korzoo
13.09.16,14:24
Na konci roku 2015 sme predali byt. Podmienkou prevodu vlastníckych podľa zákona malo byť vyhlásenie správcu, že nemáme žiadne záväzky, bolo nám o tom vystavené potvrdenie, ktorá bola prílohou vkladu na kataster.

Pred mesiacom sme od správcu obdržali výzvu na zaplatenie dlhu niekoľko stoviek EUR.

Pri žiadosti o vystavenie potvrdenia sme uhradili vyčíslený nedoplatok.

Môže požadovať správca zaplatenie "dlhu", ak už raz potvrdil, že žiadny neexistuje? Podľa môjho vedomia je všetko uhradené, ale hotovostné príjmy do pokladne nemám k dispozícii.

Kto má dokazovať v tomto prípade?

Ďakujem za rady.
veronikasad
13.09.16,12:27
Ide o nedoplatok z vyúčtovania služieb za rok 2015 ?
dmc
13.09.16,12:28
Treba sa dotazovat na to o ake dlhy ide - v akom obdoby vznikli a preco neboli zahrnute do vyuctovania pri predaji bytu - pri vydavani potvrdenia o tom ze dlhy nemate. Bez predlozenia konkretneho vyuctovania by som neplatil nic. V ruke mate zolika - potvrdenie ze k urcitemu datumu dlh nemate.
korzoo
13.09.16,12:37
zatial ho v ruke nemam, ale na katastri mi potvrdili telefonicky, že mi vydajú kópiu. To potvrdenie je svaté písmo v tomto prípade? Oni majú dokázať že som nezaplatil, alebo ja že som zaplatil?
dmc
13.09.16,12:39
Pokial vy nemate potvrdenky o tom co ste zaplatili - isiel by som cestou - Mam potvrdenie k datumu X.X.XXXX tak mi preukaze ake dlhy vznikli po tomto datume.
ivka70
13.09.16,12:41
Spravca mohol potvrdit, ze k datumu, ku ktoremu vystavil potvrdenie, dlh nie je. Nasledne - do konca maja 2016 musel urobit vyuctovanie sluzieb za rok 2015, kde kludne mohlo dojst vypoctom k nedoplatku, ktory musite uhradit, nakolko ide o sluzby spojene s uzivanim bytu v case, ked ste boli majitelia.
(V podstate si to predstav tak ,ze za teplo v roku 2015 ste zalohovo platili po 50 eur mesacne a po vyuctovani vyslo, ze teplostalo 60 eur mesacne, za mesiace, kedy ste boli majitelmi ,musite ten rozdiel doplatit, lebo ste to teplo spotrebovali)
Teda naozaj treba zistit, o aky dlh ide a podla toho ho komunikovat.
korzoo
13.09.16,12:47
Vami spomínané dodatočné vyučtovanie je položka do 100€, ktorú akceptujem, ale tá suma "nedoplatku" je oveľa vyššia, vraj z nejakých starších období.
korzoo
13.09.16,12:48
menšia časť áno (s tým nemám problém), ale väčšia časť sumy je údajný nedoplatok z obdobia pred vystavením potvrdenia
misoft
13.09.16,12:50
V tom prípade žiadaj, nech presne konkretizuje, za čo sú nedoplatky, za aké obdobie. Pokiaľ by to však bolo za obdobie po odovzdaní bytu, stačí mu povedať, že nezaplatíte a urobiť na správcu BU-BU-BU - pohroziť mu, že na nich pošleš kontrolu....
dmc
13.09.16,12:59
Vyuctovanie vsetkych sluzieb sa ma robit pri zmene majitela - ma sa vykonat odpocet vsetkych meracov a vyuctovat vsetky sluzby. Riesil som to prave pred mesiacom - V byte sa odcita spotreba vody a pomerove merace tepla- vypocita sa spotreba a porovnaju sa zalohove platby - neje nutne cakat na koncorocne vyuctovanie
ivka70
13.09.16,13:02
Neviem, odkial cerpas tuto informaciu ,ale realne to nie je mozne, pretoze viacero faktur bytoveho domu prichadza az po skonceni roka (aj preto termin maj na zuctivanie predchadzajuceho roka) a v priebehu roka nie je mozne napr. vypocitat pomernu spotrebu tepla.
dmc
13.09.16,13:03
vsetky ceny tepla a vody a ostatnych sluzieb su zname aj v priebhu roka - aky je tam problem ? Ako ze nieje mozne vypocitat spotrebu tepla -ved mas pomerove merace - ---- rozpocitanie zlozky tepla podla plochy bytu mi vypocitali podla minuleho roka. Zopakujem ze som to riesil minuly mesiac - sluzbyt Levice
veronikasad
13.09.16,14:22
a čoho sa týka ? Nedoplatok na mesačných zálohových platbách ?
Chobot
13.09.16,14:51
Potvrdenie o vyrovnaní dlhu nie je záväzný či právne vymáhateľný dokument. Teda ak ti aj vydajú potvrdenie o tom, že k danému dňu máš vyrovnané záväzky, neznamená to, že ak by zistili, že rok predtým si nezaplatil 3 zálohové predpisy, že to nemôžu vymáhať. Inými slovami, vydaním potvrdenia o vyrovnaní záväzkov sa správca nevzdáva nároku na vymáhanie prípadného dlhu zisteného neskôr. To potvrdenie nie je záväzný dokument. Slúži len ako príloha pre záznam prevodu bytu v katastri. Je to len nástroj, ktorým správca domu môže donútiť predávajúceho vyrovnať si dlhy voči ostatným vlastníkom.

Preto nie je vylúčené, že až po vystavení potvrdenia zistili, že máš neuhradené nejaké zálohové platby zo starších rokov. A môžu to aj vymáhať. Len ich pozícia je ťažšia, lebo ty si už byt predal.

