veronika822
14.09.16,22:32
dobrý deň,
Bývalý prenajímateľ nám nechce vrátiť časť z nájomnej kaucie. Na nájomnej zmluve bolo uvedené, že kauciu nám má vrátiť do 3 dní od ukončenia nájmu. V byte sme mu spravili škodu na podlahe v sume cca 200e, čo zhodnotil jeden stavbár, ale len slovne. Nakoniec nám prišlo písomne vyúčtovanie vo výške 400e. Mal nám teda vrátiť 150e, keďže kaucia bola 550e. Po dlhšom čase sa ozval s tým, že ma iné vyúčtovanie v hodnote už 600e. Pretože robil celú podlahu a nie len tú nami poškodenú časť, pričom podlaha bola aj jeho pričinením dávno zničená. Čiže nám dal zaplatiť všetko. Viete nám prosím poradiť či je nejaká šanca v náš prospech, aby nám vrátil aspoň niečo...? ďakujem
ivka70
15.09.16,05:43
Mozete sa o nu sudit..
Ak vsak nemate zdokumentovane poskodenie a stav pre zaciatkom najmu, bude vase dokazovanie velmi problematicke, zatial co prenajimatel zjavne ma podklad na zaplatenych 600 eur za opravu konkretnej dlazky, ktorej poskodenie priznavate.
veronika822
15.09.16,06:58
dakujem za odpoved. Nie nemame zdokumentovane nic nakolko sme boli presvedceny, ze pojde to tak ako sme sa dohodli a naco sme si aj podali ruku. Preberaci protol, kde su aj foto bytu mame, ale poskodena a neposkodena cast podlahy tam nieje akurat vobec odfotena a podpisane to tiez nemame ani z jednej strany. Nemohli by sme sa aj tym ohradit, ze to nema on zdokumentovane predtym?...
A mame mu vobec akceptovat az druhe vyuctovanie za podlahu, ked predtym nam uz jedno a ine poslal?
ivka70
15.09.16,08:02
Vy chcete dokazovat, ze ta podlaha bola poskodena uz predtym, on to dokazovat nemusi. On ma stav s poskodenim po vasom odchode, ktory nepopierate.
Co sa tyka tych roznych vyuctovani, tazko povedat, co by bolo predmetom dokazovania. Ak je naor. 400 eur odhad a 600 eur realna faktura, tak by mu to preslo.
Ak na 400 eur ma fakturu, ktoru vam poslal, tak ziadajte rozdiel pisomne, s tym, ze sa obratite na sud, ak vam tych 150 eur nevrati. Tazko posudit bez podkladov, ale vasa vyjednavacia pozicia je tazsia.
Skusit mozte, ak vam to stoji za ten cas a peniaze (aj sud a pravnik nieco stoja).
bjuty smis
15.09.16,08:07
Nijako..
veronika822
15.09.16,09:10
Ano, v tom mate pravdu, len viete, sme teraz dost vytoceny co za sv*nstvo nám spravili a my aky sme boli hlupy a naleteli. Preto sa snazime zistit ci vobec by sa dalo nieco proti tomu robit.
Dakujem Vam za nazor, radu.
jelalim
15.09.16,09:37
pred ukoncenim najmu ste mali dat byt do povodneho stavu. Ak tvrdite, ze sa to dalo spravit za 200 mali ste do dat spravit za 200 a uviest do povodneho stavu. Majitel by Vam potom musel vracat celu kauciu.

Jeho naklad bol 600, ma opravenu podlahu, ma pravo si nechat celu kauciu.
veronika822
15.09.16,09:51
vdaka za odpoved.
ano, to sme chceli spravit, len on mal svojho znameho stavbara, ktory mu uz predtym tam opravoval veci tak chcel jeho. Kedze sme sa spolocne dohodli na sume do 200e, nechali sme to na nom. Potom sa zacali dohady o inom a bez nas.
My si uvedomujeme nasu hlupost v dobrej domienke o serioznosti prenajimatela. Vieme, ze je vo vyhode, len chceme vediet ine nazory, ci by sa vobec dalo nieco robit.
faro1
15.09.16,16:09
Píšete o podlahe, pravdepodobne sa jedná o laminátové parkety. Bývali ste v cudzom byte, čiže nebol váš, ale prenajatý. Aj v prenajatom byte sa treba správať tak, aby nevznikli škody. Ak už ste niečo poškodili, tak ste to mali dať do pôvodného stavu a nemuseli ste sa teraz prieť o časť kaucie s majiteľom bytu. Sami ste uznali, že ste podlahu poškodili, ale nie v takom rozsahu, ako dokladuje majiteľ bytu. Tu ťaháte za kratší koniec povrazu, pretože ste si poškodenie podlahy nezdokumentovali a nechali ste to na majiteľovi bytu. Skúste si ale predstaviť, že či sa dajú opraviť - vymeniť len nejaké časti na plávajúcej laminátovej podlahe, myslím tým dezén a odtieň. Pôvodné parkety už nemusia byť v ponuke predajní a nedajú sa zohnať, tu nezostáva nič iné, len vymeniť celú plochu podlahy. K cene za materiál si pripočítajte cenu za demontáž a následnú montáž podlahy spolu s dovozom materiálu na miesto určenia. Suma sumárum, mali ste dať byt sami do pôvodného stavu, možno by vás to vyšlo lacnejšie.