Ganzo
16.09.16,10:48
Zdravím. Veľmi pekne prosím o radu. Živnostník zo SR v roku 2009 prebral od iného živnostníka z Čiech textil na komisionársku zmluvu s tým, že čo predá bude postupne vyplácať. Textil však bol napadnutý molovými zárodkami ktoré sa necelý mesiac od prebratia textilu vyliahli a tovar zničili - bol nepredajný. Živnostník zo SR však situáciu neriešil a tovar nechal tak v sklade. Živnostník zo SR v roku 2010 ukončil živnosť a na celu vec sa vykašľal. Živnostník z ČR (ktorý medzitým už tiež zrušil živnosť) teraz (7 rokov po všetkom) požaduje zaplatenie za dodaný textil.

Moja otázka znie: má živnostník z ČR nejaký nárok na kompenzáciu?
Ďakujem za radu.
ivka70
16.09.16,09:31
A oznamil zivnostnik zo SR niekedy oficialne skodovu udalost a inventurny stav majitelovi textilu?
Ganzo
16.09.16,10:30
nie neohlasil...akurat po takmer 4 rokoch len oznamil ze tovar bol zniceny hned od zaciatku molami..potom to islo cele do stratena a po dalsich 3 rokoch si teraz byvaly zivnostnik z CR narokuje pohladavku.
Ganzo
16.09.16,10:33
netusim nakolko ma povinnosti clovek ktory zrusil zivnost (komisionarska zmluva bola na ICO) a aj clovek z CR uz ma zrusenu zivnost. A tiez ci uz neuplynula nejaka premlcacia doba. Fakt netusim kto ma teraz pravo nieco ziadat od toho druheho.
ivka70
16.09.16,10:33
A oznamil ako? Ma nejaky posudok o zniceni a likvidcii tovaru s datumom mediac po dodavke ?
Po 4 rokoch uz mu nikto neuveri, ze textil bol zniceny po mesiaci po dodavke a ze bol dodany s molami, ked to nezdokumentoval a neriesil hned - po 4 rokoch uz za znehodnotenie tovaru zodpoveda podla komisnej zmluvy, ktoru uzavrel.
Ganzo
16.09.16,11:11
posudok ziaden akurat nejake fotky na ktorych vidno textil plny moli + moze pomoct svedectvo inej osoby...kazdopadne pytam sa skor na to, ci je po takej dlhej dobe mozne este vobec nieco riesit hlavne ked uz zivnosti ucastnikov boli zrusene (zmluva bola pisana na zivnostnikov)
ivka70
16.09.16,11:13
Nie som pravnik, ale zivnostnik moze mat zodpovednost za skody aj po ukonceni zivnosti. Treba oslovit pravnika. Akym sposobom ziada zivnostnik z CR zaplatit za textil?