S tým potvrdením nepreukážeš, že máš voči správcovi vyrovnané dlhy. To môžeš preukázať jedine poštovými poukážkami alebo výpismi z účtu.

Takže treba si zistiť, za ktoré obdobie "údajne" nemajú uhradené zálohové platby a ak si ich zaplatil, tak to preukázať.
korzoo
13.09.16,21:56
dakujem, znie to logicky. mohol by som poprosit nejake odvolanie na paragrafy na pravnu vymahatelnost tohto dokladu?

na druhej strane sa pytam, ako mohli "zistit" po cca roku takuto skutocnost. Ak v momente vystavenia dokladu som bol "cisty" tak kludne mohlo dojst ku zmanipulovaniu evidencie s cielom bezdovodneho obohatenia.

a do tretice to potvrdenie nie je sranda, ak ten sprosty papier je podmienkou prevodu nehnutelnosti v hodnote desiatok tisic eur...
Chobot
16.09.16,20:49
Čo myslíš právnou vymáhateľnosťou dokladu? Jediné ustanovenie, kde sa o tomto doklade pojednáva je zákon o vlastníctve bytov... § 5 ods. 2. JE tam len, že musí byť prílohou prevodu vlastníctva bytov. Žiadne iné podrobnosti ani právne následky nie sú uvedené.

Jeho účelom je sťažiť prevod bytu tým, čo majú nedoplatky na zálohových predpisoch alebo vyúčtovaní, nie dať garanciu vlastníkovi, že nebude povinný hradiť prípadný novo objavený dlh.
mackoivan
18.09.16,08:50
korzoo- tu sa vôbec nejedná o nejaké potvrdenie, ktoré si dostal od nejakého úradníka. ALE !! o to či v skutočnosti si uhradil všetke platby, za služby a do fondu opráv. Mne tvoja otázka vyznieva ako vychytralosť ako sa vyhnúť platieb, ktoré si uhradiť mal. Čo? vari to za teba majú uhradiť ostatní majitelia bytov? Nový majiteľ to určite má čierne na bielom, že dlh nespôsobil on.
mackoivan
18.09.16,08:55
korzoo- tu sa vôbec nejedná o nejaké potvrdenie, ktoré si dostal od nejakého úradníka. ALE !! o to či v skutočnosti si uhradil všetke platby, za služby a do fondu opráv. Mne tvoja otázka vyznieva ako vychytralosť ako sa vyhnúť platieb, ktoré si uhradiť mal. Čo? vari to za teba majú uhradiť ostatní majitelia bytov? Nový majiteľ bytu to určite má čierne na bielom, že dlh nespôsobil on.
korzoo
18.09.16,09:11
Fajn. Predam byt s vyrovnanymi zavazkami a zrazu sa objavim na nastenke ako neplatic s dlhom cez 700 eur, co je povedzme 3/4 roka na zalohovych platbach, a riesim ako sa ocistit. Ale ja som ten zly podvodnik :)
willma
18.09.16,09:16
no ja neviem, ja som pri predaji bytu veru nedostala potvrdenie, pokiaľ si riadne neskontrolovali, či je všetko uhradené. Vzhľadom k tomu, že predaj bol riešený v auguste a septembri, tak k tomu dátumu museli byť uhradené všetky nedoplatky z ročných vyúčtovaní a samozrejme všetky zálohové platby za rok, v ktorom sa predaj uskutočnil. Samozrejme som bola upozornená, že príde ešte vyúčtovanie pomerovo rozpočítané na mňa a novú vlastníčku.
mackoivan
18.09.16,12:14
však ak si uhradil nemáš sa čo báť- a čo to máte za stredovek vo vašom dome ? - v každom poriadnom SVB idú platby cez banku a všetko sa dá spätne zistiť z výpisu z účtu ! Kto už len teraz nosí platby v hotovosti? A ešte k tomu si neodkladá šeky?
misoft
18.09.16,14:02
Hmmmm.... pokiaľ si to platil cez banku - zálohové platby - teda inkaso - VŠETKO je vo výpise z banky.
Ak máš výpisy - zober ich so sebou, nakluš k tomu, kto tvrdí, že dlhuješ a OTREP mu to o hlavu - a zároveň mu len spomeň, že voči zverejneniu nepravdivých informácií - teda ohováraniu - sa budeš brániť a že ICH to vyjde véééééľmi draho!
Teda ak si všetko splatil, platil - skús toto hore, uvidíš, aký bude ich "postup" (najmä ak im povieš, že budeš požadovať satisfakciu v hodnote 50000€).
bubkoch
18.09.16,15:42
odkedy pomerove merace v bytoch meraju spotrebu ? nevypisuj tu bludy, ivka ma pravdu, ziadne vyuctovanie pocas roka nie je mozne, ak si to aj robil, pocital si bludy
dmc
18.09.16,15:49
Ukludni sa a laskavo si precitaj presne co som napisal. Pisal som niekde ze merace meraju spotrebu? Ked uz reagujes tak si aspon precitaj na co reagujes. Vyuctovanie v priebehu roka mi robil spravca.
bubkoch
18.09.16,20:52
ukludni sa ty, ja citat s porozumenim dokazem, na rozdiel od teba ... lebo pises ze s pomocou pomeroveho meraca si vypocital spotrebu tepla ... a ako sa tá spotreba vypocita, ked pocas roka nikto nevie (ani spravca) ake budu celkove rocne naklady na teplo pre cely barak a ani sa nerobi odpocet tych meracov vo vsetkych bytoch ?
dmc
19.09.16,05:57
ja som nic nevypocital.....CITAJ ZNOVU !!!!!!!!!!!!