jackk123
14.09.16,17:30
Zdravim chcem sa opýtat, kamaratka ma taky problem, ide sa rozvadzat a jej muz este pred manzelstvom mal dlhy, pocas manzelstva teraz dlhy rastu, neplati ich a ju teraz otravuju exekutori aby platila male poistky blbosti a pozicky take male, ale je ich dost a ma nejaku moznost alebo predbezne opatrenie aby nemusela teraz platit a ani po rozvode tie dlhy dakujem .
evuš
14.09.16,15:52
...opýtať, aby....
evuš
14.09.16,15:56
Ak spláca exekúcie, ktoré vznikli pred manželstvom tieto sa jej netýkajú...dlhy, ktoré vznikli počas manželstva spadajú pod BSM a je dlžníčkou tým pádom i ona....
jackk123
14.09.16,15:57
to som narychlo pisal
Mária27
14.09.16,16:29
Ona sa môže ohradiť, že sú to len jeho dlhy, ktoré vznikli ešte pred manželstvom, preto ich exekútori nemôžu vymáhať z BSM (§ 147 občianskeho zákonníka).
Ak sa rozvedie a vyporiada sa BSM, už nebude musieť platiť jeho výhradné dlhy ani tie, čo vznikli počas manželstva, lebo on nebude mať s ňou žiaden spoločný majetok.
Keďže však on nehospodári dobre a zadlžuje sa stále, ona môže požiadať o zrušenie BSM už počas manželstva (§ 148).

§ 147
(1)
Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

§ 148
(1)
Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
(2)
Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
draik
14.09.16,17:08
Nebola by dlžníčkou (ak ich nezavinila resp. nepodpísala), iba by bolo možné na ich úhradu použiť majetok v BSM.
evuš
14.09.16,17:19
..to je viacmenej to isté ! ;-)
draik
15.09.16,20:18
To zďaleka, ale ani zďaleka nie je to isté ;-)