tuppe
14.09.16,21:24
Ahojte, prosím Vás veľmi pekne o pomoc. Popri MD sa zaúčam podvojné účtovnictvo na našej mini firme. Potrebujem však poradiť - fungujeme často na prijatých preddavkoch za tovar od našich zákazníkov. Keďže tovar je na objednávku, čaká sa niekedy aj viac ako 15 dní. A teda mám povinnosť, do 15 dní, ak nedodám tovar, urobiť faktúru:
najprv mám vbu: 221/324
potom robím tú faktúru po 15. dňoch -/324
DPH /-343
celkom 311/-
vyúčtovanie preddavku: 324/311
Takto mi to vyhodí program.

Potom po 15 dňoch, ak už nám dôjde tovar, tak urobím už konečnú faktúru
tovar -/604
DPH -/343
celkom 311/-
vyučt. preddavku všetko mínusom mi dá: 311/-
vyučt. preddavku: -/324
vyúčt. preddavku: -/343

Len nechápem, ak mi poskytne zákazník 100 % zálohu, musím mu potom odovzdávať 2 faktúry ??
Ospravedlňujem sa vopred za moje neodborné vyjadrovanie, ale ako som písala vyššie, zaúčam sa :(

Ďakujem krásne.
staffloverka
14.09.16,20:56
Pri objednaní tovaru urobíš preddavkovú faktúru. Tú si neúčtuješ, môžeš evidovať v účtovnom softvere. Na jej základe ti zákazník zašle úhradu. Po prijatí úhrady vystavíš ostrú faktúru s odpočítaným preddavkom, ktorú zaúčtuješ aj s vyúčtovaným preddavkom.
tuppe
15.09.16,06:08
Ďakujem :) Tak som to aj urobila, urobila som najprv preddavkovú faktúru. Následne mi došli peniaze, tak som zaúčtovala bankový výpis.. tovar sme nedodali do 15 dní, tak som urobila už faktúru a zaúčtovala som ju ako som písala vyššie. A potom som urobila ďalšiu konečnú faktúru, už pri dodaní tovaru, presne všetko mám v programe zaúčtované, ako som to tu písala.. len neviem, či je takýto postup správny.. mám OMEGU a takto to oni majú popísané pri preddavkovch - do 15 dní ak sa nedodá tovar a potom ak už máme tovar skladom, zase že treba robiť faktúru a tam sa mi už celé vyúčtovanie preddavku dá mínusom .... len mi to príde také divné, robiť 2 faktúry ...+ ide mi hlavne o predkontácie, či to takto funguje pri preddavkoch a po tej lehote 15 dní ... lebo u nás málokedy je tovar hneď do 15 dní...