dmc
13.09.16,13:46
Potrebujem poradit od "daňováka" či je povinnosť prihlásiť sa na danovom urade ak som v mojom druhom byte nechal byvat svoju svagrinu s detmi a platia iba poplatky - naklady na byt bez toho aby som mal z toho akykolvek zisk. ziadnu dohodu o prenajme nemame - dohodli sme sa iba ustne.

.... Ak ano -........ je rozdiel ak by som nechal byvat svagrinu v tomto byte bez toho aby cokolvek uhradzala - cize by som vsetko platil ja.

DOPLNENIE: na radu clena porady som si nastudoval Zmluvu o vypozicke (ktora moze byt aj ustna)
Tweety
16.09.16,07:29
Katy a R
16.09.16,09:10
ale on sa pýta - že či je treba vôbec registrácia ;) či vôbec ide o prenájom
Tweety
16.09.16,09:13
áno, tam je uvedené, že ak sú z toho príjmy, takže logicky ak nie sú, nie je ani tá registrácia potrebná
Katy a R
16.09.16,09:22
Rozhodni sa sám - tuto ti pripnem - staršiu diskusiu, možno pomôže. (je tam aj spomínaný "studený nájom"
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiPnqjl0ZPPAhVISZoKHZQZCaEQFggiMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.porada.sk%2Ft156057-bezodplatny-najom-bytu.html&usg=AFQjCNEXnLyU8asYUci0mTINQXQ6DObASA
moja dcéra tiež býva v našom byte ... sama si platí služby Službytu . ja to neberiem ako prenájom. Nie som registrovaná na DU.
Inak nájomná zmluva nemusí byť písomná - a ak by si sa rozhodol pre registráciu - tak vlastne by ti daň nemusela výjsť žiadna :)
dmc
16.09.16,10:48
ono ja som sa rozhodol ze sa nepotrebujem....ale pracovnici NBU su nazoru ze musim byt aspon registrovany na danovom urade - co ja pricipialne odmietam :)
Katy a R
16.09.16,10:58
a čo - voľakto ťa bonzol? či nemchápem?
dmc
16.09.16,11:00
nie - nie. Obnovujem si bezpecnostnu previerku a kedze vlastnim viacero nehnutelnosti a nemam priznany ziaden prijem z najmu (naozaj tam byva rodina za ciste naklady na energie) tak som musel vysvetlovat a ziadaju odomna aby som sa registroval na danovom - hoc som im vysvetloval ze najomnu zmluvu nemam a je to moja blizka rodina.
Katy a R
16.09.16,11:06
lepšie by bolo, keby si tá rodina všetko platila sama a nešlo by o nájom. Ale nič hrozné sa nestane, ak sa aj registruješ (ak inak to nepôjde kvôli tej previerke, ) ....Nájomná zmluva nemusí byť písomná. a na druhej strane - možno aj istejšie ? Nikdy nevieš, aj v rodine sa všeličo môže vyskytnúť);)
dmc
16.09.16,11:08
ja sa nechcem registrovat z principu (predstav si ze do jednej izby ti pride byvat tvoja chora mama a bude tam rok a niekto bude chciet aby si sa registrovala na danovom ze jej vlastne prenajimas izbu....absurdne.... proti nezmyslom treba bojovat).......... ale nasiel som vzor..ktory potvrdzuje ze to nieje prijem ...aj ked...dvaja danovaci - 3 rozne nazory https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/ministerstvo/sprava-majetku/priloha-c-6-vzor-zmluvy-vypozicke-nehnutelneho-majetku-statu.pdf - vdaka za reakcie
Katy a R
16.09.16,11:12
áno - v tom linku čo som priložila je hneď v úvode uvedená takáto zmluva ;)
vicktor
20.09.16,12:40
No super, toto ma ani nenapadlo. Tiez sme sa s manzelkou osamostatnili a v starom byte ostal syn. Vsetky naklady (trvalaky a pod) idu nadalej z mojho uctu a on mi potom refunduje - akoze zarabam? :)
Mozem sa odteraz povazovat za uspesneho podnikatela ktory nema jedinu pohladavku v omeskani? :)
Žabinka
20.09.16,12:50
no aké milé, že sme sa s manželkou osamostatnili..:D:D:D
vicktor
20.09.16,12:55
Ved aj ty sa mozes, to bude veselosti :)
Žabinka
20.09.16,12:56
veď čoskoro, snáď..:---:D už len poslednú cicušku dopiplať..
dmc
21.09.16,04:58
podla obcianskeho zakona §663 ide o vypozicku a podla danoveho -to co ti plati syn mas priznat v danovom priznani ako prijem ....ale nemusis sa registrovat na danovom :) ...parada ze.........takze tak..... celkom pekne vysvetlene tu: http://www.etrend.sk/financie/vypozicka-bytu-a-danove-vydavky.html
vicktor
21.09.16,08:56
Dakujem za link, a potvrdzujem parada, ale absurdna.
Inak v clanku sa pise o ZMLUVE, co v mojom pripade neexistuje. Mozem vyhlasit, ze syn nie je ani "vypozicnik", ani najomca, proste zije v mojom byte. Ze mi posiela nejake peniaze? Je to dar/odplata za vychovu. Alebo je marnotratnik a odklada si u mna peniaze ktore by inak minul.
Az pojde do tuheho, este nieco vymyslim. :)
dmc
21.09.16,09:26
V tmto pripade aj ustna zmluva je zmluva. Odplata za vychovu je taky isty prijem :) :) rad by som vedel kolko "vypozicnikov" to prizna v danovom priznani.
Žabinka
21.09.16,09:32
ale veď hádam tam má trvalý pobyt od narodenia, alebo odkedy tam žil aj s vami.. tak to sa snáď berie inak, ako keď je cudzí nájomca.. ja by som to v takom prípade nikde nehlásila ani nepriznávala..
dmc
21.09.16,09:36
Myslim ze trvaly pobyt ma dnes iba evidencny charakter. Podla informacii co mam (aj z clanku) sa to nepovazuje za prijem iba vtedy- ked vsetky platby (energie, zalohove platby) plati priamo ten co tam byva (ten co ma byt "vypozicany"

