crazystar156
14.09.16,14:37
Dobrý deň, je nejakým spôsobom možné vymáhať peniaze, ktoré som zaslal na osobný účet za účelom pôžičky a daná osoba mi ich odmieta vrátiť ? Ďakujem veľmi pekne za vašu pomoc.
ivka70
14.09.16,12:38
Kedy to bolo? Mas nejaku zmluvu o pozicke podpisanu?
crazystar156
14.09.16,12:41
Bolo to asi pred 3 týždňami, zmluvu sme nepodpísali. Bol som aj v banke, tam som skúsil službu sprostredkovanie platby, kde banka bude danú osobu kontaktovať za účelom vrátenia platby ale stále nič.
misoft
14.09.16,14:57
Nuž.... pokiaľ nemáš papier o nejakej pôžičke, je na tebe, aby si dokazoval, že si požičal. Keďže si to posielal IB - je o tom záznam, že dotyčný peniaze na účet dostal, lenže prečo, za akým účelom - to tam asi napísané nie je. Inak v IB pri prevodoch je dole taká malá kolonka "Správa pre prijímateľa" - keby si tam napísal Pôžička pre XYZ, splatiť do xx.xx.xxxx" - už by si mal aspoň dôkaz, že si ich posielal ako pôžičku. A na základe toho by si ich mohol vymáhať - i súdne, pretože XYZ sa takto dopustil bezdôvodného obohatenia.
crazystar156
14.09.16,15:20
a nevieš mi nejako poradiť čo by som mohol teraz robiť ? tú správu pre príjmateľa som tam nezadal, posielal som to cez VIAMO a bolo to narýchlo, ani som nerátal s tým, že by to nevrátil ten človek
Katy a R
14.09.16,15:45
čo by si chcel robiť - nuž čakaj, že ako to banka porieši ;) - hádam si si nemyslel, že to bude za dva dni? určite ti povedali - že aké majú lehoty ?
Mária27
14.09.16,16:46
Na zmluvu o pôžičke nie je predpísaná písomná forma. Najdôležitejšie je, že vieš dokázať, že si jej peniaze na účet poslal. Ty tvrdíš účel zaslania pôžičku, ona by musela dokázať iný účel - inak sa bezdôvodne obohatí.

Ak nie je doba vrátenia zmluvne dojednaná, dlžník je povinný vec vrátiť prvý deň po tom, čo ho veriteľ požiada o plnenie (§ 563 obč.z.).Ak nevráti, dostáva sa do omeškania a dlh musíš vymáhať na súde pred uplynutím premlčacej doby.

Tak ju písomne vyzvi na vrátenie požičaných peňazí - s uvedením dátumu a účtu. A potom vymáhaj súdnou cestou.
misoft
14.09.16,17:18
crazystar156: Teraz? Teraz už nič. Neviem, ako to cez VIAMO funguje, ale som si na 100% istý, že poznámka sa tam dá napísať, ale pri odosielaní, neskôr to už nejde.

Ale aj keby nechcel - je ešte jeden spôsob - slovenský, jedna dobre mierená, vzduchom chladená... medzi oči mu.
Katy a R
14.09.16,17:21
už požiadal v banke o vrátenie platby - tak aby náhodou aj on nežiadal viac, ako je treba. ;) ja by som počkala na odpoveď z banky ...
Mária27
14.09.16,17:28
banka to nijako nevyrieši
Katy a R
14.09.16,17:30
prečo myslíš?banka to musí riešiť, ak ju požiadal a môže sa podariť! - na dopyt banky môže dotyčný platbu vrátiť. ja napr som už tiež jednu mylnú platbu vrátila - presnejšie súhlasila som s vrátením (lebo to boli cudzie peniaze)
Katy a R
14.09.16,17:39
nevadí, že v poznámke nič nie je. Väčší problém bude, keď ten dotyčný bude bez peňazí - a horko, ťažko od neho vymámi splátky po 5 eur ....
Mária27
14.09.16,17:39
Nemôže raz tvrdiť, že ide o pôžičku a inokedy o omyl. Pri pôžičke momentom odovzdania veci prechádza na dlžníka aj vlastnícke právo, je len povinný vrátiť druhovo rovnakú vec.
misoft
14.09.16,17:41
....a možno po 50 centov :D:D:D
Katy a R
14.09.16,17:41
no veď práve - že už v banke to riešil ! - a ktovie, čo tam napísali - že aké zdôvodnenie dal tam!
bjuty smis
16.09.16,14:36
banka absolútne nič nevyrieši ani nemôže riešiť...to je medzi nimi dvoma, nepíš sem bludy.....
Katy a R
17.09.16,16:02
prečítaj si lepšie - čo zadávateľ napísal - cit "Bol som aj v banke, tam som skúsil službu sprostredkovanie platby, kde banka bude danú osobu kontaktovať za účelom vrátenia platby ale stále nič... "
takže využíva normálnu službu, ktorú banka poskytuje (a určite nie zadarmo)! - Neviem, aká je úspešnosť, ale môže sa podariť - a tiež záleží, či splnil podmienky (ale hádam hej, keď využil)
crazystar156
18.09.16,19:09
Banku som požiadal o vrátenie platby, stiahli mi zato poplatok 5€. Prišiel mi od nich list, že banka tento problém nie je schopná vyriešiť, lebo ho nezapríčinila, ale poslala mi taktiež Vyhlásenie, ktoré môžem vyplniť a odniesť na pobočku s tým, že ak mi dĺžník nevráti peniaze do 10 dní od doručenia tohto vyhlásenia tak mi banka poskytne identifikačné údaje príjemcu v zmysle zákona č. 483/2001 Z.z. o bankách.
Mária27
19.09.16,11:33
aj to z banky ti pomože na súde
vicktor
20.09.16,13:11
Banka prijemcovi odovzda poziadavku odosielatela, potom oznami ze dotycny ignoruje. Tak v tej banke sa treba opytat co dalej. Asi ide o neopravnene obohatenie sa, hladaj material na tuto temu.
bubkoch
20.09.16,15:31
pisomne ho vyzvi na vratenie do urciteho terminu, nasledne podaj na sud ziadost o vydanie platobneho rozkazu
http://www.pravna.szm.com/firstaid/platobnyr.htm