GABEBA
13.09.16,14:25
V Auguste 2012 ma zrazilo osobne vozidlo.bol som uznany vinnik,lebo som ako chodec vstupil na cestu prvej triedy.Majitel si uplatnil skodu z havarijneho poist,V aprili 2013 som bol poistovnou vyzvany na zaplatenie regresneho naroku 1000 e.V auguste 2015 moja matka napisala poistovni list,ze ZIADA AKO MATKA O UPUSTENIE REGRES.NAROKU,udane moje zdravotne dovody a potvrdenia lekarov.pridala svoj podpis.Ja som svojpravny,ale matka mi chcela bez toho aby mi to povedala pomoct,lebo ja sa v tom tak nevyznam.V Auguste 2016 som dostal od poistovne list,ze na svojom regresnom naroku trva,a to v znizenej (polovicnej) vyske.,,zaplatit mam do 10 dni.Musim to zaplatit?mozu aj po 3 rokoch vymahat odomna regresne plnenie? ten list pisala mama,vo svojom mene ,aj ked sa tyka mna
misoft
13.09.16,12:43
Chobot
13.09.16,13:09
Vymáhať môžu. Nemyslím, že by to bolo premlčané, poisťovne si strážia premlčacie lehoty.

Pokiaľ mama písala vo svojom mene, a žiadala o niečo poisťovňu (aj keď pre teba), nikto jej to zakázať nemôže. Poisťovňa na to môže reagovať, no nemusí. Ako vidno, reagovala tým, že ti odpustila polovicu vymáhanej sumy. To, že to trvalo rok, nič neznamená. Jednoducho si dali čas na premyslenie.

Vo všeobecnosti - ak si bol uznaný ako vinník, tak poisťovňa má právo na regres od vinníka nehody. Takže ak to bude vymáhať súdne, je veľká šanca, že uspeje. Je to len na tebe, či sa zahráš na mŕtveho chrobáka a počkáš si, kým tvoj dlh narastie na dvojnásobok, alebo sa ozveš poisťovni a vyžiadaš si splátkový kalendár (napr. 50 EUR/mesačne), čo by si mala splatené do roka.

Regresy bežne vymáhajú tak komerčné poisťovne, ako aj zdravotné. Úspešne ,aj cez exekútorov. A ver mi, nie je to málo prípadov.

Tak ako sa rozhodneš? Máš na to 10 dní.
ivka70
13.09.16,13:14
http://www.ja-sr.sk/files/Osobitne_pripady_premlcania_prava.pdf
Vo všeobecnej 3-ročnej premlčacej dobe (§ 101 OZ) sa premlčí napr.:
- regresné (postihové) právo poisťovateľa voči poistenému, a to bez ohľadu na to, či ide o zmluvné poistenie (R 36/1980, R 52/2004) alebo povinné zmluvné poistenie (§ 12 ods. 4 a § 24c PZP),

Kedze poistovna si uplatnila svoj narok do 3 rokov, nemoze byt tento premlcany a mozu ho vymahat - to este mozes byt rad, ze sa tvojej mame podarilo znizit jeho vysku.
misoft
13.09.16,13:21
Po troch rokoch je to premlčané. Lenže! Vyzvaný si bol v 2013 na plnenie. Tvoja matka v 2015 žiadala o odpustenie regresu. Takže na vybavenie mali určitú dobu - premlčanie pozastavili. A teraz ťa vyzvali na zaplatenie.... teda začali pokračovať v premlčaní.... budú trvať, budeš musieť zaplatiť.
avalik
13.09.16,14:11
10 dni uz nema, pise ze mu to doslo v auguste 2016
Mária27
13.09.16,18:38
on nepíše, že bol poistený
Mária27
13.09.16,18:52
Pozri, či ti tam neuvádzajú paragrafy niektorho zákona alebo vyhlášky.
Podľa môjho názoru to premlčané je podľa § 106 občianskeho zákonníka (dvojročná subjektívna a trojročná objektívna premlčacia doba - ak dlh písomne neuznal podľa § 110),. lebo podľa všetkého ide o škodu v zmysle § 827, nie iné alebo obdobné právo - to by sa premlčalo podľa § 101 - 3 roky od vyplatenia poistného.
Poisťovňa to znížila na polovicu lebo aj súd by bral osobitný zreteľ podľa § 450.

Napísal si mi: . .nepisu v listoch ziadne paragrafy,len v prvom 4/2013 mi napisali ze vyplatili poskodenemu 1000 e,a ze ziadaju vypltit do 15 dni.v pripade nesplnenia budu nuteni uplatnit pravo sudnou cestou. v druhom 7/2016 pisu ,ze na zaklade mojho odvolania z 8/2015 presetrili regres a ze mi oznamuju ze mna OPETOVNE VYZYVAJU ze trvaju v znizenej vyske.uz nepisu ze budu uplatnovat pravo sudnou cestou. pisu ,ze ,,Na zaklade vasho odvolania z 8/2015.sme presetrili....,, ale to pisala moja matka,nie ja.moze sa tym listom od mojej matky prerusit premlcacia doba? uznanie dlhu som nepisal,ani neziadal splatkovy kalendar,ani nic nezaplatil,aby to nebolo brane ako uznanie dlhu.poradte mi prosimVas,ci ma mozu dat na sud,
Takže ťa skúšajú - a dlho im trvalo, kým vymysleli niečo, čím by ťa zastrašili. Jednoducho im odpíš, že žiadne odvolanie si nepodal a ich právo na regres je premlčané. Nič nevysvetluj, mamu ani nespomínaj - ona skutočne nemá právo ani od teba splnomocnenie na rokovanie vo veci.
A súdu sa tiež nemáš prečo obávať, ten musí premlčanie uznať, ak sa ho dovoláš.
GABEBA
14.09.16,19:26
dakujem vam velmi...