....Alebo potom neprimat od neho prevod na ucet.....ale iba "cash"..... a tvarit sa ze tam dotycny byva zadarmo..... ze mas silne socialne citenie :)
Žabinka
21.09.16,09:44
no ale tie platby sa dajú ošetriť aby to bolo správne z každého pohľadu..;)
Katy a R
21.09.16,11:59
Viktor, veď sa neplaš - ja som tiež dcére požičala byt bez písomnej zmluvy - len ústne!
aj keď človek už si nemôže byť ničím istý v dnešnej dobe - lebo minule som si otvárala vchod kľúčami - a nejaký sused (mne neznámy) - ževraj som cudzia, akoto, že mám kľúče? ... terazky čakám, že či sa aj mne neohlásia z DU ? ;) Eešte šťastie, že mi netreba nejakú previerku, ako zadávateľovi .... tam už asi kontrolujú "všeličo" ?
Žabinka
21.09.16,12:00
veru tak, niet nad dobrého suseda..;)
vicktor
21.09.16,14:37
Zabka, nema tam trvaly pobyt, ani nikdy nemal.
Katka, zatial sa neplasim. :) a uz sa odtial pobral.
dmc, ze vraj iba cash? vsak moze platby posielat mazelke akoze za nic (dary medzi blizkymi pribuznymi nepodliehaju dani) - byt som zdedil po rodicoch, manzelka nie je vlastnickou.
Neraz mi manzelka povedala daj mi nejake mince na kavu do kavomatu - vari to ma zdanovat? :)
avalik
21.09.16,15:13
dmc (16.09.16 14:00) nie - nie. Obnovujem si bezpecnostnu previerku a kedze vlastnim viacero nehnutelnosti a nemam priznany ziaden prijem z najmu (naozaj tam byva rodina za ciste naklady na energie) tak som musel vysvetlovat a ziadaju odomna aby som sa registroval na danovom - hoc som im vysvetloval ze najomnu zmluvu nemam a je to moja blizka rodina.

Na tvojom mieste, by som sa ich opytala, podla ktoreho zakona si povinny prenajimat svoje nehnutelnosti, ktory zakon ti zakazuje bezplatne vypozicat svoj majetok inej osobe a zvlast ked ide o rodinu. Ak chcu zistit, ci hovoris pravdu, predsa mozu - a robia miestne previerky, maju moznost ziskat info z banky a aj operativnou cinnostou mozu overit to co uvadzas v dotazniku. Nemaju pravo ta nutit niekde sa registrovat, mozu len vyhodnotit tebou poskytnute informacie a podla nich rozhodnut.