Sohn
15.09.16,09:04
V mojom byte, ktorý som pred rokmi získal kúpno-predajnou zmluvou, žije samostatne osoba, ktorá má právo dožitia v tom byte (vecné bremeno). Roky platila nájom a zrazu prestala platiť, už je to pol roka. Nekomunikuje so mnou. Neviem, ako mám postupovať. Mám doplatiť chýbajúce nájomné, začať mesačne platiť a vymáhať súdnou cestou od nej náklady za užívanie bytu?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
buchač
15.09.16,07:08
Áno, máš...presnejšie musíš.

V opačnom prípade riskuješ zákonný postup od spoločenstva vlastníkov bytov, ktorý môže kľudne vyústiť do nútenej dražby bytu.

V našom baráku takto už za pár rokov prišlo o byt zo 8 vlastníkov...a cena bytu pri dražbe nie je určite zodpovedajúca trhovej, skôr nižšia.
Mária27
15.09.16,07:47
Vecné bremeno neznamená bývať zadarmo. Za platby je zodpovedný vlastník, musíš platiť, ale od nej vymáhaj bezdôvodné obohatenie.
Okrem toho jej môžeš dať návrh na zrušenie vecného bremena (neviem ale presne, o čo ide).
jelalim
15.09.16,13:24
Kupit byt s takouto tarchou je podla mna megaspekulacia aj zo strany kupujuceho takehoto bytu.

Najomne treba pozadovat od uzivatela bytu. Nemusi to ist hned sudnou cestou, kedze doteraz platil, mozno bude chciet v plateni pokracovat aj dobrovolne.