je často želateľný cieľ, i keď trochu pridrahý.
zk24
13.09.16,12:12
Tak zasa čiste subjektívne a laicky, ja by som to riešila tak ako si ty nakreslil, ten spôsob B. Aby som opticky oddelila kuchynu s obývačkou. Ja mam rada spojené veľke priestory, ale páči sa mi zrovna ked je to aspon opticky trošku oddelene. Krb v priestore vie veľmi pekne vyniknuť, je taký elegantný a hlavný prvok.
Osobne sa mi ale nepači ked je to urobené tak že priečka je vysoka trebars 2m a potom ide tá hnusná rúra. Ja by som už priečku ťahala až po strop. pozeram že okna mas aj v obývačke aj v kuchyni, takže nejako veľmi v tienení problem nebude.

Ked by to bolo hentam vedla TV, tak mi to príde že TV nie je v strede "sedacej časti"... ale že je moc nakraji. Ze tí čo pozeraju z druhej strany sedačky, že pozeraju pod veľkým uhlom.
afrikánka
13.09.16,12:33
zk24...máš pravdu "tá hnusná rúra", ale v dnešnej dobe je veľmi módne priznávať kovové rúriská v štýle indusri, ale pretože dobre vieme, akú životnosť majú takéto hity, tak by som zo strany zadavateľa bola opatrnejšia...a pokiaľ ide o umiestnenie TV, bývanie preverí "uhol".....a možno zmení miesto, ale určite by som už teraz nad tým pouvažovala a dala prednosť pohodlnému sledovaniu....
misoft
13.09.16,12:59
Tiež by som volil "B" aj s pripomienkami zk24 - ťahať až hore.... tá rúra - to by bolo ako periskop ponorky :D.
Fialovy612
13.09.16,14:05
Moznost "B" je vyznacena cervenou, tj. krb v strede dennej miestnosti, a moznost A je vlastne normalne zakreslena v projekte na vedlajsej stene vedla tv.... - Obe varianty vidno na tomto obrazku..., zvazujem ci dat krb k stene vedla tv, alebo ho osadit "dominantne" do stredu na vedlajsiu stenu - tym by sa ciastocne oddelila kuchyna od obyvacky -vid ilustracne fotky...
afrikánka
13.09.16,15:53
ešte som sa vrátila k návrhu a pozornejšie ho prezrela. Takže vy máte červeným zaznačený krb? Zatiaľ ide iba o projekt, keď uvažujete o tom, kde krb umiestnite.....Nákres je totiž ťažko rozoznateľný. A aké rozmery bude mať vaša viacfunkčná miestnosť? Zdá sa mi tam dosť tesný priestor pre stôl a stoličky. Viem, že projektanti často podcenia.....a pri používaní sa ukáže problém.... musia všetci vstávať, keď sediaci pri okne potrebuje od stola, alebo naopak.
misoft
13.09.16,16:57
Červené - toť jeho plán B - miesto tam bude, šírku si môže upraviť podľa potreby - keď si to premeria.
Pôvodné umiestnenie je síce pri dymovode, ale nebude to dobré umiestnenie v prípade, že tam bude elektronika, zariadenie. Čo sa týka priestoru pre stôl a stoličky (v tej kuchynskej časti - 2,7m by malo postačovať
afrikánka
13.09.16,17:27
...aj ja som si všimla chybu TV+komín. Ale podľa nákresu mi nepripadá, že priestor na stôl a stoličky by dosahoval rozmery na pohodlné stolovanie....ráta sa šírka stola+2x 1m, teda cca 3m šírka. Ale papier znesie všetko....Pokiaľ sa ešte nestavia, určite by som to prehodnotila, alebo pouvažovala nad rozmiestnením.....
misoft
13.09.16,17:58
Hmmm... moja kuchyňa 220cm, a priestoru je dostatok. Stôl má šírku 80cm, na stoličky stačí tiež 60cm.....
Ale hádam zadávateľ nemá obvod pásu 250cm :D
mareko
13.09.16,18:22
Usudzujem, že vizualizácia s krbom je z úplne iného domu, pravdepodobne je to iba reklamný obrázok. Keďže projektant navrhol krb úplne inde, je potrebné preveriť možnosť vybudovanie komínového telesa v strede miestnosti. Nevidíme, ako vyzerá strecha a či je to reálne možné a najmä, čo na to požiarne predpisy atď. Ak by bolo všetko OK, tak je krb v strede veľmi efektný element :)